Hrvatski Fokus
Znanost

Weberovo izvješće je izvješće Monsanta

Kaznena prijava protiv tijela EU-a koja su odobrila glifozat

 
 
Početkom prosinca 2017. savez nevladinih organizacija za zaštitu okoliša objavio je vijest o podnošenju kaznene prijave u Austriji, Francuskoj, Italiji, Njemačkoj i Portugalu protiv Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) i njemačkog Saveznog instituta za procjenu rizika (Bundes Institut für Risikobewertung, BfR), nakon ponovnog odobrenja primjene herbicida glifozata u EU-u. U tu svrhu korišteni su i koriste se dokumenti iz sudskog postupka u Kaliforniji poznati kao „Monsantovi dokumenti“ („Monsanto Papers“) te izvještaj stručnjaka o plagiranju o čemu sam također pisala.
http://hrvatski-fokus.hr/wp-content/uploads/2018/01/Clown.JPG
Naime, nevladine organizacije tvrde na temelju poznatih dokumenata da EFSA i BfR nisu proveli samostalno, neovisno, objektivno i transparentno istraživanje o zdravstvenim rizicima povezanim s uporabom herbicida glifozata prema uredbi Europske unije o pesticidima (1107/2009). Supstancije odnosno kemijske tvari koje imaju kancerogena, mutagena i reproduktivno-toksična svojstva nisu dozvoljene u sadržaju pesticida prema Uredbi 1107/2009. Njemački Savezni institut za procjenu rizika/BfR nije čak proveo ni evaluaciju tj. procjenu objavljenih znanstvenih studija koje se odnose na moguće štetne učinke glifozata, već je samo nekritično prihvatio i usvojio procjene od strane proizvođača (a to je u ovom slučaju „Monsanto“) prilikom njihovog zahtjeva za autorizaciju ovog herbicida. O tome je izvjestio dr. Stefan Weber u svojem izvješću o plagiranju o čemu sam također pisala.
 
Dr. Helmut Burtscher-Schaden iz austrijske nevladine organizacije 'Global 2000' koristeći izvješće dr. Webera pokazao je grafički prikaz iz kojeg je jasno vidljivo da čak 94 posto teksta iz poglavlja o genotoksičnosti glifozata potječe iz industrijskog dosjea kojeg je napisao bivši zaposlenik Monsanta a kasnije konzultant Larry Kier. Dr. Weber u svojem sada već poznatom izvješću o BfR-u napisao je sljedeće: „Sve u svemu, autori izvješća moraju biti optuženi za značajno loše znanstveno vođenje te ispunjavanje svih određenih kriterija plagiranja teksta u smislu svjesnog, tj. namjernog prikrivanja o stvarnom autorstvu.“ Dakako, odgovorne institucije Europske unije negiraju navedene optužbe.
 
Bernhard Url, direktor Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA), otišao je tako daleko da je izjavio kako su oni, tj. EFSA žrtve „jedne orkestrirane kampanje čiji cilj je diskreditirati znanstveni proces procjene glifozata u Europskoj uniji.“ A Jose Tarazona, EFSA, izjavljuje u Europskom parlamentu kako sve ove optužbe dolaze, citiram: „od osoba koje ne razumiju proces.“ Odvjetnik dr. Josef Unterweger između ostalog je izjavio: „…nadležna osoba koja je izradila lažno izvješće odgovorna je za bilo kakvu štetu koja se od tada dogodi(la). … Ako bi takva šteta uzrokovala ozbiljnu bolest poput karcinoma tj. raka, onda bi to moglo biti i pitanje ubojstva.“
 
Još jednom ponovno ističem kako je Europska agencija za sigurnost hrane odbila prihvatiti činjenicu svrstavanja glifozata u skupinu 2A: „vjerojatno kancerogen za čovjeka“ 2015. godine od strane Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC) Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Prema sudskim podatcima objavljenim u SAD-u, Jess Rowland je bio određen kao kontakt-osoba u američkoj Agenciji za zaštitu okoliša (Environment Protection Agency, EPA) koji je kontaktirao s Europskom agencijom za sigurnost hrane. Rowland je bivši toksikolog i zamjenik direktora u EPA-i koji je ujedno bio i monsantova „krtica“ u toj istoj instituciji, EPA-i. Njega se također sumnjiči da je uspješno spriječio objavu neovisne procjene karcinogenog rizika glifozata od jedne druge američke agencije. Također se pokazalo da je utjecao na odluku EFSA-e koja je dala „zeleno svjetlo“ daljnjoj uporabi glifozata u Europskoj uniji i to putem telekonferencije s državama članicama EU-a, ističe 'Global 2000.'
 
Dr. Peter Clausing, toksikolog (PAN Germany) otkrio je još u svibnju 2017. da je na temelju izjave Jessa Rowlanda EFSA isključila ključnu znanstvenu studiju iz svoje procjene rizika o kancerogenosti glifozata.
Nadalje, postoje stotine znanstvenih studija koje pokazuju štetne učinke glifozata na ljudsko zdravlje:
– Američko poljoprivredno-zdravstveno istraživanje koje povezuje glifozat s leukemijom;
– Nezavisne studije koje povezuju glifozat i druge herbicide s povećanim brojem pobačaja i defekata novorođenčadi;
– Studije koje povezuju glifozat s oštećenjem imunog sustava i uništavanje zdrave crijevne mikroflore;
– Studije koje povezuju monsantov herbicid „Round-up“ (čiji glavni aktivni sastojak je glifozat) te sam glifozat s Parkinsonovom bolešću i drugim neurodegenerativnim oboljenjima;
– Studije koje dokazuju štetan učinak na muški spol – erektilna disfunkcija i smanjen broj spermija zbog čega je smanjena plodnost;
– Studije koje povezuju glifozat s depresijom, bipolarnim poremećajem, tjeskobom i drugim psihološkim poremećajima;
– Studije koje povezuju glifozat s oštećenjem DNK i oštećenjem stanica u organizmu;
– Studije koje povezuju glifozat s više vrsta karcinoma – od raka prostate do raka dojke, itd.
 
Pa, kako je onda moguće da je Europska agencija za sigurnost hrane, EFSA, odobrila produljenje autorizacije za uporabu glifozata?
Austrijska nevladina organizacija za zaštitu okoliša 'Global 2000' navodi sljedeće: „Nedostatci u procesu odobrenja glifozata potresli su povjerenje Europljana u vlasti i sam postupak autorizacije. Potrebna je opsežna reforma i obrazovanje. To se može učiniti sudskim istragama, ali i parlamentarnim istraživanjima. Tek kada se to dogodi s posljedično-izazvanim i neophodnim posljedicama, tada će se moći dugoročno obnoviti povjerenje Europljana u njihove institucije.“ „Kriminalno djelovanje kompanija poput Monsanta dugo je poznato i ono ima povijest počinjenja zločina protiv čovječnosti. A politička korupcija nije iznenađenje. Stoga cijela Europa čeka pozitivan ishod u kaznenim postupcima,“ navodi se u komentaru EWAO-a. Upravo iz svih naprijed navedenih razloga nevladine organizacije Austrije – 'Global 2000', zatim Pesticide Action Network/PAN Europa, PAN Njemačka, PAN Italija, francuski 'Générations Futures' i druge, podnijele su kaznenu prijavu protiv EFSA-e i njemačkog BfR-a. Štoviše, sada nevladine organizacije strahuju da su regulatorna tijela Europske unije to isto možda učinile i s nekim drugim agrokemikalijama – herbicidima, insekticidima, fungicidima itd. Ovaj slučaj nije (za sada) završio na Europskom sudu pravde iako je ovaj Sud već obavijestio „Reuters“ da nije moguće suditi pan-Europskoj organizaciji kao što je EFSA na nacionalnom, tj. državnom sudu neke države članice EU-a. „No, BfR je njemačka institucija koja vjerojatno nije tako dobro „zaštićena“ kao EFSA. A što se tiče EFSA-e, pronaći će se pravni put i rješenje za sudski postupak protiv ove institucije EU-a,“ izjavio je dr. Burtscher-Schaden.
(Izvor: Global 2000: „Strafanzeige gegen EU-Behörden nach Glyphosat-Zulassung“)
 

Rodjena Marija Kuhar, dr. vet. med.  

Povezane objave

Predstavljena monografija Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (2011. – 2018.)

hrvatski-fokus

Za odgoj ruku i odgoj mozga

HF

Genetski modificirana djeca

HF

Pretjerana kritika TTIP-a

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više