Hrvatski Fokus

Gospodarski pojas su proglasile gotove sve države članice EU-a

 
 
Proglašenje isključivoga gospodarskog pojasa (IGP), umjesto postojećeg ZERP-a, tema je koju su prije nekoliko dana opet načeli besposleni čelnici stranke Most. Vesna Crnić-Grotić, dekanica Pravnog fakulteta u Rijeci, predstojnica Katedre za međunarodno pravo im je poručila:
http://hrvatski-fokus.hr/wp-content/uploads/2018/01/dfgdfgfgfdgf.png
»Čin proglašenja IGP-a, po mojemu mišljenju, ne bi imao puno smisla, budući da ZERP već pokriva glavne prednosti IGP-a, a to je zaštita živih resursa i okoliša. S druge strane, zajednička ribolovna politika EU-a (zadnja usvojena 2014.) predstavlja skup pravila za upravljanje europskim ribarskim flotama i za očuvanje ribljih zaliha. Zajednička ribolovna politika osigurava svim ribarskim flotama jednak pristup EU-a vodama i ribolovnim područjima i u njoj se ogleda jedno od temeljnih načela prava EU-a, a to je zabrana diskriminacije po državljanstvu. Zanimljiva je rasprava u Velikoj Britaniji, koja nakon Brexita gubi pravo ribolova u IGP-u drugih država članica, što je veliki gubitak za tamošnju ribolovnu privredu. Jedina iznimka se odnosi na područje teritorijalnog mora, koje je i dalje rezervirano samo za nacionalnu flotu obalne države. Drugim riječima, područje IGP-a dio je područja Unije i Hrvatska mora poštovati pravo drugih članica EU-a da love ribu u skladu s pravilima EU-a, dok su treće države u načelu isključene. Isto već vrijedi i za ZERP. Drugo je pitanje provodimo li odgovarajući nadzor u ZERP-u kako bismo spriječili krivolov. Ne sjećam se jesam li ikada pročitala da je zaplijenjen, na primjer, kineski ili korejski ribarski brod u krivolovu u ZERP-u, a koji su navodno predstavljali opasnost u Jadranu.«
 
O tomu koje su sve članice EU-a proglasile pojas i kakva su njihova iskustva stručnjakinja iz Rijeke kaže: »Pojas su proglasile gotove sve države članice EU-a na obalama oceana (ne samo Atlantika, nego i na prekomorskim područjima na Pacifiku i dalje). Na Mediteranu, kao zatvorenom moru, IGP je proglasila Francuska, Cipar, Italija ima ekološku zonu u sjevernozapadnom Sredozemnom moru te Ligurijskom i Tirenskom moru, dok je Španjolska u Sredozemlju proglasila ribolovnu zonu. Na Jadranu samo Hrvatska ima ZERP, dok je Slovenija upravo odustala od svojih zahtjeva za IGP-om (primjenjujući arbitražnu odluku). Točno je da je Norveška odustala od članstva u EU-u najviše zbog ribarstva, ali su oni blagoslovljeni i naftom, pa su kao bogata zemlja bili u drukčijem položaju. Island je jedna od rijetkih zemalja kojima je priznato da im privreda jako ovisi o ribarstvu, iako su se i tu stvari promijenile pa im je danas gotovo važniji turizam. No, obje su te države sklopile sporazume i s EU-om i s drugim državama, pa i međusobno, kojima su uredile ribolovna prava. Imaju i sporazume o zajedničkom upravljanju pojedinim područjima i nekim vrstama, pa nam mogu biti pri mjer dobrog upravljanja svojim prirodnim resursima i suradnje sa susjedima.«
 

Pavao Blažević

Povezane objave

Pupovac i Teršelič vršljaju i lažu po Banovini

HF

IDS širi fašizam!

HF

Boj se Danajaca i kad ti darove donose!

HF

Nije ortački, već Škegrin kapitalizam

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više