Kardinal Müller o sinodi o sinodalnosti u nekim od svojih najoštrijih komentara do sada o smjeru Crkve pod papom Franjom
Kardinal Gerhard Müller u nekim je od svojih najoštrijih komentara do sada o smjeru Katoličke crkve pod papom Franjom upao u sinodu o sinodaciji, opisujući sinodalni proces kao “neprijateljsko preuzimanje” Crkve koje prijeti “okončanjem” katoličanstva.
U eksplozivnom intervjuu objavljenom u četvrtak u emisiji The World Over EWTN-a, bivši šef najvišeg doktrinarnog ureda Vatikana osudio je heterodox ideje koje je izrazilo vodstvo Sinoda i u sinodalnim izvješćima i oštro kritizirao usredotočenost inicijative na “samoobjavu” za razliku od katoličke vjere.
“Ovo je sustav samoobjavljivanja i okupacija je Katoličke crkve” i “neprijateljsko preuzimanje Crkve Isusa Krista, koja je kolona Otkrivene istine”, rekao je kardinal Müller voditelju EWTN-a Raymondu Arroyu. “To nema nikakve veze s Isusom Kristom, s Trojedinim Bogom, i oni misle da je nauk samo poput programa političke stranke koja ga može promijeniti u skladu sa svojim biračima.”
Sinoda o sinodalnosti, koju je papa Franjo pokrenuo 2021., višegodišnji je proces koji uključuje prikupljanje mišljenja katolika laika – pa čak i nekatolika – u svakoj biskupiji na svijetu uoči biskupske sinode u Rimu u listopadu sljedeće godine. Papa Franjo opisao je cilj sinode kao stvaranje “druge Crkve”, a najviši sinodalni dužnosnici naznačili su da bi to moglo dovesti do promjena u crkvenom nauku i vodstvu.
Generalni rektor sinode, kardinal Jean-Claude Hollerich, izazvao je ogorčenje i optužbe za herezu ranije ove godine zbog tvrdnje da katoličko učenje o grešnosti homoseksualnih djela “više nije ispravno” i da mu je potrebna “revizija”. Nacionalna sinodalna izvješća iz više zapadnih zemalja također su istaknula pozive na doktrinarne promjene, uključujući homoseksualnost i ređenje žena, a službena vatikanska web stranica sinode u više je navrata razbjesnila katolike promicanjem homoseksualnih odnosa i disidentskih aktivističkih skupina.
Upitan oblikuje li se sinoda o sinodalnosti kao “pokušaj uništenja Crkve”, kardinal Müller je oštro odgovorio: “Da, hoće li uspjeti, ali to će biti kraj Katoličke crkve”.
Usporedio je stanje sinodalnog procesa s herezom arijanizma i “marksističkim oblikom stvaranja istine”, inzistirajući na tome da se katolici “moraju oduprijeti” tome.
“To je poput starih krivovjerja arijanizma, kada je Arius u skladu sa svojim idejama mislio što Bog može učiniti, a što Bog ne može učiniti”, rekao je kardinal. “Ljudski intelekt želi odlučiti što je istina, a što nije.”
Sinodski vođe “sanjaju o drugoj crkvi [koja] nema nikakve veze s katoličkom vjerom” i “apsolutno je protiv” nje, oštro je kritizirao kardinal Müller. “Oni žele zloupotrijebiti ovaj proces za prebacivanje Katoličke crkve i to ne samo u drugom smjeru, već i u uništenju Katoličke crkve”.
“Nitko ne može napraviti apsolutni pomak i zamijeniti objavljeni nauk Crkve”, naglasio je, “ali oni imaju te čudne ideje”, poput toga da je “nauk samo teorija nekog teologa”.
To uopće nije slučaj, naglasio je njemački prelat:
Nauk apostola odraz je i očitovanje Otkrivenja Božje riječi. Moramo slušati Božju riječ, ali u autoritetu Svete Biblije, apostolske tradicije i Učiteljstva, i svih sabora izrečenih prije toga nije moguće zamijeniti Otkrivenje dano jednom zauvijek u Isusu Kristu drugom objavom.
Reagirajući na nedavnu sliku koju je objavio Facebook račun Sinode na kojoj su se nalazile žene svećenike i slike LGBT “ponosa”, kardinal Müller je rekao: “Mislim da postoji želja da se preuzme moć koja ne postoji. Žele biti inteligentniji od samog Boga.”
Također se složio da je Sinoda o sinodalnosti pokušaj stvaranja neslužbenog Trećeg vatikanskog koncila. “Vrlo je zapanjujuće što je dopušteno pod vlašću i u ovom kontekstu Vatikana”, rekao je, “i to ostavlja dojam da je to doista moguće, da je Crkva s Papom ili s ovim glavnim tajnikom Sinode ovlaštena biti publika Duha Svetoga. A Duh Sveti je samo funkcija za njih, on je samo instrumentaliziran.«
»To nema nikakve veze s Duhom Svetim … koji se otkriva u Svetom Trojstvu”, nastavio je kardinal Müller. “Ovo je način potkopavanja katoličke vjere i Katoličke crkve.”
‘Kako je moguće da je kardinal Grech inteligentniji od Isusa?’
Kardinal Müller neke od svojih najoštrijih komentara rezervirao je za nepokolebljivo liberalnog, pro-LGBT kardinala Marija Grecha, glavnog tajnika Biskupske sinode, čiji je ured odgovoran za sintezu sinodalnih izvješća podnesenih Vatikanu iz cijelog svijeta.
Grech, kojeg mnogi vide kao mogućeg papinskog kandidata, sugerirao je prošlog mjeseca da bi sinoda mogla uvesti radikalne promjene katoličkog učenja o braku i seksualnosti i rekao da se “komplicirana pitanja” poput davanja pričesti razvedenim i ponovno vjenčanim i “blagoslovom” homoseksualnih odnosa “ne smiju razumjeti samo u smislu nauka”.
»Čega se Crkva treba bojati ako se ovim dvjema skupinama unutar vjernika pruži prilika da izraze svoj intimni osjećaj duhovne stvarnosti koji doživljavaju? Rekao je Grech u prezentaciji pred više od 200 američkih biskupa i drugih katoličkih vođa. “Može li ovo biti prilika da crkva sluša Duha Svetoga kako govori i kroz njih?”, upitao je.
Kardinal Müller oštro je kritizirao Grechove komentare kao “apsolutno protiv katoličkog nauka” i usporedio ih s protestantizmom i herezom modernizma: Ovdje je hermeneutika starog kulturnog protestantizma i modernizma, da individualno iskustvo ima istu razinu kao i objektivno Božje Otkrivenje. A Bog je za vas samo zid, [na] koji možete projicirati svoje prave ideje i napraviti određeni populizam u Crkvi; i sigurno svima izvan Crkve koji žele uništiti Katoličku crkvu i fundamente, jako im je drago zbog tih izjava. Ali očito je da je to apsolutno protiv katoličkog nauka. Imamo Otkrivenje Božje u Isusu Kristu. I definitivno je zatvorena i završena u Isusu Kristu. … To je potpuno jasno: da je Isus govorio o neraskidivosti braka.
“Kako je moguće da je kardinal Grech inteligentniji od Isusa Krista?”, upitao je kardinal Müller, postavljajući pitanje odakle Grechu “njegov autoritet da relativizira Božju riječ”.
Također je ukorio grechovu nedavnu tvrdnju da je Sinoda o sinodalnosti u stanju “otvoriti scenarije” koje drugi vatikanski koncil nije ni “zamislio”.
“Svi znaju tko je proučavao prvi semestar teologije da Crkva i vlasti Crkve ne mogu promijeniti Otkrivenje”, uzvratio je kardinal Müller.
Dodao je da. Grech, štoviše, nije ni “priznati teolog” i “nema važnost u akademskoj teologiji”.
»Kako on ovdje predstavlja novu hermeneutiku katoličke vjere, samo zato što je tajnik sinode koja nema ovlasti o nauku Crkve?” Kardinal Müller je pitao.
“Sve te sinode biskupa i sinodalni proces nemaju autoritet, ni na koji način magisterijski autoritet.”