Hrvatski Fokus
Znanost

Njemački kemijski div upozorava na “potpuni kolaps” ako se prekine isporuka ruskog plina

Njemačka mogla biti neovisna od ruskog plina za četiri do pet godina

 

Podsjećam čitatelje da je plinovod Sjeverni tok 2 (Nord Stream 2), koji je trebao dovoditi goleme količine jeftinog plina (daleko jeftinijeg od uvezenog LNG-a) u Njemačku kao i u ostatak EU-a, završen u rujnu 2021. Nedugo nakon toga bio je odmah spreman proći kroz fazu licenciranja, ali Njemačka je to namjerno odgodila – prvo do siječnja 2022., a potom do srpnja 2022. Zašto? Sindikati i predstavnici njemačkog industrijskog sektora zabrinuti su da će, ako Rusija prekine opskrbu plinom, biti prisiljeni zatvoriti proizvodnju prema novom berlinskom planu za izvanredne situacije.

Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck u srijedu 30. ožujka je najavio trostupanjski sustav upozorenja za hitne slučajeve upravljanja energetskom sigurnošću zemlje u slučaju da Rusija prekine opskrbu prirodnog plina, a koji će u konačnici dati prednost kućanstvima i bolnicama u odnosu na industrijske tvrtke ako će se potrošnja plina morati racionalizirati.

Prema izvješću Bloomberga, Putin je rekao da je potpisao dekret kojim se zahtijeva plaćanje u rubljama za isporuku ruskog plina, što bi trebalo početi 1. travnja, kako je ranije izvještavano. Prema dekretu, dok će Rusija nastaviti isporučivati ​​plin po utvrđenim količinama i cijenama, zahtijevat će da  kupci plina otvore račune u ruskim bankama i isto tako upozorava da Moskva može prekinuti plinske ugovore ako kupci ne plate u rubljama; osim toga, novi postupci u EUR ili USD mogli bi biti blokirani. Gurajući do ruba ono što su mnogi smatrali blefom, Putin je rekao da će aktivni ugovori biti zaustavljeni ako zahtjevi ne budu ispunjeni, te je objasnio da je taj potez namijenjen povećanju namire u nacionalnim valutama.

Izvršni direktor njemačke multinacionalne kompanije BASF SE, najvećeg svjetskog proizvođača kemikalija, upozorio je da bi ograničavanje ili prekid uvoza energije iz Rusije dovelo u pitanje daljnje postojanje malih i srednjih energetskih tvrtki, te da bi Njemačka vjerojatno još više bila uvučena u spiralu „katastrofalne” ekonomske krize – veće od one koja seže sve do kraja Drugog svjetskog rata.

Martin Brudermüller, izvršni direktor kompanije BASF SE, izjavio je te riječi u razgovoru za novine ‘Frankfurter Allgemeine’ (vidi: Frankfurter Allgemeine) dajući tako „rano upozorenje“ industrijama i stanovništvu o mogućim nestašicama prirodnog plina, jer se čini da je Rusija spremna čvrsto se držati Putinove nedavne izjave kako „neprijateljske zemlje“ moraju podmiriti plaćanja energije u rubljama, što je povezano s ukrajinskom krizom i posljedičnim sankcijama Zapada.

Prema Bloombergu, razmišljao je da, iako bi „Njemačka mogla biti neovisna od ruskog plina za četiri do pet godina“, ostaje jasno da se „uvoz LNG-a ne može povećati dovoljno brzo kako bi se u kratkom roku zamijenili svi ruski tokovi plina.“

No, u međuvremenu, Brudermüller je opisao kako „nije dovoljno što su svi sada smanjili grijanje za 2 stupnja“ s obzirom da „Rusija pokriva 55 posto njemačke potrošnje prirodnog plina.“ Naglasio je da će se, ako ruski plin nestane preko noći,  „mnoge stvari ovdje urušiti“ – s obzirom na to da bismo „imali visoku razinu nezaposlenosti, a mnoge kompanije bi bankrotirale. To bi dovelo do nepovratne štete.” Potom je nastavio:

„Iskreno rečeno: ovo bi moglo dovesti njemačko gospodarstvo u najgoru krizu od kraja Drugog svjetskog rata i uništiti naš prosperitet. Posebno za mnoge male i srednje kompanije to bi moglo značiti kraj. Ne možemo to riskirati!“

Strašno upozorenje o nadolazećoj katastrofi u slučaju isključenja ruskog plina uslijedilo je kao odgovor na pitanje je li uopće moguće napustiti ovisnost o ruskoj energiji. Tvrdeći da ovo pitanje nije „crno-bijelo“ – i da je njemačko gospodarstvo na rubu katastrofe, izvršni direktor BASF-a rekao je da će, nastavi li ovaj sukob eskalirati, „otvoriti oči mnogima s obje strane“… Ispod je pitanje koje su postavile novine ‘Frankfurter Allgemeine’ i Brudermüllerov odgovor: „A što ako, na primjer, Putinov zahtjev za plaćanjem u rubljama dovede do trenutnog prestanka isporuke plina?“

„Kratkoročni prekid isporuke možda bi mnogima otvorio oči – s obje strane. To bi jasno razjasnilo veličinu posljedica. Ali ako dugoročno ne dobijemo ruski plin, onda ćemo stvarno imati problem ovdje u Njemačkoj. U BASF-u bismo morali smanjiti ili potpuno zaustaviti proizvodnju na našem najvećem pogonu u Ludwigshafenu ako opskrba padne značajno i trajno ispod 50 posto naših maksimalnih potreba za prirodnim plinom. Ministar Habeck je već aktivirao razinu ranog upozorenja plana za hitne slučajeve s plinom.“

Zasebni izvori procjenjuju da bi samo u Ludwigshafenu ovaj scenarij odmah doveo do mogućeg otpuštanja ili barem skraćenog radnog vremena oko 40.000 zaposlenika. Nadalje, Brudermüller je u razgovoru upozorio da mnogi Nijemci trenutno uveliko podcjenjuju posljedice onoga što bi se dogodilo kada bi Rusija zatvorila slavine… ništa manje nego povijesnu krizu: „Mnogi imaju zablude. Primjećujem to u mnogim razgovorima koje vodim. Ljudi često uopće ne povezuju bojkot i vlastiti posao. Kao da su naše gospodarstvo i naš prosperitet uklesani u kamen.“

Objasnio je da više cijene već imaju veliki utjecaj na opskrbu hranom – u ovom trenutku BASF je bio prisiljen smanjiti proizvodnju amonijaka za proizvodnju mineralnoga gnojiva.

Brudermüller je ovo nazvao „katastrofom i to ćemo još više osjetiti sljedeće godine nego ove. Jer većina gnojiva koja su potrebna poljoprivrednicima ove godine već je otkupljena. Godine 2023. doći će do nestašice, a tada posebno siromašne zemlje, primjerice u Africi, više si neće moći priuštiti kupovinu osnovnih namirnica.“

U vrlo alarmantnoj izjavi uz upozorenje dodao je: „Postoji opasnost od gladi.“

Izvor:

Maja Brankovic und Marcus Theurer: „Wollen wir sehenden Auges unsere gesamte Volkswirtschaft zerstören?“; Frankfurter Allgemeine Zeitung, 31. 3. 2022. i aktualizirano 4. 4. 2022.; www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/basf-chef-warnt-vor-gas-embargo-schaeden-fuer-deutsche-volkswirtschaft-17925528.html

DW: „German industry: Gas rationing plan would cripple economy,“ 30. 3. 2022.; www.dw.com/en/

Rodjena Marija Kuhar, dr. vet. med.

Povezane objave

Proces promjene DNK domaćina ubacivanjem fragmenata strane DNK

hrvatski-fokus

Je li ‘pametni’ robot ‘mehatronička osoba’?

HF

Zanemaren odgoj u školama 17 godina

HF

Ljudevit Jurak – žrtva jugoslavenskoga zločinačkog režima

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više