Hrvatski Fokus
Znanost

Osnovni interes Sjedinjenih Država od početka XX. stoljeća je da ne dođe do ujedinjenja Njemačke i Rusije

EU-u je rečeno da se pripremi za ekonomski udar, i zaboravi ‘divlje optimistične’ planove za zamjenu ruskog plina

 

„Ekonomisti s obje strane Atlantika nedavno su pozvali svoju javnost da se pripremi za recesiju, a možda i za stagflacijsku krizu, usred rastuće inflacije i skokovitog rasta troškova energije pogoršanih potezima Washingtona i Bruxellesa usmjerenim na dramatično smanjenje ovisnosti o ruskoj nafti i plinu.“

Plan Europske unije da zamijeni ruski plin prije kraja tekuće godine nije samo „divlje optimističan,“ već će nadodati i ekonomskim problemima s kojima se europski blok već suočava, predviđa ‘TS Lombard’, konzultantska tvrtka za makroekonomske prognoze sa sjedištem u Londonu.

U nedavnom izvješću, Christopher Granville, istraživač ‘TS Lombard’ izračunao je da je EU uvezla otprilike 155 milijardi kubnih metara prirodnog plina iz Rusije 2021. godine, sa svim predloženim mjerama Bruxellesa za njegovu zamjenu – uključujući diverzifikaciju izvora plina, mjere učinkovitosti grijanja, solarni krovovi, biometan itd. što čini ekvivalent od oko 102 milijarde kubnih metara plina, ostavljajući oko trećinu potreba nezadovoljenim.

„Osim vremena provedbe puštanja u rad njemačkih terminala za primanje LNG-a, Rusija je također važan dobavljač LNG-a, što naglašava izazov za Europu u pronalaženju odgovarajućih zaliha LNG-a“, napisao je Granville.

Usred nastojanja Europske unije da nabavi plin od alternativnih dobavljača, uključujući SAD, Katar i Azerbajdžan, Granvilleovo izvješće upozorava da će EU biti prisiljena „u prosjeku plaćati više za svoju [ne-rusku] naftu i plin od svojih kolega. Azijske zemlje kupovat će više ruske nafte po sniženim cijenama … LNG koji Europa uvozi iz SAD-a koštat će [puno] više od cijene koju plaćaju američki potrošači zbog troškova tranzita i ukapljivanja/ponovnog rasplinjavanja.“

Ruski dužnosnici i dužnosnici europskih energetskih kompanija procijenili su da je ruski plin iz plinovoda koji teče u Europu bio 40 do 50 posto jeftiniji od američkog LNG-a, a jeftiniji i od svih drugih alternativa, zahvaljujući kraćim tranzitnim udaljenostima, većim količinama i konkurentnim cijenama.

Prošlog je mjeseca ruski predsjednik Vladimir Putin sugerirao da su moskovske „zapadne kolege“ „zaboravili“ elementarne zakone ekonomije pokušavajući se isključiti iz ruske energije, predviđajući da će ta odluka Europu pretvoriti u regiju s najvišim troškovima energije u svijetu. To će potkopati konkurentnost EU-a u odnosu na druge aglomeracije, rekao je Putin. „Očito, zajedno s ruskim energetskim resursima, gospodarska aktivnost će također otići iz Europe u druge regije svijeta. Takvo ekonomsko samoubojstvo je naravno unutarnja stvar europskih zemalja. Moramo nastaviti pragmatično i prvenstveno iz vlastitih ekonomskih interesa“, izjavio je Putin.

Izvoz ruskog prirodnog plina u Europu naglo je opao posljednjih mjeseci dok zemlje bloka EU-a traže alternative. Pad se ubrzao ranije ovog mjeseca nakon što je ruski plinski div ‘Gazprom’ nagovijestio da će biti prisiljen smanjiti dotok plina u Europu do 60 posto zbog problema s popravkom i održavanjem njemačkih turbina koje pumpaju plin kroz mrežu Sjeverni tok 1. Njemačka i Danska aktivirale su hitne mjere zbog smanjenja zaliha plina. Bruxelles je optužio Moskvu za umjetno gušenje izvoza, a Europska komisija je hitne mjere nazvala „ucjenom.“

Takahide Kiuchi, ekonomist iz tokijskog instituta „Nomura Research Institute“ za ekonomsko savjetovanje, upozorio je u utorak u istraživačkoj bilješci da bi Bruxelles mogao dodati plin na popis ostalih ruskih energetskih opskrba koje su zabranjene ili poluzabranjene, ako kriza oko manjka plinovoda Sjeverni tok 1 eskalira. To bi, predviđa Kiuchi, gurnulo eurozonu u „naglo usporavanje“, a Njemačku gurnulo u recesiju. 

Urednik Europe Reloaded dao je kratak komentar: „Ako Rusija ustraje u ponašanju X, mi u EU ćemo zabraniti njihov proizvod i sebi naštetiti VIŠE.“

Stoga se čitatelji često susreću s objavama poput: „Europska unija kreće prema ekonomskom samoubojstvu zahvaljujući vlastitim energetskim politikama.“ 

Mike Whitney je u veljači objavio vrlo zanimljiv i poučan tekst pod naslovom: „Kriza u Ukrajini nije radi Ukrajine. Radi se o Njemačkoj.“

Global Research objavio je ovaj tekst prvi put 13. 2. 2022. – prije invazije Rusije na Ukrajinu. Tekst je zbog važnosti ponovno objavljen 3. srpnja.

 „Primordijalan interes Sjedinjenih Država, oko kojeg smo stoljeće vodili ratove – Prvi, Drugi i Hladni rat – bio je odnos između Njemačke i Rusije, jer tako ujedinjene, one su jedina sila koja bi nas mogla ugroziti. Moramo osigurati da se to ne dogodi.“ George Friedman, izvršni direktor STRATFOR-a u Čikaškom vijeću za vanjske poslove (‘The Chicago Council on Foreign Affairs’).

Whitney potom nastavlja: „Ukrajinska kriza nema nikakve veze s Ukrajinom. Riječ je o Njemačkoj, a posebno o plinovodu koji povezuje Njemačku s Rusijom a zove se Sjeverni tok 2. Washington taj plinovod vidi kao prijetnju svom primatu u Europi i na svakom je koraku pokušavao sabotirati projekt. Unatoč tome, ‘Nord Stream’ je napredovao i sada je u potpunosti operativan i spreman za rad. Nakon što njemački regulatori daju konačnu certifikaciju, započet će isporuke plina. Njemački vlasnici kuća i poduzeća imat će pouzdan izvor čiste i jeftine energije, dok će Rusija vidjeti značajan porast svojih prihoda od plina. To je dobitna situacija za obje strane.

Vanjskopolitički establišment SAD-a nije zadovoljan ovim razvojem događaja. Oni ne žele da Njemačka postane više ovisna o ruskom plinu jer trgovina gradi povjerenje, a povjerenje vodi do širenja trgovine. Kako odnosi postaju sve topliji, više trgovinskih barijera se ukida, propisi se ublažavaju, putovanja i turizam se povećavaju, a razvija se nova sigurnosna arhitektura. U svijetu u kojem su Njemačka i Rusija prijatelji i trgovinski partneri, nema potrebe za američkim vojnim bazama, nema potrebe za skupim oružjem i raketnim sustavima američke proizvodnje i nema potrebe za NATO-om….“ Cijeli tekst dostupan je na Global Researchu.

Na kraju moram istaknuti kako iz SAD-a također ne dolaze dobre vijesti. Alternativni, neovisni mediji početkom ovog tjedna (11. srpnja) izvjestili su o „još jednoj misterioznoj eksploziji NGL postrojenja za kondenziranje prirodnog plina (propan, butan, pentan, heksan, heptan…) jednog od vodećih pružatelja usluga prirodnog plina srednjeg toka u SAD-u.“

Naime, u subotu 9. srpnja došlo je do iznenadne eksplozije u kojoj je potpuno izgorjelo ‘NGL’ postrojenje „ONEOK Inc.“: „Eksplozija postrojenja prirodnog plina u Oklahomi oštetila je kritično čvorište ‘NGL-a.’…“

Nadalje, izvješća potvrđuju da su najmanje četiri postrojenja za prirodni plin eksplodirala samo u SAD-u od početka lipnja ove godine.

Posljednja eksplozija koja se dogodila ovog vikenda, vrlo je teška vijest za Teksas, budući se gotovo polovica teksaške elektroenergetske mreže napaja prirodnim plinom. A Teksas je trenutno suočen s rekordno visokim ljetnim temperaturama i sušnom sezonom, što znači da bi Teksašani mogli uskoro biti suočeni s nestankom električne energije.

Izvor:

  1. Aletho News: „EU Told to Prepare for Economic Hammering, Forget ‘Wildly Optimistic’ Plans to Replace Russian Gas“; 29. 6. 2022.: https://alethonews.com/2022/06/29/eu-told-to-prepare-for-economic-hammering-forget-wildly-optimistic-plans-to-replace-russian-gas/
  1. Mike Whitney: „The Crisis in Ukraine Is Not About Ukraine. It’s About Germany“; Global Research 13. 2. 2022. & 3. 7. 2022.;
  2. Ethan Huff: „Oklahoma natural gas plant explodes, damaging critical NGL hub“, Natural News, 12. 7. 2022.

Rodjena Marija Kuhar

Povezane objave

Naličje grada prije 100 godina: fotografije iz zbirki liječnika Vladimira Ćepulića i Luje Thallera

hrvatski-fokus

Sto godina Razreda za umjetnost

HF

Kloniranje primata koji nisu ljudi

HF

Snažan stav Mađarske protiv seksualnog programa Europske unije za djecu

hrvatski-fokus

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više