Treba izdati 186 udžbenika za sve razine obrazovanja na hrvatskom jeziku
Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov je ocijenio da bi Srbija trebalo izdati 186 udžbenika za sve razine obrazovanja na hrvatskom jeziku i kako je to najbolji način da bude otvoreno Poglavlje 26 posvećeno obrazovanju, odnosno da Hrvatska povuče blokadu. Srednjoškolci nemaju nijedan udžbenik na materinjem hrvatskom jeziku.
Mato Groznica, Darko Šarić Lukendić i Josipa Ivanković
Nastavu na hrvatskom jeziku u Srbiji pohađa oko 500 djece, a oko 500 uči hrvatski s elementima kulture kao izborni predmet u općinama Sombor, Bač, Srijemska Mitrovica i Apatin. Učenici u hrvatskim nižim razredima imaju udžbenike, za više razrede postoji nekoliko, dok srednjoškolci nemaju knjige iz kojih mogu učiti i na satima pišu bilješke. Knjige koje su uvezene iz Hrvatske ne mogu koristiti jer nastavni planovi i programi Srbije i Hrvatske nisu usklađeni, te su jedini izvor lekcija nastavnici od kojih mnogi, oko 60 posto, ne predaje na hrvatskom jeziku. Za starije osnovce dio udžbenika omogućila je Republika Hrvatska.
„Tek prošle godine iz proračuna Srbije su izdvojena sredstva za nacionalne manjine i krenulo se u proces izrade udžbenika, ali se ne može očekivati da za godinu dana bude riješeno ono što već desetljeće pokušavamo, a nije bilo moguće“, kaže Slaven Bačić. Darko Sarić Lukendić, predsjednik Izvršnog odbora HNV-a, kaže kako je teško procijeniti čija je krivnja kada su udžbenici u pitanju, ali je činjenica kako je nastava na hrvatskom počela prije više od deset godina, a da je Ministarstvo prosvjete to pitanje stalno blokiralo. „Ima pomaka, ali nije sve riješeno i srednjoškolci nemaju udžbenike. Ministarstvo je ove godine izdvojilo značajna sredstva za obrazovanje svih nacionalnih manjina i kroz taj program hrvatska zajednica je napisala autorske udžbenike za glazbeni od prvog do osmog razreda, i matematika i zemljopis su prevedeni sa srpskog na hrvatski jezik. Još nisu u uporabi jer je potrebno vrijeme propisano zakonom za odobrenje“, kaže Sarić Lukendić.
„Sa srbijanske strane učinjeno je sve za Poglavlje 26 i to besprijekorno i do kraja, svi zahtjevi nacionalnih manjina urađeni su ne zbog poglavlja, već zbog trajnog standarda države“, izjavio je danas ministar prosvjete, znanosti i tehnološkog razvoja.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste s ovim u redu, ali ako želite možete se odjaviti i ne prihvatiti. PrihvatiPogledaj više...