U Splitu predstavljena knjiga akademika Davorina Rudolfa Stvaranje hrvatske države 1991. Ministarska sjećanja
U utorak, 21. veljače iorganizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Zavoda za znanstveni i umjetnički rad i Književnog kruga Split u prepunoj velikoj dvorani Zavoda HAZU-a, palači Milesi u Splitu, predstavljena je knjiga „Stvaranje hrvatske države 1991. Ministarska sjećanja“ akademika Davorina Rudolfa, ministra vanjskih poslova u vrijeme stvaranja neovisne države Hrvatske 25. lipnja 1991. Predstavljanju su među ostalim nazočili nadbiskup splitsko-makarski dr. Marin Barišić, splitsko-dalmatinski župan Zlatko Ževrnja, te brojni saborski zastupnici i kolege akademici. U pozdravnoj riječi akademik Nenad Cambi naglasio je da je knjiga značajna jer je u pitanju razdoblje koje smo svi pratili i strahovali, no autor je bio aktivni sudionik i njegova su izravna svjedočanstva ono što treba svakoj povijesti. O knjizi su još govorili mons. prof. dr. sc. Drago Šimundža, prof. dr. sc. Vesna Barić Punda i prof. dr. sc. Goran Dodik, a ulomke iz knjige je čitao prvak hrvatske drame HNK Split, Trpimir Jurkić.
Drago Šimundža kazao je kako je cijela knjiga puna realnih podataka, odnosno konkretnih prilika i neprilika, s jedne strane demokratskih procesa, s druge kršenje pravnih normi i očiti ratni izazov. Drugim riječima, budući da je suvremena i neovisna hrvatska država stvarana u agresorskom ratu, cijela knjiga se, izlažući konkretno stanje i povijesne činjenice, izravno i neizravno susreće s temeljnim pitanjem: tko je i zašto planirao i započeo rat u Hrvatskoj 1991.? Dr. Šimundža je zatim kazao kako je u pitanju slojevita i složena tematska stilska ekspozicija cijele knjige. „Tematika je jasno određena, gradivo opsežno: obuhvaća više od 500 stranica. Podijeljena je u petnaestak dijelova. Svaki dio obrađuje po više poglavlja, a svako poglavlje po nekoliko tematski važnih pitanja“, rekao je dr. Šimundža, te spomenuo samo neka važna pitanja i tematske obrade. „U uvodnom su dijelu s naslovom 'U predvečerje neovisnosti govori o Raspadu Jugoslavije, Najavi rata, Susretima i razgovorima na relaciji Tuđman-Milošević sve do izazovnih tema poput one: Je li Predsjednik dogovorio rat s Miloševićem, kao i o očitim Pobunama hrvatskih Srba u 'Krajinama'“.
„U tom svjetlu je knjiga Stvaranje hrvatske države 1991. Ministarska sjećanja – puna povijesno-pravnih akata, sastanaka, rasprava i dokumenata, nalaza i sinteza. Po tomu je povijesno svjedočanstvo i stručna, povijesna i pravno-politička panorama konkretnih prilika i samostalnog stvaranja svoje neovisne suverene i slobode hrvatske države“, zaključio je dr. Drago Šimundža.
Prof. dr. sc. Vesna Barić Punda knjigu je ocijenila kao pedantnu, britku i hrabru, te da ne ostavlja dojam ravnodušnosti. „Ovo nije samo memoarska građa o 100 dana velike hrvatske povijesti, o tri mjeseca odlučna za sudbinu hrvatske države. Ovdje se na jednom mjestu nalazi vrijedna dokumentacija i građa, bilješke i fotografije, pomno istražene i rasvijetljene mnoge međunarodnopravne i povijesne činjenice i okolnosti, ali i tako suptilno zabilježeni susreti sa najutjecajnijim ljudima u hijerarhiji državnih dužnosnika toga vremena i razgovora sa državnicima i političarima niza država, SAD-a, Kanade, Italije, Države grada Vatikana, Njemačke, Mađarske, Austrije, Bugarske, Velike Britanije“, rekla je dr. Barić Punda, te na kraju zaključila: „Kreirane su nove stranice, nova svjedočanstva i nove smjernice za buduće rasprave“.
Govoreći o burnom i dramatičnom razdoblju raspad Jugoslavije, prof. dr. sc. Goran Dodig je kazao kako nam knjiga šalje poruku da se klonimo polu informacija o Domovinskom ratu, jer Hrvatsku nitko nije htio osim nas Hrvata. Na kraju predstavljanja autor je tek zahvalio obitelji na podršci te svima okupljenima na dolasku.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. PrihvatiPročitaj više