Svi lažu koji kažu da su Haaško tužiteljstvo i Klein sprječavali hrvatske institucije u kaznenom progonu zločinaca
Vukovarskom Srbinu Cvijetinu Joviću, koji je kopao jame za ljude pogubljene na Ovčari, hrvatske institucije 1998. žurno osigurale putovnicu te je jednako žurno otpremljen u Norvešku. U to vrijeme u Haagu je upravo započelo suđenje Slavku Dokmanoviću za likvidaciju ljudi odvedenih iz Vukovarske bolnice. Uhićen je na prepad, nekoliko mjeseci ranije, zaslugom bliske suradnje haaškog tužiteljstva i generala Jacques-Paula Kleina, UN-ova upravitelja reintegracijom hrvatskog Podunavlja. Tužiteljstvo je tada znalo i da trojica vukovarskih Srba koja su sudjelovala u operaciji likvidacije ranjenika i ratnih zarobljenika na Ovčari i dalje žive u Vukovaru. Među njima i osoba koja je kopala jamu.
Tadašnja tužiteljica Louise Arbour odlučila je imena te trojice Srba uvesti u službeni sudski spis, preko saslušanja svjedoka u sudnici. Nekoliko dana uoči svjedočenja, Arbour je poslala podatke o njima hrvatskim institucijama, kako bi ih mogli uhititi i suditi im u Hrvatskoj. Izvještavala sam tada iz Haaga sa suđenja Dokmanoviću. I sjećam se kako sam napeto iščekivala vijesti o uhićenju u Hrvatskoj. I haaško tužiteljstvo je iščekivalo. Uhićenja nije bilo. Nekoliko dana kasnije, iz Hrvatske sam dobila neslužbene vijesti da su svi u međuvremenu pobjegli. Cvijetin Jović nije pobjegao. Već su ga hrvatske institucije, one kojima je haaška tužiteljica Arbour poslala dokumentaciju temeljem koje su ga trebale uhititi, žurno opskrbile hrvatskim dokumentima i poslale u Norvešku. I tko vam danas kaže da su zakon o oprostu, Haaško tužiteljstvo barem u svojoj ranoj fazi i Jacques-Paul Klein sprječavali hrvatske institucije u kaznenom progonu ratnih zločina u Vukovaru, taj jako, jako laže.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. PrihvatiPročitaj više