Rukoljub papi znači odavanje posebne počasti papi kao duhovnoj i posvećenoj osobi
Prigodom susreta i rukovanja vjernika ili posjetitelja s papom, biskupima ili sa svećenicima običaj je u kršćanskom svijetu da se tim crkvenim dostojanstvenicima ljubi ruka. Mnogi se pitaju zašto vjernici to čine, drugi to smatraju nepotrebnim načinom iskazivanja počasti nekoj osobi, a treći to drže servilnošću ili znakom koji upućuje na kult osobnosti! O čemu se zapravo radi?
Ivo Josipović i papa Franjo
Poznata je činjenica u povijesti religija da se neke osobe ili stvari pomazuju uljem da bi se posvetile. Tako sve stare religije Sredozemlja i Istoka poznaju mazanje maslinovim uljem, pomiješanim s mirišljavim tvarima da bi se time posvetile božanstvu odabrane osobe ili stvari. Tako patrijarh Jakov u Starom zavjetu izlijeva ulje na kamen koji mu je služio umjesto jastuka kad mu se u snu javio Jahve (Bog), Mojsije pomazuje Arona kad ga imenuje svećenikom, Samuel pomazuje Davida za kralja. Nakon Davida u Starom zavjetu su se pomazivali svi kraljevi i sve osobe kojima je bila namijenjena NEKA VAŽNA DRUŠTVENA ULOGA. Tako je i Isus naviješten kao Pomazanik (hebr. mašiah, aram. mešika, grč. Khristos, hrv. Krist), osoba koja je pomazanjem postala izdvojena od ljudi tako bila posvećena Bogu. Takvu je praksu pomazanja uljem preuzelo i kršćanstvo te se prigodom krštenja pomazuju svi kršćani, u krizmi svi krizmanici, a „bolesničkim uljem“ i svi bolesnici.
Uljem krizme pomazuju se u sakramentu ređenja svećenici i biskupi, a nekada su se pomazivali krizmom i kraljevi prigodom krunjenja. Krštenicima i krizmanicima se pomazuje čelo, a svećenicima i biskupima se pomazuju ruke, koje na taj način postaju „posvećene“ ili „svete“ ruke, kako bi mogle vršiti svete čine u službi Božjoj. Biskupi nose i prsten u kojem se često nalaze relikvije svetaca ili Božjih ugodnika. Ljubeći posvećene ruke svećenicima, biskupima ili papi, vjernici iskazuju posebno poštovanje tim posvećenim osobama, ali i svetim činima ili sakramentima, koje te posvećene ruke obavljaju, nadajući se da će preko njihovih ruku Božji blagoslov sići i na njih, štititi ih i čuvati.
Ivo Josipović triput se ljubi s Tomislavom Nikolićem
Ukratko, rukoljub papi znači odavanje posebne počasti papi kao duhovnoj i posvećenoj osobi i ne znači nikakvu obvezu. Međutim, ljubljenje papi prigodom rukovanja postalo je već tradicionalno i pripada sveopćem „bontonu“ i pravilu općeprihvaćenog uljudnog ponašanja. Ipak, nitko ne će zamjeriti osobama koje nisu vjernici ili koje pripadaju nekom nekršćanskom svjetonazoru, ako prigodom rukovanja s papom izostave rukoljub.
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. PrihvatiPročitaj više