Zelenski je izrazio potporu legalizaciji kanabisa za medicinsku uporabu u Ukrajini
Ukrajinski slučaj pokazuje da odgovorna regulacija kanabisa nije samo poželjna, već donosi nove mogućnosti i izazove za regulaciju kanabisa prema europskom pravu. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poziva na legalizaciju medicinskog kanabisa kako bi se njegovoj zemlji pomoglo u sučeljavanju s “ratnom traumom” s Rusijom. Promjena politike dovela bi Ukrajinu u potpunu suprotnost njezinu agresoru, koji je zauzeo posebno oštro stajalište protiv reforme politike kanabisa na međunarodnoj razini. Rusija je u više navrata osudila legalizaciju u Ujedinjenim narodima u većini američkih i kanadskih zemalja te u nekoliko država članica Europske unije.
U obraćanju ukrajinskom parlamentu krajem lipnja, predsjednik Zelenski je rekao da se “sve najbolje svjetske prakse, sve najučinkovitije politike, sva rješenja, bez obzira koliko teška ili neobična bila, moraju primjenjivati u Ukrajini kako Ukrajinci, svi naši građani, ne bi morali trpjeti bol, stres i traumu rata”. Dodao je kako Ukrajina treba stvoriti najmoćniji sustav mentalne i fizičke rehabilitacije u Europi. Zalagao se za stavljanje lijekova na bazi kanabisa na raspolaganje svima kojima su potrebni, kroz odgovarajuća znanstvena istraživanja i kontroliranu ukrajinsku proizvodnju. “Razumijemo negativne posljedice rata na stanje mentalnog zdravlja”, rekao je. ‘Svjesni smo da postoji mnogo ljudi kojima je potrebno liječenje zbog ovog utjecaja. I razumijemo da nema vremena za čekanje.”
Izvješće Svjetske zdravstvene organizacije iz veljače procjenjuje da četvrtina ukrajinskog stanovništva i 60 posto njezinih vojnika može patiti od depresije ili posttraumatskog stresnog poremećaja zbog rata. Anketa provedena tijekom izbora pokazala je kako 65 posto stanovništva brine o legalizaciji kanabisa u medicinske svrhe. Ministarstvo zdravstva također je procijenilo da će do 30 posto stanovništva doživjeti ne samo posttraumatski stresni poremećaj, već i druge probleme s mentalnim zdravljem uzrokovane ratnom traumom. Posttraumatski stresni poremećaj jedno je od najčešćih stanja za koje se propisuju lijekovi na bazi kanabisa, a rana istraživanja pokazuju da ima potencijal za upravljanje simptomima.
Strogi propisi za uzgoj, proizvodnju i prodaju medicinskog kanabisa
Prva verzija ukrajinskog zakona bila je usmjerena na poboljšanje kvalitete usluga palijativne skrbi, promicanje medicinskih istraživanja povezanih s kanabisom i proširenje pristupa pacijenata liječenju za više od 50 stanja, uključujući rak, posttraumatski stresni poremećaj, neurološke bolesti i kroničnu neuropatsku bol. Prijedlogom su predviđeni i strogi propisi za uzgoj, proizvodnju i prodaju medicinskog kanabisa, uključujući licenciranje za uzgoj i znanstvena istraživanja te sustav praćenja za praćenje cijelog proizvodnog ciklusa. Prema ovom prijedlogu, pacijenti bi dobivali medicinske proizvode kanabisa na elektronički recept na temelju indikacija koje je preporučio liječnik. Nacrt zakona navodi da će postotak THC-a u medicinskim proizvodima kanabisa biti određen laboratorijskim testovima koje provode ovlaštene tvrtke, institucije i organizacije.
Predsjednik je zagovornik pristupa medicinskom kanabisu od svoje predsjedničke kampanje 2019. Početkom prošle godine ukrajinska vlada podnijela je nacrt zakona kojim se regulira regulacija kanabisa u medicinske i industrijske svrhe te znanstvene i znanstvene i tehničke aktivnosti. Ukrajinski parlament donio je zakon o legalizaciji medicinskog kanabisa u prvom čitanju. Ako se podvrgne drugom tretmanu, dobit će legalan pristup ovom liječenju prvenstveno rakom i posttraumatskim stresnim poremećajem, što je posebno važno tijekom i nakon rata za osobe s tjelesnom i mentalnom traumom. Ovaj korak je također imao svoje kritičare. Neki zastupnici također su upozorili kako bi predloženi zakon mogao stvoriti nove mogućnosti za korupcijsku shemu i potaknuti uporabu kanabisa u rekreativne svrhe. Međutim, mišljenje većine o većim prednostima kanabisa prevagnulo je nad rizicima. 268 zastupnika od 405 glasovalo je za zakon.
Izazovi reguliranja medicinskog kanabisa
Velika podrška kanabisu za medicinsku uporabu predstavlja veliku prekretnicu u odnosu na ovaj lijek u Ukrajini i, zanimljivo, od ruske invazije. Oni koji žele zadržati zabranu ili se vratiti u doba kriminala kanabisa očajnički pokušavaju slične pokušaje državne regulacije kanabisa označiti kao političku pogrešku. Javno mnijenje i podaci to ne podupiru u velikoj većini europskih zemalja. Javna potpora legalizaciji nikada nije bila veća. Istraživanja pokazuju da se upotreba kanabisa među adolescentima također općenito nije povećala istodobno s legalizacijom, čega su se mnogi kritičari najviše bojali. Čak i prema novom izvješću američkog Centra za kontrolu bolesti, postotak srednjoškolaca koji su ikada probali kanabis pao je za 2011 posto između 2021. i 30. godine. Osim toga, nijedna od država koje su legalizirale kanabis za medicinsku uporabu ili rekreativnu uporabu za odrasle nikada nije stavila izvan snage svoje zakone. To je jedan od dokaza da te politike uglavnom funkcioniraju kako je predviđeno. To, naravno, ne znači da legalizacija kanabisa ne utječe na određene rizike ili da se ne može zloupotrijebiti u pravnim situacijama. Međutim, takve rizike najbolje je ublažiti državnom regulativom utemeljenom na dokazima i javnim obrazovanjem, a kriminalizacija i stigma samo ih povećavaju.
Zelenski je izrazio potporu legalizaciji kanabisa za medicinsku uporabu u Ukrajini istog dana kada je luksemburški parlament glasovao za legalizaciju posjedovanja i uzgoja kanabisa za odrasle, čime je Luksemburg postao druga zemlja, osim Malte, koja je ukinula zabranu.
Nekoliko drugih zemalja u EU dovodi u pitanje ili otvoreno osporava prohibicionističku paradigmu koja je do sada prevladavala u međunarodnom zakonodavstvu o kontroli droga. Vjerojatno najdalekosežniji pristup je konceptni dokument (“Eckpunktepapier”) koji je njemačka savezna vlada usvojila u listopadu 2022., a kojim bi se osigurala sveobuhvatna regulacija kanabisa za rekreacijsku uporabu od “sjemena do prodaje”. Zakonitost tog pristupa stavljena je u nesigurnost u skladu s međunarodnim pravom i pravom EU-a, a ukrajinski slučaj pokazuje da odgovorna regulacija kanabisa nije poželjna samo s političkog, racionalnog i humanitarnog stajališta, već donosi nove mogućnosti i izazove za regulaciju kanabisa u skladu s europskim pravom.