Ne postoji niti jedan pravno valjani dokument, koji bi podupirao i opravdavao beogradsku okupaciju istočnog dijela Srijem
URED
REGENTA KRALJEVINE HRVATSKE, SLAVONIJE I DALMACIJE
Zagreb, 23. svibnja 2022.
Broj: 030/2022
IVICA JURJEVIĆ
Hrvatski pjesnik
Iz Zemuna
Uvaženi g. Jurjeviću,
Hvala na lijepim riječima, koje su me barem u duhu vratile u naš hrvatski Zemun, a u kojem – nažalost – nisam bio već pune 32 godine.
Koristim prigodu za uputiti Vam još nekoliko riječi:
Ad 1.
Ne smije se dopustiti Srbiji (Beogradu) ulazak u Europsku uniju sve dok ne vrati istočni dio Srijema u Hrvatsko Državno Područje.
Ad 2.
Ne postoji niti jedan pravno valjani dokument, koji bi podupirao i opravdavao beogradsku okupaciju istočnog dijela Srijema.
Taj dio Hrvatske Zemlje nasilno je i samovoljno otrgnuo Majci Domovini dne 3. listopada 1929. godine izvjesni Aleksandar Karađorđević, izuzeto držak čovjek, koji se je čak i krraljem dao nazivati.
Andrija Hebrang, u UDBA-inom zatočeništvu, ne krzmajući je izjavio: “Srijem je hrvatski”.
Točno.
Prelistavam sinoć “Zagrebački športski list” iz 1924. godine i čitam o nogometnoj utakmici odigranoj između Zemuna i Beograda.
Ad 3.
Iza otimanja hrvatskog Srijema stoje masoni iz Velike lože u Londonu, koji i financiraju taj projekt.
Izvjesni Tito, koji se je također samozvano volio predstavljati kao Josip Broz, bio je na platnom spisku te tajne organizacije.
Njen današnji opunomoćenik u Hrvatskoj je sveuč. prof. Hrvoje Klasić.
Ad 4.
Priredio sam za tisak trosveščanu knjigu(e) o Srijemu “Jugoslavija nije srbski projekt – 8. dio”, koju ću slati političkim strankama i udrugama s ciljem da one u svoje programe uvrste (možda i preoblikovan) moj tužbeni zahtjev:
Akt Aleksandra Karađorđevića proglašen 3. listopada 1929. pod nazivom “Zakon o nazivu i podjeli Kraljevine na upravna područja” utvrđuje se ništetnim.
Utvrđuje se da Kraljevina Hrvatska, Slavonija i Dalmacija (a) nije nikada ušla u sastav Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca, niti je sudjelovala u razgovorima (pregovorima) o tom državničkom činu, (b) nije prestala postojati (biti subjekt) 1. prosinca 1918. godine, (c) ali je bila privremeno u funkciji od 10. travnja 1941. godine do 8. svibnja 1945. godine.
Nalaže se sljednicima Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca omogućiti ulazak u posjed ozemlja koje je Kraljevini Hrvatskoj, Slavoniji i Dalmaciji pripadalo po Hrvatsko-Ugarskoj nagodbi (1868. godine), uz korekcije iz Manifesta cara Karla I. (Karla IV.) danog 16. listopada 1918. godine. (Tužba, Općinski građanski sud u Zagrebu, br. 50.P-2060/2022, 11. travnja 2022. – sudac: Violeta Veselić)
Ad 5.
Srijem nije ničije, pa ni moje, pojedinačno dobro.
Zato bi trebalo osnovati “Međustranački odbor za povrat Srijema u Hrvatsko Državno Područje”.
Predlažem da to Vi pokrenete.
Ad 6.
U Zagrebu su od 1926. izlazile novine pod naslovom: “Privreda”, pa “Hrvatska privreda”, a od 1941. do 1945. kao “Gospodarstvo” (svaki dan, osim ponedjeljka). Krajem 1942. priređen je posebna broj o Srijemu (s 29 oglasa gospodarskih poduzeća). Pretvorit ću ga (s dodatcima) u knjigu.
Imam sve brojem tjednika “Graničar”, koji je od 1942. do 1944. (do početka listopada) izlazio u Zemunu, a tijekom 1945. u (mojim) Vinkovcima. Nastojat ću iz njega složiti nekoliko knjiga.
Časopis “Vinkovci”, koji smo upravo okrenuli, posebno će se baviti Srijemom.
Ad 7.
Pošaljite mi svoje radove (koje nismo dosad objavili) o Srijemu, pa ću ih uvrstiti u navedene publikacije.
Srdačan pozdrav i dobro zdravlje