Hrvatski Fokus

Trumpovi izabranici ostavljaju snažan dojam

 
 
Donald Trump zbunjuje svijet. I to pozitivno. Njegovi najvažniji ministarski kandidati pred Senatom odgovaraju na teška pitanja. Odlično su pripremljeni. Amerikom će uskoro kompetentno upravljati sposobni ljudi. Kandidati koje Trump želi u vladi već nekoliko dana u Senatu odgovaraju na pitanja. I što više potencijalnih kandidata  nastupa, to je jači dojam da je budući predsjednik za svoj tim odabrao relativno dobre ljude. Predstavljaju se sa svoje najbolje strane – savjesni, dobro pripremljeni i prije svega neovisni. Toliko neovisni da Trumpova mjerodavnost za određivanje smjernica kao da ne igra nikakvu ulogu.
http://hrvatski-fokus.hr/wp-content/uploads/2017/01/static1.businessinsider.com_image_56f41cdb91058422008b88cb-480_mad-dog.png
James Mattis
 
U četvrtak je na redu James Mattis. General s četiri zvjezdice poznat pod nadimkom „Mad Dog“ mogao bi postati jedan od Trumpovih najvažnijih ljudi. On bi ubuduće trebao voditi Pentagon i bio bi jako važan kod pitanja koliko će agresivno Amerika nastupati sljedećih godina i koliko će se uzdati u saveze. Predsjednik malo drži do saveza. Mattis mnogo. Kaže: „Ja mislim da države s partnerima cvatu, a države bez partnera ne.“ 
 
Tako cijelo vrijeme. Radilo se o Siriji, Iranu, Rusiji ili terorizmu – demokratski senatori pokušavaju između Mattisa i Trumpa zabiti klin tako što mu neprestano pod nos stavljaju Trumpove dijelom vrlo posebne stavove. Ali Mattis ga ne pokušava ni braniti, on jednostavno ima svoj cilj. Oslabiti NATO kako želi Trump? Mattis bi to smatrao teškom grješkom. „Već sam s njim o tome razgovarao. On zna što ja o tome mislim.“ Novi kurs prema Moskvi? „Približavanje vrlo rado“, kaže Mattis: „Ali moramo gledati i stvarnost kad se radi o tome što Rusija stvarno namjerava.“ Ako zatreba ubiti i rođake terorista da bi se dobilo rat protiv Islamske države? „Mislim da bi takve akcije bile samouništenje i izdaja naših vrijednosti.“ Mattis katkad zvuči kao relikt Obamine vlade.
 
Malo poslije nastupa Mike Pompeo, koji bi ubuduće trebao voditi CIA-u. Taj republikanac važi kao nepristupačan. Budući da je rekao da po njegovu mišljenju potapanje nije mučenje, mnogi demokrati boje se najgorega ako Pompeo bude potvrđen kao šef CIA-e. Ali gle, na saslušanju on izgleda posve razumno. Njegova CIA uvijek će se držati prava i zakona, uvjerava on. A mučenje? Ne dolazi u obzir. Ni ako to naredi Trump? Ne. Toga se „ni u kom slučaju“ ne bi držao, kaže Pompeo. 
 
Ne treba imati iluzija, Trumpovi kandidati žele da ih se potvrdi, znaju što senatori vole čuti i ravnaju se po tome. Kakav će im biti kurs, vidjet će se tek kad budu na dužnosti. A neke problematične ličnosti Senat još mora ispitati. S druge strane, distancija prema Trumpu neobična je. Sa svakom kritičnom riječi u opasnosti su da navuku njegovo neraspoloženje. Svi znaju kako se lako razljuti. Ispitivanja u Senatu hod su po žici. Za neke ispitivanja imaju prednosti. Za Jeffa Sessiona, konzervativnog senatora iz Alabame, na primjer. Mogući ministar pravosuđa za mnoge je demokrate čovjek rasističke prošlosti. Nije čudo da se radije izjašnjava o Trumpovim  nego o svojim problematičnim stavovima.
 
I Rex Tillerson suvereno je prošao kroz ispitivanje. Bivši šef ExxonMobila, koji još nikada nije bio ni na kakvoj političkoj dužnosti, ali uskoro bi trebao postati američki ministar vanjskih poslova, dan prije tu i tamo imao je još teškoća kad se radilo o pojedinostima, ali inače je neuzbuđen kao da je pola života proveo u Senatu. Za razliku od Trumpa on kritizira rusku aneksiju Krima. Za razliku od Trumpa on naglašava da se treba držati svjetskog ugovora o klimi. A na pitanje dijeli li mišljenje svoga budućeg šefa koji misli da nije problematično da se Južna Koreja, Saudijska Arabija i Japan naoružaju nuklearnim oružjem Tillerson kaže: „Ne dijelim njegovo mišljenje.“
 
Tillersonu bi svejedno moglo biti teško. U vanjskopolitičkom odboru trebaju mu svi glasovi republikanaca da bi došao u drugi krug. Ali njegova veza s Kremljem mnogima u stranci sumnjiva je, on važi kao dobar prijatelj Vladimira Putina. Trumpov rival na predizborima Marco Rubio na ispitivanju osobito tvrdoglavo testira Tillersonovo držanje prema Moskvi. Nije li Putin s obzirom na djelovanje u Siriji ratni zločinac, pita senator. Tillerson ne dozvoljava da se na njega vrši pritisak. „Ne bih se poslužio tom riječi“, kaže Rex.
 

Darko Kovačić

Povezane objave

Vladu Iraka u cijelosti kontrolira Iran

hrvatski-fokus

Ruski vojnici i u Africi

HF

Korejski nikad dovršeni rat

HF

Vjetrovi rata, ljudski i Božji planovi

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više