Sukob zbog kontrole euroatlantske integracije
Nedvojbeno, bitka je počela. Veliki sraz nove američke administracije pod Trumpom i europske liberalne utvrde pod njemačkim vodstvom, nakon početnog odmjeravanja snaga, prelazi u otvoreni sukob za kontrolu europskog kraka euroatlantske integracije.
Angela Merkel
Uostalom već i uporni nastavak orkestriranog napada u europskim medijima, ne samo na novu američku administraciju, nego i na samog američkog predsjednika, njegovo vrijeđanje i ponižavanje koje je bezobzirno preneseno i na njegovu suprugu, dali su naslutiti što će se dogoditi. Kada se zna da bi samo jedna, jedina riječ njemačke kancelarke Angele Merkel mogla istog trenutka zaustaviti sada već uistinu gadljivu harangu kontroliranih europskih mainstream medija protiv osobe američkog predsjednika, podcjenjivanja izborne volje američkih građana i otvorenog miješanja vodećih europskih političara u unutarnju politiku SAD-a koji balansiraju na samoj granici diplomatskog skandala, postaje više nego jasno da je američka administracija glatko odbila uvjete koje je njemačka kancelarka postavila za međusobnu nagodbu i suradnju.
Od nagodbe nema ništa…
A, kancelarka Merkel, kao uvjet novog „deala“ s novom Trumpovom administracijom, zatražila je, ni više ni manje, nego preuzimanje obveze Washingtona da će Europu i Europsku uniju potpuno prepustiti njemačkoj politici i da neće podržavati europske desne političke stranke koje svojim izbornim uspjesima jačaju suverenističke političke snage i direktno ugrožavaju vlast nadnacionalne europske liberalne oligarhije u službi njemačkih nacionalnih i državnih interesa. Radite što vas je volja po Bliskom istoku i Aziji, radite što želite u odnosima s Rusijom i Kinom, ali Europsku uniju prepustite nama – poruka je Berlina Washingtonu prenesena preko specijalnog izaslanika njemačke kancelarke Angele Merkel, njenog savjetnika za vanjsku politiku Cristopha Heusgena.
On je još krajem prošle godine, daleko prije inauguracije Trumpa, upućen u Washington kako bi uspostavio kontakte s novom američkom administracijom, izvidio situaciju i postavio njemačke uvjete nagodbe koja bi osigurala stabilne međusobne odnose i, dakako, njemačke interese. U trenucima kada je postalo izvjesno da Trump neće prihvatiti takvu igru i da od nagodbe nema ništa, njemačka diplomacija je ponudu javno objavila, znajući da će, ionako nakon što je odbijena, izaći na svjetlo dana pokušavajući prikazati kako je njome, tobože, branila europske interese, pritom loše prikrivajući činjenicu da zapravo štiti isključivo – svoje interesne opcije.
Svjesna indiskrecija Thomasa Baggera iz njemačkog Ministarstva vanjskih poslova nedvojbeno to potvrđuje: „Poruka koju Merkel treba poslati je da je Europska unija njemački strateški interes i da će se svaki pokušaj njenog slabljenja shvatiti kao ulazak na tuđi travnjak. Mislim da je to jedina poruka koju će shvatiti i koju će poslušati američka administracija.” Merkel je uistinu takvu poruku poslala, ali je dobila neočekivano grub odgovor koji je potresao njemačku politiku i eurobirokraciju.
Izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa da je Europska unija instrument njemačkih interesa, da je Brexit ohrabrujući događaj i da je NATO zastarjela institucija koju SAD financira sa čak 65 posto ulaganja, bio je jasan javni odgovor njemačkoj inicijativi i proglašavanju Europske unije – njemačkim travnjakom. A Trump nije izrekao ništa drugo nego golu istinu. Za razliku od onoga što prenose vodeći europski mediji, Trump nije zagovarao ukidanje NATO-a, nego je svojom izjavom o njegovoj zastarjelosti, upravo obrnuto, zatražio njegovo jačanje i modernizaciju za što je uvjet pojačano financiranje europskih članica NATO-a, od kojih danas samo njih pet financira savez s dogovorenih 2 posto BDP-a, dok se istodobno u svojim vanjskopolitičkim aktivnostima pozivaju na snagu NATO-a koja stoji iza njih.
Nedostatak političkog instinkta
Novac ne daju, ali zaštitu primaju i ne samo da je uživaju, nego je iskorištavaju u projekciji svojih geoekonomskih i geopolitičkih interesa. I to ne rade samo pojedinačne države, nego cijela Europska unija. Trump jednostavno ne želi više trpjeti da Njemačka preko Europske unije, koju je nesumnjivo podvrgnula sebi pod zaštitom američke vojne moći, gradi svoje liberalno carstvo i u njemačkom ga nacionalnom interesu širi na prostore Bliskog istoka i Sjeverne Afrike i dalje prema Aziji, gdje SAD ima i štiti svoje geostrateške interese.
Njemačka politika, kao predvodnica cijele Europske unije, nakon pobjede Trumpa u SAD-u, pažljivo je proučavala novonastalu situaciju i pripremala svoje repozicioniranje u budućim odnosima sa SAD-om, jer je njena cijela vanjskopolitička mašinerija bila bazirana na postavci sigurne pobjede Hillary Clinton. Angela Merkel, u nedostatku političkog instinkta i državničkih sposobnosti, to je radila sustavno i hladno, bez imalo mašte i političke intuicije. Njoj se, inače, sve brojke uvijek savršeno poklapaju, sve je matematički točno izračunato, ali na političkom planu, dugoročno gledano, ne uspijeva joj ništa, pa tako ni ovaj pokušaj manipulacije američkom politikom.
Ne samo da je od Amerikanaca zahtijevala konačno prepuštanje EU-a, kao posljednjeg liberalnog bastiona Berlinu, samo zato jer u Bijeloj kući više ne stoluje izdanak liberalnog globalističkog holdinga, nego je istodobno očekivala dobiti i bezuvjetna jamstva nastavka američkog sigurnosnog kišobrana. Američki predsjednik i njegova administracija na takvo što nisu pristali jer je to oprečno svakoj geopolitičkoj logici i temeljnim američkim interesima na euroazijskim prostorima. Tim prije, što je europska sigurnosna i geopolitička arhitektura neodvojivo povezana sa svime što se događa na Bliskom Istoku, upravo tamo gdje Trump misli ozbiljno zaorati i učvrstiti američke interesne pozicije.
Zahtjev da američka politika ne ugrožava tobožnji europski liberalni poredak, u suštini je, pak, zahtjev za američkim izolacionizmom prema europskim poslovima u trenucima ofenzive desnih suverenističkih stranaka bliskih Trumpovoj političkoj matici i defenzive liberalnog nadnacionalnog, još uvijek vladajućeg sustava. Istodobno, koje li prijetvornosti i licemjerja – cijela europska politička elita javno optužuje Trumpa da se namjerava izolirati od europske politike, dok mu potajice upravo to nudi kao ulog za pregovore o budućim odnosima.
Prilagođen i podčinjen EU-u
Sukob je bio neizbježan. Počela je ogorčena borba za kontrolu euroazijske integracije. Američka politika jednostavno ne želi prepustiti europski krak transatlantskog mostobrana isključivoj dominaciji njemačke politike koja, prema njihovoj procjeni, ugrožava vitalne američke geoekonomske i geopolitičke interese. Zahuktalo njemačko izvozno gospodarstvo, zasnovano na valutnoj manipulaciji podcijenjenog eura, ostale države EU-a, prema američkoj procjeni, čini potpuno ovisnima o Njemačkoj i onemogućava bilo kakav bilateralni gospodarski ugovor s njima, jer se on na kraju iskazuje kao posao s Njemačkom, jednostavno zato jer je Njemačka njihov vjerovnik kojem moraju polagati račune i vraćati dugove.
Njemačka uporno svoj višak trgovinske bilance s unutarnjim europskim tržištem i SAD-om, posuđuje već ionako prekomjerno zaduženim ekonomsko slabijim članicama EU-a s kojim one isplaćuju Njemačkoj kamate po osnovi duga i kupuju njemačku robu i tako unedogled. Ekonomska i gospodarska podčinjenost stvara političku ovisnost i Njemačkoj osigurava dominaciju nad cijelom EU.
To, pak, Njemačkoj daje geopolitički utjecaj koji inače bez takve, sebi prilagođene i podčinjene EU, ne bi imala i dovodi je na razinu globalnog aktera koji širi svoj utjecaj i koji stoga geopolitičkom logikom ulazi u sukob s američkim regionalnim i globalnim interesima. Istovremeno, već i sam ogromni trgovinsku suficit koji Njemačka ostvaruje prema SAD-u, sprječava gospodarski rast u Americi, tvrdi Washington.
Da nije bilo Merkel – novo aktiviranje anglosaksonskog bloka
Politika kancelarke Angele Merkel temeljito je uništila izvorni pojam Europske unije i zajedno je s Njemačkom dovukla na bojište budućeg imperijalnog okršaja. Ono što se sada događa na crti sukoba s američkom administracijom, dječja je igra prema budućim razračunavanjima. Sada se pokušava stvoriti nekakvo novo jedinstvo utemeljeno na otporu Trumpovoj Americi. No, čini se da je za to prekasno. Politika kancelarke Angele Merkel temeljito je uništila izvorni pojam Europske unije, pretvorila je u svoj travnjak, kako to besramno kaže njen diplomatski činovnik i zajedno je s Njemačkom dovukla na bojište budućeg imperijalnog okršaja. Ono što se sada događa na crti sukoba s američkom administracijom, dječja je igra prema budućim razračunavanjima.
Da nije bilo Merkel i njene politike, ako išta, EU bi kao stabilna i solidarna cjelina bila u neizrecivo povoljnijoj geopolitičkoj poziciji. Pitanje je, bi li u takvoj situaciji razvijene efektivne moći EU-a, uopće bilo moguće toliko jačanje imperijalnih sila u njenom okruženju i volje za ponovnim aktiviranjem anglosaksonskog bloka?
Ovako sve podsjeća na start utrke za podjelu plijena na razbijenoj Europskoj uniji i Europi…
Začetak novog izoliranja Njemačke?
Amerika i Velika Britanija predvode svijet novoga doba! Pritisak Washingtona na njemačku politiku i EU, jačanje anglosaksonskih specijalnih odnosa i istovremeno britansko paktiranje s Turskom, čiji su odnosi s EU-om na najnižoj točki u posljednja dva desetljeća, kauzalni je niz poteza američke i britanske politike usmjeren na slabljenje pozicija Berlina i EU-a
Prve plotune ispalili su Peter Navarro, čelnik Trumpovog Nacionalnog vijeća za trgovinu, budući američki veleposlanik u Europskoj uniji, Ted Malloch i potom predsjednik Europskog vijeća, Donald Tusk.
Peter Navarro je za Financial Times izjavio da Njemačka bezobzirno koristi podcijenjeni euro kako bi iskorištavala svoje partnere u Europskoj uniji, ali i SAD. Navarro je Njemačku označio kao najveću prepreku američkoj trgovini s Europskom unijom, jednostavno zato što je cijela EU pretvorena u njemački instrument, pa je u takvim uvjetima svaki trgovinski sporazum s Europskom unijom, zapravo bilateralni ugovor s Njemačkom, koja će nastaviti iskorištavati članice EU-a i američkog partnera.
Jačanje američkih argumenata