Hrvatski Fokus
Znanost

Znanstvena analiza povezanosti bežičnog zračenja i COVID-19

Izloženost elektromagnetskom polju dovodi do promjena u oksidativnoj ravnoteži organizma uz razvoj ozbiljnih zdravstvenih problema

 

Švicarska ekspertna skupina BERENIS 21. siječnja 2021. objavila je u posebnom izdanju svojeg Biltena izvješće o učincima elektromagnetskih polja na zdravlje čovjeka uz zaključak: „Izloženost elektromagnetskom polju dovodi do promjena u oksidativnoj ravnoteži organizma uz razvoj ozbiljnih zdravstvenih problema.“ Hrvatski fokus je objavio pregledan tekst o izvješću švicarske ekspertne grupe Berenis pod naslovom: „Izloženost elektromagnetskom polju dovodi do promjena u oksidativnoj ravnoteži“ (HF br. 556. od 12. 2. 2021.) u kojem se posebno ističe da „elektromagnetsko polje, čak i u rasponu niskih doza, dovodi do promjena u oksidativnj ravnoteži. Stoga se može zaključiti da elektromagnetsko polje kao faktor okoliša ima utjecaj u stvaranju kisikovih reaktivnih vrsta i djeluje kao okidač oksidacijskog stresa.“

U siječnju 2021. objavljeni su rezultati jedne druge znanstvene studije pod naslovom: „Dokaz o povezanosti COVID-19 i izloženosti radiofrekventnom zračenju iz bežičnih telekomunikacija, uključujući mikrovalne i milimetarske valove.“ Autori ove studije analiziraju temu i pronalaze uvjerljive dokaze koji podupiru vezu elektromagnetskog zračenja i bolesti COVID-19. 

Obilježje „Operacija Coronavirus“ izum je posve nove bolesti (COVID-19) s tako širokim i nejasnim simptomima da bi se gotovo sve, a posebno uobičajena prehlada, gripa i upala pluća, moglo prekvalificirati i prekategorizirati u ovu novu bolest: „Slučajno se mnogi simptomi bolesti COVID-19 podudaraju s mnogim učincima izloženosti zračenju.“

Autori provedene studije (Beverly Rubik i Robert R. Brown) navode da su ispitali „veliku količinu znanstveno-recenzirane literature, čak i one od prije Drugog svjetskog rata, o biološkim učincima bežičnog zračenja koji utječu na mnoge aspekte našeg zdravlja“ i da su iz ovog istraživanja uspjeli otkriti „presjeke između patofiziologije bolesti COVID-19 i štetnih bioloških učinaka izlaganju bežičnom zračenju.“

Patološka fiziologija ili patofiziologija ukratko se definira kao „konvergencija patologije s fiziologijom“ i proučava „poremećene fiziološke procese koji uzrokuju, proizlaze ili su na neki drugi način povezani s bolešću ili ozljedom.“ Jednostavno i razumljivo rečeno: studija je otkrila da su mnogi takozvani učinci ili simptomi za koje je kriv COVID-19 identični ili vrlo slični onima uzrokovanim bežičnim zračenjem.

Za bolje razumijevanje moraju se objasniti dva pojma: hipoksija i hipoksemija, koji se odnose na stanja smanjene oksigenacije u tijelu. Hipoksemija je manjak kisika u krvi, a hipoksija je smanjena razina kisika u tijelu kada je zasićenje (saturacija) kisikom, SpO2, manja od 90 posto.

Provedena studija analizom krvi također je pronašla vrlo slične učinke između elektromagnetskog i bežičnog zračenja i bolesti COVID-19:

»Dvije nedavne studije dokumentirale su stvaranje nakupina eritrocita (Havas, 2013.) i nakupine erirocita uz stvaranje ehinocita nakon izlaganja čovjeka zračenju pametnih telefona 4G-LTE (mikrovalovi) (Rubik, 2014.). Izloženost zračenju mobitela dva puta uzastopno u razdoblju od 45 minuta uzrokuje dvije vrste učinaka: u početku s pojavom povećane ‘ljepljivosti’ perifernih crvenih krvnih stanica i stvaranje ‘rouleau’ (‘rolo’) formacije eritrocita (crvene krvne stanice poput niza novčića), a potom i stvaranje ehinocita (nazubljeni eritrociti). Slične promjene crvenih krvnih stanica ili eritrocita opisane su i u perifernoj krvi bolesnika oboljelih od COVID-a (Lakhdari et al., 2020.). Formiranje eritrocita u nizu (tzv. „rouleau“ formacija) primijećeno je kod jedne trećine oboljelih od COVID-19, dok su sferociti i ehinociti primijećeni na različitim razinama. Formiranje ‘eritrocita u nizu’ ometa mikrocirkulaciju. Ove krvne promjene mogu također otežati prijenos kisika što pridonosi razvoju hipoksije uz povećanje rizika za pojavu tromboze (Wagner et al., 2013.), a time i moždanog udara koji se također može manifestirati kod COVID-a. … Ukratko, izloženost elektromagnetskom zračenju i COVID-19 mogu uzrokovati negativne / štetne posljedice na crvene krvne stanice ili eritrocite te smanjiti razinu hemoglobina što doprinosi hipoksiji kod COVID-19.«

Sklonost krvi koagulaciji (zgrušnjavanju) na opasne načine prati i učinke elektromagnetskog zračenja i COVID-19, na što su ukazali i liječnici poput dr. Roberta Younga koji govori o učinku korone. Slučajno (ili ne), cjepivo protiv COVID-19 proizvođača Oxford/AstraZeneca (jedno od cjepiva protiv COVID-19 koje nije mRNK cjepivo) suspendirano je u više od 20 država svijeta zbog navodne sklonosti stvaranju krvnih ugrušaka. Međutim, stručne analize objavljenih podataka pokazuju da se krvni ugrušci i tromboembolija javljaju nakon cijepljenja protiv COVID-19 bilo kojim cjepivom zbog čega se mora istražiti stvarni uzrok ove negativne nuspojave cjepiva.

Nadalje, ova provedena studija otkriva da je taj oksidativni stres još jedan pokazatelj veze između bežičnog zračenja i COVID-19. Oksidativni stres definira se kao „stanje koje odražava neravnotežu između povećanog stvaranja  kisikovih reaktivnih vrsta i nesposobnosti organizma u detoksikaciji kisikovih reaktivnih vrsta ili nesposobnosti da popravi štetu koju nanose biomolekulama i tkivu“:

»Imuna disregulacija (poremećaj imunog sustava) … identificirana je u citokinskoj oluji koja prati ozbiljne infekcije kod COVID-19 i izaziva oksidativni stres (Cecchini & Cecchini, 2020.). Oksidativni stres i disfunkcija mitohondrija mogu dodatno produžiti citokinsku oluju, pogoršati oštećenje tkiva i povećati rizik od razvoja teških bolesti i smrti. Slično je i kod niskih razina elektromagnetskog zračenja koje također u stanicama izaziva stvaranje kisikovih reaktivnih vrsta s posljedicom oksidativnog oštećenja. Zapravo, oksidativni stres se smatra jednim od primarnih mehanizama u kojima izloženost elektromagnetskom zračenju uzrokuje stanična oštećenja. Među stotinu (100) trenutno dostupnih znanstveno-recenziranih studija koje istražuju oksidativne učinke elektromagnetskog zračenja niskog intenziteta, 93 studije potvrđuju da elektromagnetsko zračenje inducira oksidativne učinke u biološkim sustavima (Yakymenko et al., 2015.). … Oksidativni stres također je prihvaćeni mehanizam koji uzrokuje oštećenje endotela krvnih žila (Hihashi et al., 2009.). To se može manifestirati kod pacijenata s teškim oblikom bolesti COVID-19, uz povećani rizik stvaranja krvnih ugrušaka i pogoršanja hipoksemije (Cecchini & Cecchini, 2020.).«

Imuna disregulacija, razine kalcija, bolesti srca i još mnogo toga

Navedena studija nastavlja proučavati sve načine na koje COVID-19 izaziva istu vrstu odgovora organizma kao i elektromagnetsko zračenje, uključujući imunološki odgovor, razinu kalcija unutar stanica, bolesti srca i aritmije. U svim slučajevima postoje snažni dokazi o povezanosti zračenja i COVID-19: »Ukratko, COVID-19 može dovesti do imunološke disregulacije tj. poremećaja kao i do citokinske oluje. Za usporedbu, izloženost niskim razinama elektromagnetskog zračenja, kako je uočeno u ispitivanjima na životinjama, također može ugroziti imunološki sustav, s kroničnom dnevnom izloženošću koja uzrokuje imunosupresiju ili imunološku hiperaktivaciju… srčane aritmije češće su otkrili kod kronično bolesnih pacijenata s COVID-19… U vezi s biološkim učincima izloženosti elektromagnetskom zračenju, 1969. godine Christopher Dodge iz Odjela za bioznanosti Američkog pomorskog opservatorija u Washingtonu, pregledao je 54 rada (dokumenta) i izvjestio da elektromagnetsko zračenje može negativno utjecati na sve glavne sustave u tijelu, uključujući ometanje cirkulacije krvi; promjenom krvnog tlaka i otkucaja srca; utječe i na očitanje elektrokardiografa te uzrokuje i bol u prsima i lupanje srca (Dodge, 1969.). 1970-ih godina GLASER je pregledao više od 2000 publikacija o biološkim učincima izloženosti elektromagnetskom zračenju i zaključio da mikrovalno zračenje može izmijeniti EKG (elektrokardiogram), može prouzročiti bol u prsima, hiperkoagulaciju, trombozu i hipertenziju uz infarkt miokarda (Glaser, 1971., 1976.).«

(Svršetak u sljedećem broju)

Rodjena Marija Kuhar, dr. vet. med.

Povezane objave

Newyorčani pristali na Covid totalitarizam

hrvatski-fokus

Bill Gates, Monsanto i eugenika

hrvatski-fokus

Depopulacijske tehnologije: planiranje obitelji (2)

HF

Iznimni prsten Marina Soljačića

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više