Hrvatski Fokus
Znanost

Prehrambeni pogoni u plamenu

Bill Gates ludim tempom kupuje američku poljoprivrednu zemlju i posjeduje više poljoprivrednog zemljišta od bilo kojeg drugog privatnog poljoprivrednika u državi

 

Dr. Joseph Mercola autor je analize brojnih događaja – iznenadnih i razornih požara koji uništavaju pogone prehrambene industrije diljem SAD-a ostavljajući za sobom ne samo zgarišta i golemu materijalnu štetu, nego i trajnu štetu radi čega tisuće radnika ostaje bez zaposlenja budući većina izgorjelih pogona ne će biti obnovljena. Mainstream mediji ove događaje uglavnom prešućuju ili im pridaju tek neznatnu važnost.

„Živimo u vremenu bez presedana u kojem se čudni događaji nastavljaju brzo nizati. U ožujku 2021. masivni kontejnerski brod zaglavio se u Sueskom kanalu u Egiptu – blokirajući tako „arteriju svjetske trgovine,“ pokretanjem rasta cijena nafte i dovodeći do pada koji je utjecao na brodarstvo diljem svijeta.“ (BBC News, 24. 3. 2021.).

Sada je rat dodatno poremetio opskrbu, podižući cijene mineralnih gnojiva i, posljedično tome, troškove hrane. U međuvremenu, Bill Gates ludim tempom kupuje američku poljoprivrednu zemlju i posjeduje više poljoprivrednog zemljišta od bilo kojeg drugog privatnog poljoprivrednika u zemlji. Čelnici diljem svijeta upozorili su da zbog rata u Ukrajini — koja se smatra žitnicom svijeta — dolazi do nestašice hrane.

Povrh toga, objavljen videozapis „Really Graceful“ (YouTube, 22. 4. 2022.) ističe da su u SAD-u prijavljeni slučajevi ptičje gripe, a zbog toga su poljoprivrednici ubili milijune peradi. „Svi su ovi incidenti podigli cijene artikala u vašoj trgovini,“ bilježi se u videozapisu, ali postoji još jedan niz događaja koji su nekako još čudniji – ‘nalet’ požara u američkim tvornicama za preradu hrane.

Može li sve to biti slučajnost, dizanje cijena hrane na rekordno visoke i uzrok nestašice hrane ili se događa nešto zlokobnije?

Požari i nesreće u tvornicama za preradu hrane: slučajnost?

U cijeloj 2019. zabilježena su samo dva požara u američkim pogonima za

preradu hrane. Od siječnja 2021. do 21. travnja 2022. prijavljeno je najmanje 20 požara – što je značajan skok – i čini se da se posljednjih tjedana ubrzava.

Evo vremenskog slijeda nekih događaja:

  • 9. 8. 2019.: požar uništio dio ‘Tyson Foods’ za preradu govedine u Holcombu, Kansas;
  • 12. 1. 2021.: požar uništio „Deli Star“ pogon za preradu mesa u Fayettevilleu, Illinois
  • 21. 1. 2019.: totalno izgorio pogon za preradu krumpira u „Washington Potato Company“
  • 25. 7. 2019.: tri požarna alarma u pogonu ‘Kellogg’, Memphis, Tennessee
  • 24. 8. 2021.: veliki požar i šteta u mesnoj industriji „Patak Meat Processing“, Georgia (Cobb County)
  • 12. rujna 2021.: pet požarnih alarma u velikoj mesnoj industriji za preradu govedine – ‘JBS’ USA, Grand Island, Nebraska
  • 29. 11. 2019.: požar u mesnoj industriji „Maid Rite Steak Company“, Scott, Pennsylvania
  • 12. 12. 2019.: veliki požar u „West Side“ pogonu za preradu hrane, šteta procijenjena na više od 100.000 US dolara
  • 2. 1. 2022.: požar uzrokovao totalnu štetu u pogonu za zamrzavanje hrane „Van Drunen Farms Tuthill“, Momence, Illinois
  • 14. 1. 2022.: eksplozija i 12-satni požar u pogonu stočne hrane „Cargill-Nutrena,“ Lecompte, Louisiana
  • 3. 2. 2022.: požar uzrokovao gotovo totalnu štetu u „Wisconsin River Meats,“ Mauston, Wisconsin
  • 17. 2. 2022.: veliki požar u najvećem pogonu za preradu soje i biodizela u SAD-u – „Louis Dreyfus Co.“ / LDC
  • 22. 2. 2022.: požar u industriji hrane „Shearer’s Foods“ blizu Hermistona u Oregonu
  • 13. 3. 2022.: požar u rashladnom pogonu „Hot Pockets“, Jonesboro, Arkansas
  • 16. 3. 2022.: golemi požar u „Walmartu“ Plainfield, Indiana, uzrokovao trajno zatvaranje radi čega 1.132 zaposlenih ostalo bez posla
  • 28. 3. 2022.: požar u „Maricopa Food Pantry“ u Maricopi, Arizona, uništio više od 50.000 funti tj. oko 22.679 tona hrane
  • 31. 3. 2022.: „Rio Fresh“ – skladište luka u južnom Teksasu, pretrpjelo znatnu štetu zbog požara
  • 11. 4. 2022.: požar u „East Conway Beef & Pork“, Conway, New Hampshire, uništio objekt i ubio dvije krave
  • 13. 4. 2022.: avion se srušio na „Gem State“ pogon za preradu dehidriranog krumpira i krumpirovih pahuljica, brašna itd., Heyburn, Idaho
  • 13. 4. 2022.: veliki požar u „Taylor Farms“, pogon za čišćenje i pakiranje salate te sjeckanje svježeg povrća, Salinas, Kalifornija: požar je gasilo oko 100 vatrogasaca iz 22 vatrogasne jedinice
  • 18. 4. 2022.: požar uništio središnjicu „Azure Standard,“ Dufur, Oregon: najveći neovisni distributer organske i zdrave hrane u SAD-u
  • 30. 4. 2022.: požar u pogonu za preradu soje, „Perdue Farms“, Chesapeake, Virginia

Što se krije iza rasta cijena hrane?

Ljudi počinju primjećivati ​​ove naizgled slučajne požare i nesreće koje se sve češće događaju u pogonima za preradu hrane diljem SAD-a kao što je primijetio „Really Graceful“: „Imamo sve te čimbenike koji uzrokuju nestašicu hrane i povećanje cijena. No, svjedočimo li potpunoj slučajnosti i koincidenciji ili je to namjerno? Pokušavaju li nam smanjiti zalihe hrane? Pokušavaju li sabotirati naš lanac opskrbe? A pod ‘oni’ na koga mislimo? Neprijatelj iznutra ili strani neprijatelj izvana?“

Na ova pitanja, nažalost, nema konkretnih odgovora, ali svjedoci smo onoga što se čini ‘savršenom olujom’ za visoke cijene hrane i nestašicu hrane. Globalni indeks cijena hrane dosegao je najvišu zabilježenu razinu u ožujku 2022., porastao je 12,6 posto u jednom mjesecu. Cijene hrane u prosjeku su bile za jednu trećinu više nego u ožujku 2021. U SAD-u su cijene hrane porasle za 9 posto u 2021., a predviđa se da će još porasti za 4,5 posto do 5 posto u sljedećih 12 mjeseci.

Sukob Rusije i Ukrajine sigurno ne pomaže. Kao što je spomenuto, Ukrajina je poznata kao žitnica Europe, odgovorna za proizvodnju i izvoz 12 posto svih kalorija hrane kojima se trguje na međunarodnom tržištu. Rusija je također veliki izvoznik hrane i, zajedno s Ukrajinom, na te dvije zemlje otpada gotovo 30 posto svjetskog izvoza pšenice, gotovo 20 posto svjetskog kukuruza i više od 80 posto suncokretovog ulja.

Ipak, ne možemo u potpunosti kriviti ukrajinski sukob. Inflacija cijena počela je rasti znatno prije ratnih zbivanja u Ukrajini, zahvaljujući nekontroliranom tiskanju ‘fiatovih valuta’ koje se dogodilo kao odgovor na pandemiju COVID-a (‘fiducijarni novac’ ili ‘fijatov novac/valuta’ je novac koji nema pokrića svoje vrijednosti ni u kakvom konkretnom dobru poput zlata ili srebra; to je valuta koju određuje vlast kao jedino pravno sredstvo plaćanja, a vrijednost jamče institucije koje ga izdaju; dolazi od latinske riječi fiat što znači „neka se izvrši!“ / „neka bude!“ op.prev). 

Reakcija vlada na COVID-19 također je izazvala pustoš u globalnim lancima opskrbe, uzrokujući poremećaje koji se nastavljaju do danas.

Klima je također bila ‘nekooperativna,’ uzrokujući slabe žetve diljem svijeta. Kina je, na primjer, izvijestila da ove godine očekuje najniže žetvene prinose u povijesti, zahvaljujući ozbiljnim poplavama njenog poljoprivrednog zemljišta u jesen 2021.

Ulazimo li u drugu fazu plana Velikog resetiranja?

Do sada ste možda čuli za „Veliko resetiranje“ Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) i njihov plan da „ne ćete posjedovati ništa i biti ćete sretni“ kao dio programa WEF-a za „Agendu 2030.“ U prvom tromjesečju 2021. 15 posto prodanih kuća u SAD-u kupili su korporativni investitori — a ne obitelji koje žele ostvariti svoj američki san.

Iako se natječu s Amerikancima srednje klase za domove, prosječni Amerikanac praktički nema šanse ‘osvojiti’ dom u odnosu na investicijsku tvrtku, koja može platiti 20 posto do 50 posto više od tražene cijene, u gotovini, ponekad uzimajući cijele kvartove odjednom kako bi ih mogli pretvoriti u najam. Čini se da brzo ulazimo u eru u kojoj vlasništvo nad kućom za mnoge postaje nedostižno – što zahtijeva najam umjesto posjedovanja, a to je prvi korak k „neposjedovanju ničega.“

Svjetski je rat, međutim, 2. faza plana ‘Velikog resetiranja,’ koji uključuje uništavanje opskrbnih lanaca, energetskog sektora, opskrbe hranom i radnom snagom, kako bi se stvorila ovisnost o vladi, koju će pak preuzeti privatni interesi i središnje banke kroz kolaps globalne ekonomije. Anonimni dopisnik je nedavno o tome napisao na WinterOak.org: „Dobro došli u drugu fazu ‘Velikog resetiranja’: rat. Dok je pandemija aklimatizirala svijet na izolaciju, normalizirala prihvaćanje eksperimentalnih lijekova, ubrzala najveći prijenos bogatstva na korporacije tako što je desetkovala mala i srednja poduzeća i prilagodila mišićnu memoriju operacija radne snage u pripremi za kibernetičku budućnost, bio je potreban dodatni vektor kako bi se ubrzao ekonomski kolaps prije nego što nacije mogu ‘ponovno bolje graditi’.“

Članak predstavlja „nekoliko načina na koje je trenutni sukob između Rusije i Ukrajine sljedeći katalizator za program ‘Velikog resetiranja’ Svjetskog ekonomskog foruma, koji je omogućen međusobno povezanom mrežom globalnih dionika i difuznom mrežom javno-privatnih partnerstva.“

Poremećaji lanaca opskrbe uklapaju se upravo u ovaj plan, dok će nestašica hrane, uzrokovana brojnim čimbenicima o kojima se raspravljalo i, možda, orkestriranim napadima na prehrambene biljke, ubrzati prihvaćanje sintetske (tj. umjetne, laboratorijske) hrane, poput mesa uzgojenog u laboratoriju, što se također zagovara(lo) od ‘frontmena’ Velikog resetiranja poput Bill Gatesa.

„Naravno, moguće je da Gates otkupljuje poljoprivredno zemljište, uz nastojanje programa Velikog resetiranja (‘Great Reset’) da izgradi naciju iznajmljivača, svjetski čelnici koji upozoravaju na nestašicu hrane, rat, i sada, neobjašnjivi skok i očito ubrzanje požara u prehrambenim pogonima, mogu biti samo slučajnost — ili bi mogli? Što mislite?“

Izvor:

Dr. Joseph Mercola: „Food Plants on Fire“, Analysis; 17. 5. 2022. 

Rodjena Marija Kuhar, dr. vet. med.

Povezane objave

Suvremeni lanac od ideje do pohrane preostatka

HF

Postojanje industrije je povezano s politikom

HF

Održana redovita skupština HAZU-a

HF

Što rade brojni zaposlenici u tri agencije MZOŠ-a?

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više