Hrvatski Fokus
Religija

Relikvija krvi sv. Franje Asiškog na dva tjedna  stigla je  u Hrvatsku

Sv. Franjo je prvi svetac koji je primio stigme, dar od Boga koji rijetki dobiju

 

Od 2023. do 2026. franjevačka obitelj diljem svijeta slavi velike franjevačke jubileje. Ove godine slavi se osamsto godina od čudesnog događaja na brdu La Verna kada je sv. Franjo Asiški imao mistično iskustvo susreta s Isusom Kristom koji mu se ukazao u obliku Serafa. Tada je primio stigme na svojem tijelu tj. Isusove rane. Po pisanim tragovima koji su dostupni sv. Franjo je prvi svetac koji je primio stigme, dar od Boga koji rijetki dobiju. Njegovi životopisci Toma Čelanski i sv. Bonaventura podrobno su opisali taj događaj o kojemu su svjedočila braća koja su sa sv. Franjom bila na brdu La Verna, kao i drugi Franjini suvremenici koji su ga nakon tog događaja imali priliku viđati. Iako je nastojao biti u skrovitosti i ne govoriti o tome, taj vidljivi znak bilo je nemoguće skrivati.

Sačuvane tkanine

Do danas su ostale sačuvane neke tkanine iz tog vremena kojima je sv. Franjo prekrivao rane tj. stigme. Jedna od tih tkanina čuva se u relikvijaru u Sacro Conventu (Svetom samostanu) u Asizu gdje se ujedno čuvaju posmrtni ostatci Asiškog sveca, čija poruka i svjedočanstvo života i nakon osamsto godina snažno odjekuje u svijetu te čiji grob godišnje posjeti mnoštvo hodočasnika.

„Velika radost nam je što mi Hrvatska provincija sv. Jeronima franjevaca konventualaca, o 800. obljetnici zadobivanja rana sv. Franje Asiškoga na La Verni, u suradnji sa Svetim samostanom iz Asiza organiziramo dolazak spomenute relikvije u Republiku Hrvatsku u samostane i crkve gdje djeluju franjevci konventualci“, priopćila je Hrvatska provincija sv. Jeronima franjevaca konventualaca o dolasku relikvija sv. Franje u Hrvatsku.

Hodočašće je započelo na blagdan svetoga Jeronima 30. rujna u samostanu sv. Frane na obali u Splitu svečanom procesijom s relikvijarom te zajedničkom molitvom Večernje nakon koje je uslijedilo svečano euharistijsko slavlje koje je predvodio splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Zdenko Križić. U koncelebraciji su bili provincijal Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca fra Miljenko Hontić, provincijal Slovenske provincije sv. Josipa franjevaca konventualaca fra Milan Kos, službeni pratitelj relikvije fra Vladimir Vidović te domaći župnik i gvardijan fra Martin Jaković uz još oko dvadeset svećenika. Liturgijsko pjevanje predvodio je mješoviti župni zbor.

Nadbiskup Križić je vjernike podsjetio kako je sveti Jeronim bio Dalmatinac i da se toga nije stidio, a Dalmacija ga je upravo zbog toga uzela za svoga zaštitnika, a također i provincija franjevaca konventualaca u Hrvatskoj kojoj je čestitao njezin dan. „Providnost je htjela da na ovaj dan u ovu crkvu dođu i relikvije svetoga Franje koji se kao malo tko približio liku Isusa Krista“, rekao je mons. Križić. Dodao je i da je Franjo želio biti vjerna slika Isusa Krista koji mu je onda iz te ljubavi podijelio svoje rane da mu i u tome bude sličan. Pozvao je vjerni puk da svi zajedno pred ovom relikvijom mole svetoga Jeronima i svetoga Franju da naš narod zagovaraju kod Gospodina kako bismo očuvali vjeru pradjedova i da se trudimo poput svetoga Jeronima upoznati Isusa Krista te ga zavoljeti Franjinim srcem.

Na kraju misnoga slavlja prisutnima se obratio provincijal fra Miljenko Hontić koji je zahvalio Bogu za milost da je ova relikvija baš na Dan provincije stigla u Split odakle započinje hodočašće po našoj domovini. Relikvija svoj put nastavlja po ostatku naše domovine prema sljedećem rasporedu: Šibenik, 2. listopada – 4. listopada, Sisak, 5. i 6. listopada, Vinkovci, 7. i 8. listopada, Molve, 9. listopada, Zagreb, 10. i 11. listopada, Pula, 12. listopada i Cres, 13. listopada.

Nives Matijević

Povezane objave

Dan Svetoga Josipa Radnika

HF

Uređaj Sudnjeg dana

hrvatski-fokus

Iznevjerena očekivanja ”svetog duha”

hrvatski-fokus

U Sambotelu kod mađarskih Hrvata

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više