Autorica preispituje svevremene teme života, smrti i prolaznosti
U Galeriji umjetnina u Splitu u utorak, 9. srpnja 2024.otvorena je izložba Martine Franić naziva „Živost gline“. Kustosica izložbe je Marija Stipišić Vuković.
Martina Franić je keramičarka kiparskoga usmjerenja. No prije svega, ona je iznimno kreativna umjetnica koja se izražava volumenom u prostoru. Kroz istraživanje i korištenje prirodnih materijala poput zemlje, pepela i gline, Martina Franić preispituje svevremene teme života, smrti i prolaznosti. Riječ je o iskonskim materijalima koji sami već govore u svojoj simbolici. Zemlja predstavlja novi život, plodnost i rađanje, glina tjelesnost i ovozemaljsko, dok pepeo asocira na prolaznost, ali i pročišćenje. Autorica keramiku shvaća kao svojevrsni proces i način vlastitog usklađivanja s prirodom, suptilno balansirajući između principa prirode i vlastitog umjetničkog izraza. Njezini radovi djeluju s jedne strane suvremeno i urbano, a s druge megalitski-praiskonsko, noseći u sebi otiske vremena i prostora i tragove generacija.
Duboka impresija
Svoj autohtoni autorski izraz Franić je izgradila bez strategije aproprijacije ili interpretacije drugih. Ne osvrćući se na trendove, ona stvara u svojem mediju samostalno i samozatajno, bez mentora i direktnih uzora, radeći po svojem osobnom diktatu, slijedeći osobni poriv i unutarnji osjećaj. Ipak, autorica naglašava duboku impresiju koju su na nju ostavile jednostavne geometrijske forme, bez pretjerane stilizacije, izvedene u glini tople smeđe boje naglašene materijalnosti, hrvatske keramičarke Milane Hržić Balić, koja je u keramici uspjela stvoriti perfektan omjer funkcionalnog i estetskog. Franić se ne ugleda direktno na Hržić Balić, no u njezinim se radovima zasigurno mogu detektirati elementi njezina pristupa, vizualnog jezika i umjetničkog razmišljanja.
Ljubav prema uporabnoj keramici, pogotovo onoj drvenoj, seže još od najranije dobi. Putujući po Dalekom istoku, Martina je već tada spoznala da ono što upotrebljavamo svaki dan može imati i umjetnički karakter. Njezin rad jedan je od primjera gdje keramika jednakovrijedno stoji uz bok „lijepim umjetnostima“, komunicirajući prije i iznad svega svojim elementarnim likovnim vrijednostima i znalački pročišćenim likovnim jezikom. Iz potrebe za što direktnijim prenošenjem poruka, za pronalaženjem jednostavnih, a svevremenih istina i za spoznajom sebe, svog postojanja i svog vlastitog identiteta, autorica je sažela svoj likovni vokabular na ono lapidarno, jednostavno i simbolički spoznatljivo, na prisno i direktno. Osjećajem za mjeru i redukciju suvišnoga, sofisticiranim ispreplitanjem forme i teksture te ponad svega jednom posebnom poetskom osjećajnošću, radovi ove keramičarke ostavljaju izrazito dubok dojam, emotivni i vizualni, ističući njen izrazito kreativan, uvijek nadahnut i ponajprije individualan pristup mediju. Boja je asketski pročišćena, površina često rustikalna, ali izrazito taktilna, a tehnika upravo ona kojom se naglašava jednostavnost i elementarnost te povezanost s prirodom i s kozmičkim energijama. To je najstarija tehnika vrćenja kola, duga tradicija ručnog oblikovanja na kolu što pridonosi posebnosti svakog izrađenog predmeta, koju je savladala samouko metodom pokušaja i pogrešaka.
Eksperiment
Eksperiment predstavlja s jedne strane disciplinu, a s druge slobodu stvaranja. S jedne strane promišljenost, s druge slučajnost. S jedne sigurnost, s druge rizik. On je na neki način hazardna, ali lucidna i beskrajno inspirativna igra koja, oslobođena stege kanona i pravila, najčešće iznjedri ushit novih i neočekivano svježih umjetničkih rješenja.
Martina Franić rođena je 1973. godine. Diplomirala je na Tehničko tehnološkom fakultetu u Zagrebu 1995. godine, smjer Tekstil i modni dizajn. Članica je ULUPUH- a od 2001. godine kao kostimografkinja, a od 2018. i kao keramičarka. Od 2002. članica je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU) i Fundacije Michelangelo od 2020. godine. Ono što ju veseli, uzbuđuje i odmara su forme prirode i njihov nastanak. U svojem radu traga za intimnošću kroz proces u kojem se oblik okamenjuje zavisno od dinamičnih i nestalnih uvjeta njegove pojavnosti. Danas oblikuje glinu, istražujući njezinu podatnost, memoriju i izražajne mogućnosti. Pohađala je brojne seminare, tečajeve i rezidencije keramičkog oblikovanja u Hrvatskoj i inozemstvu. Do sada je izlagala na desetak samostalnih i grupnih izložbi s radovima u keramici.
Izložba ostaje otvorena do 28. srpnja 2024.


