– Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku je na vrijeme, uz pomoć Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, dalo upute kako se u domovima za starije osobe treba postupati.
Vili Beroš, ministar zdravstva, Hina
– U Hrvatskoj smo imali sreće da je ministar zdravstva preuzeo odgovornu funkciju da je prvo bio stručnjak, pa onda političar. Vidi se da nije iskorištavao svoju funkciju u Vladi niti političku iskaznicu, nego je prvo bio stručnjak i radio za dobrobit Hrvatske.
Ivica Đikić, hrvatski znanstvenik, Novi list
– Vlada je napravila sve u ovoj situaciji. Hrvatska je ispred Norveške i Njemačke.
Zvonimir Frka Petešić, savjetnik predsjednika Vlade, T-portal
– Koronakriza bi, ako bude sreće, mogla proći za mjesec-dva, ali s njenim ćemo se posljedicama baviti još godinama. Za to će ipak biti potrebno suglasje oporbe i vladajućih. I zajednički napor da se zemlja što prije izvuče iz recesije koja bi mogla potrajati i dulje od one iz koje smo izašli prije pet godina.
Zlatko Crnčec, novinar Novoga lista
– VladaAndreja Plenkovića sposobna je riješiti probleme koje je izazvala epidemija koronavirusa.
Mladen Vedriš, ekonomski analitičar, Telegram
– Ovakve mjere smanjuju životni vijek milijunima. Zastrašujući utjecaj na svjetsku ekonomiju prijeti opstanku velikog broja ljudi. Posljedice na medicinsku njegu su duboke. Već su smanjene usluge pacijentima koji su u potrebi. Otkazuju se operacije, nema liječnika. Sve će to duboko utjecati na cijelo naše društvo. Mogu samo reći da sve ove mjere vode prema samouništenju i kolektivnom samoubojstvu.
Sucharit Bhakdi je profesor sveučilišta Johannes Gutenberg u Mainzu i dugogodišnji predstojnik Instituta za medicinsku mikrobiologiju i higijenu, Teleskop
TVRDNJE
– Da mi kažu da je cijela Hrvatska moja obitelj i što bih za nju napravio u doba koronavirusa, ja bih investirao u poljoprivredu u Slavoniji kako bih bio spreman za budućnost, a posebno zaštititi se od opasnog stampeda, što nisu jadni bolesnici, nego gladni ljudi.
Miroslav Radman, hrvatski znanstvenik, Slobodna Dalmacija
– WHO je stvarno uprskao. Čudno, velikim dijelom ih financiraju Sjedinjene Države, a oni su usredotočeni na Kinu. Pomno ćemo razmotriti tu situaciju. Srećom, nisam poslušao početne savjete da ostavimo otvorene granice s Kinom. Zašto su dali tako pogrješan savjet?
Donald Trump, američki predsjednik na twitteru o Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji koju najviše financira njegova država
– Različite stope smrtnosti mogu biti posljedica različitih lokalnih situacija. Na primjer, što sjeverna Italija ima zajedničko s Kinom? Odgovor je da obje zemlje imaju zastrašujuće zagađenje zraka, najvišena svijetu. Sjeverna Italija je Kina Europe. Pluća tamošnjih stanovnika su već desetljećima oštećena i iz ovog jednostavnog razloga situacija nije usporediva s drugim dijelovima svijeta.
Sucharit Bhakdi je profesor sveučilišta Johannes Gutenberg u Mainzu i dugogodišnji predstojnik Instituta za medicinsku mikrobiologiju i higijenu, Teleskop
– Online školu mnogi roditelji diljem Hrvatske smatraju prezahtjevnom i neprilagođenom okolnostima izvanredne situacije u kojoj se društvo. Antonija Petričušić, docentica na Katedri sociologije Pravnog fakulteta u Zagrebu, Hina
– Vodimo rat na dvije fronte u Mađarskoj. S jedne strane je fronta koja se zove migracija, a s druge strane je koronavirus. Sveučilišta u državi zatvorena su zbog velikog broja stranih studenata: Prema našim spoznajama epidemiju su u Mađarsku donijeli prvenstveno stranci i ona se među njima najviše širi, a u Mađarskoj, i to narod uglavnom ne zna, studira na desetke tisuća stranih studenata.
Viktor Orbán, predsjednik mađarske vlade, Deutsche Welle
– Propast Rima pratilo je iščezavanje svetosti i religioznosti u Carstvu, a u tu prazninu provalili su barbarski narodi, koji su među ostalim uništavali rimsku baštinu. Posljednjih desetljeća, pogotovo od dolaska Račana u Banske dvore kojeg prati Mesić na Pantovčaku, svjedočimo preziru prema baštini i uništavanju hrvatskih svetinja, kriminalizaciji Domovinskog rata, degradaciji i progonu generala, a presude iz Haaga zlurado su se očekivale kao “presude Tuđmanovoj Hrvatskoj”. Uklanjanje poprsja hrvatskih velikana jedna je od tih “presuda Tuđmanovoj Hrvatskoj”.
Milan Ivkošić, kolumnist Večernjega lista
– Danas u bosanskim muslimanima, nacionalno Bošnjacima, ima više turskog, sandžačkog i vehabijskog kulturološko-vjerskog identiteta nego bosanskog. U takvim Bošnjacima je (ostalo) veoma malo Bosne. To je rezultat poltronstva Bakira Izetbegovića koji je ideološki neuk čovjek, te konformizma uleme koja od reisa, nije bitno njegovo ime i prezime, već institucija, pravi najvećeg režimskog uhljeba.
Nedžad Latić, publicist i novinar te glavni urednik portala The Bosnia Times
GOVOR MRŽNJE
– Mi smo sindikat, ne možemo biti ne solidarni, ali je pitanje prema kome. Prema kapitalistima? S radnicima trebamo biti solidarni, ali nema razloga da ni prema jednom poduzetniku budemo solidarni. Oni će se zaštititi…
Vilim Ribić, višegodišnji predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, HRT, Otvoreno
– Vrijeme »bandićevštine« kao koncepta srećom odlazi u povijest.
Tihana Tomičić, novinarka Novoga lista 7. IV. 2020.
– Crkva je veći kapitalist nego što je bio Agrokor i bit će sve dok građani ne znaju koji je njezin budžet.
Rada Borić, ljevičarska i feministička aktivistica te zastupnica u zagrebačkoj Gradskoj skupštini, Liberal
– Za razliku od fabrika smrti koje su radile u nacističkim konc-logorima uz korištenje gasnih komora, specifičnost genocida nad Srbima ogledala se u tome što je provođen kroz pokolj, što ovome magnum krimenu daje upravo okultnu dimenziju žrtvoprinošenja Luciferu.
Mirjana Stojisavljević (rođ. Vlajisavljević), jezikoslovka iz Banja Luke na predstavljanju knjige akademika SANU-a Vasilija Krestića 'Genocidom do velike Hrvatske', Jadovno.com
JUGONOSTALGIJA
– Zaduživanje je jedini način. Toga su svi svjesni osim u Hrvatskoj. Dug se može napraviti inozemni i domaći. Jako je dobra današnja Plenkovićeva izjava da se što više zadužujemo u Hrvatskoj. Morat ćemo i u inozemstvu. Nije bitno koliki je naš u apsolutnom iznosu, bitan je udio u BDP-u. Sada nema nikakvih negativnih konzekvenci oko toga. Plaće su bitne.
Vilim Ribić, višegodišnji predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, HRT, Otvoreno
HRVATSKI JEZIK
– Svi koji su vani, barem neka budu dva metra jedni od drugih, nema veze jesu li obitelj i prijatelji. Odmaknite se, jer virus ne poznaje ZEMLJOTRES (hrv. potres).
Davor Božinović, ministar policije, Hina
OPASNO PITANJE
– U gradu Zagrebu, prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine živi 93,14 posto Hrvata. Daju li službeni podaci stvarnu sliku grada Zagreba ili je ipak riječ o obrambenoj društvenoj mimikriji?
– Trenutačna kriza drukčija je od one 2008. To je bio ekonomski problem koji je imao ekonomske uzroke i imao je ekonomsko rješenje. Ovo je prije svega hitna medicinska situacija i mora se zajednički djelovati kako bi se to riješilo. Ali što više intervenirate za rješavanje medicinske hitnosti, to ćete više izgubiti u ekonomiji.
Gordon Brown, bivši ljevičarski britanski premijer 26. III. 2020., The Guardian
OSMANIZAM
– Turska je i prva u svijetu po izdvajanju za humanitarnu pomoć.
Amina Šećerović-Kaşli, novinarka bošnjačkog portala Stav u razgovoru s turskim predsjednikom Erdoğanom
OTROVNO PITANJE
– Kako bi jedan ozbiljan predsjednik jedne ozbiljne zemlje mogao objasniti nekom ozbiljnom gostu zašto ima bistu kralja Tomislava? Netko ga je vidio, nešto pouzdano zna o njemu?
Boris Vlašić, bivši novinar Novoga lista, a sadašnji novinar Jutarnjega lista
– Što se to dogodilo nakon što su Istanbulsku konvenciju ratificirale i Hrvatske i brojne druge članice EU-a?
Ivan Anušić, osječko-baranjski župan, Novi list
PODSJEĆANJE
– Podsjećam vas da je i Hitler neke svoje ideje preuzimao od engleskih ultradesničarskih krugova, darvinista i inkvizitora koji su istrijebili višemilijunsku rasu miroljubivih Indijanaca na američkom tlu.
– Pokojni Denis Kuljiš je napisao da bi u Rijeci, da se kandidira, i Lenjinova mumija dobila izbore.
Nino Raspudić, kolumnist Večernjega lista o "Rijeci – prijestolnici europske kulture"
RASIZAM
– Ako smijem biti provokativan, zašto se eksperimentalni lijekove protiv koronavirusa ne bi testirali u Africi? To se već radilo u nekim istraživanjima vezanim uz Sidu.
Jean-Paul Mira, predstojnik francuske klinike za reanimaciju u pariškoj bolnici 'Cochini', Francuska TV
-Trenutačno razmišljamo o studiji u Africi o BCG cjepivu. Postoji prijedlog i ozbiljno o tome razmišljamo.
Camille Locht, ravnatelj Državnog instituta za zdravlje i medicinsko istraživanje, Francuska TV
VELIKA KOALICIJA
– Ipak možemo biti zadovoljni s Vladinim mjerama.
Boris Miletić, predsjednik autonomističkog i protalijanskog IDS-a, Hina
– Pozivam premijera Andreja Plenkovića i predsjednika SDP-a, Davora Bernardića, da sjednu za stol i zajednički djeluju da i preporuke vlasti i oporbe budu uključene te da se zajednički donesu odluke o zaštiti zdravlja, demokracije i građana od nepotrebnih političkih svađa. Nismo u fazi sigurnosti, mi smo u vrlo opasnoj fazi i ovakve prepreke ugrožavaju napredak. Ako svi zajedno radimo, možemo reći da smo bili uspješni.
Ivica Đikić, hrvatski znanstvenik, Novi list
– Konsenzus bi olakšao izlazak iz krize
Naslov članka Zlatka Crnčeca, novinara Novoga lista 8. IV. 2020.
– Ova Vlada zaslužuje pohvale imenom i prezimenom za ponašanje u krizi s koronavirusom.
Tihana Tomičić, novinarka Novoga lista
VELIKI BRAT
– Lažne tvrdnje vezane uz pandemiju koronavirusa mogu ugroziti ljudske živote i dodatno jačaju anksioznost i paniku. Stoga pozivam na dodatni oprez i oslanjanje isključivo na službene izvore podataka.
Vili Beroš, ministar zdravstva širi svoju teoriju, Hina
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste s ovim u redu, ali ako želite možete se odjaviti i ne prihvatiti. PrihvatiPogledaj više...