Hrvatski Fokus
Gledišta

Andreju, zainteresirajte se gdje je to stalo

Komu nije stalo do povezivanja HRP-a i znanstvenika?

 
 
Pismo predsjedniku Hrvatske vlade Andreju Plenkoviću
Ni poslije 18 mjeseci nije jasno zašto nije potpisan sporazum o suradnji Između Rektorskog zbora RH i Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) o pokretanju projekta najviše dodane vrijednosti – medicina i tehnika. U ožujku 2014. 14 skupina stručnjaka Fakulteta strojarstva i brodogradnje na tribini održanoj na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, predstavila je rezultate svojih istraživanja na području medicine. Početkom jeseni 2014. HUP je ponudio suradnju FSB-u. FSB je glatko odbio potpisivanje sporazuma svjestan da takav sporazum ne bi obuhvatio sva područja koja povezuju medicinu i tehniku. U uvodnom izlaganju, na temelju analize trendova budućnosti medicine, koju je definirao B. Meskó u prosincu 2013. rečeno je sljedeće. »U svim trendovima sudjeluju liječnici. Ostali su stručnjaci: proizvođači materijala i tvorevina; informatičari, medicinski informatičari, elektrotehničari i elektroničari, biotehničari i psiholozi.«
http://hrvatski-fokus.hr/wp-content/uploads/2017/12/12189354974_0b0cff0740_o.jpg
Andrej Plenković
 
To je bio glavni argument zašto ni jedan fakultet, već cjelokupna zainteresirana znanstvena i obrazovna zajednica Hrvatske, treba biti obuhvaćena. U veljači 2016. bio je sporazum spreman za potpis. I od tada, kada se pita obje strane, uvijek isti odgovor. Kada se odazove na potpisivanje Predsjednik Vlade.Ne radi se o pojedinačnom rješenju. Radi se o sustavu povezivanja medicine i tehnike sa svrhom pravljenja proizvoda najviše dodane vrijednosti. Dva primjera s FSB-a. Skupina od 35 medicinara i strojara poslije 8 godina priprema uspješno je provela u djelo koncept, danas poznat kao Medicina 4.0, podrobnije Kirurgija 4.0.
 
Oni su realizirali 2016. operaciju tijekom koje je izvađen uzorak iz mozga sa svrhom da se ustanovi stanje tumora. Projekt je poznat pod akronimom RONNA. A povezuje digitalnu sliku, komercijalnog robota i sustav za bušenje lubanje. Druga skupina stručnjaka, s Katedre za preradu polimera uspješno omogućuje izradbu dijelova potrebnih pri ugradnji u čovječje tijelo. Samo jedan rezultat. Surađujući s Medicinskim fakultetom u Rijeci, izradili su sve potrebno za ugradnju uništenog kralješka. Kada su u SAD pročitali o uspjehu te operacije, odmah je zaduženo 35 stručnjaka da započnu s uvođenjem tog rješenja u SAD-u. I to je primjer Kirurgije 4.0. Čini se da nekome smeta to povezivanje. Zato vas molim gospodine premijeru Predsjedniče, zainteresirajte se gdje je to stalo. To područje može biti vrlo korisno za sveukupno gospodarstvo, ali i za Hrvatsku u cjelini. Trebaju nam rješenja koja stvaraju novu vrijednost.
 

Prof. dr. sc. Igor Čatić, Večernji list, 27. XI. 2017.

 

Tekstovi u rubrici GLEDIŠTA stajališta su autora i ne moraju biti u skladu sa stavovima Uredništva

Povezane objave

Hvala nekim časnim sucima što su spriječili daljnje maltretiranje

hrvatski-fokus

Ploča u Jasenovcu je “zaglavni kamen”

HF

Je li Sombor hrvatski ili bunjevački grad?

hrvatski-fokus

Moja pitanja predsjedničkom kandidatu

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više