Kuba ima politiku nulte tolerancije prema proizvodnji, potrošnji i trgovini drogom. Upotreba droga ozbiljna je prijetnja zdravlju
U rijetkom trenutku iskrenosti, nekoliko delegacija UN-a izrazilo je razočaranje UN-ovim stručnjakom za ljudska prava koji je pozvao zemlje da dekriminaliziraju drogu, prostituciju, pobačaj i namjerno izlaganje HIV-u.
Izvjestiteljica UN-a za pravo na zdravlje, dr. Tlaleng Mofokeng, tvrdila je da su takve zakonske promjene nužne kao dio “pristupa ljudskim pravima smanjenju štete”.
Delegat iz Kameruna izravno se suočio s pristupom izvjestitelja kao “umanjivanje ozbiljnosti zlouporabe droga i opojnih sredstava i drugih zločina kao što su izloženost HIV-u, pobačaj, istospolni odnosi i seksualni rad”. Delegat je objasnio kako je pristup stručnjaka UN-a potkopao napore kamerunske vlade da spriječi upotrebu droga.
“Prihvaćanje rekreacijske upotrebe droga i njihova legalizacija za terapeutsku upotrebu posebno su zabrinjavajući trendovi za moju zemlju. Oni šalju poruku da se lijekovi mogu koristiti bez zdravstvenih rizika. To ne može biti dalje od istine. Ništa ne može biti opasnije za naša društva, posebno za najsiromašnija, za naše zdravstvene sustave, ali i za naša gospodarstva”, rekla je. “Ovu situaciju ne treba shvaćati olako.”
Egipatski delegat prekorio je stručnjaka UN-a zbog tvrdnji koje nemaju pravnu potporu u međunarodnom pravu o ljudskim pravima. Umjesto toga istaknuo je postojeće međunarodne obveze u borbi protiv zlouporabe droga i trgovine drogom.
Upotreba droga ozbiljna je prijetnja zdravlju
“Ne uspijevamo prepoznati izvor mnogih preporuka u izvješću”, rekao je izaslanik iz Egipta. Također se požalio da preporuke stručnjaka imaju malo veze sa stvarnim zdravstvenim izazovima mnogih siromašnih zemalja. “Ne uspijevamo razumjeti kako bi oni pomogli u rješavanju i okončanju pandemija poput malarije, kolere, tuberkuloze, hepatitisa C, zanemarenih tropskih bolesti i drugih koje prvenstveno pogađaju zemlje u razvoju.”
Kubanski delegat također je ukorio stručnjaka zbog umanjivanja štetnih učinaka droga na korisnike i društvo u širem smislu. “Kuba ima politiku nulte tolerancije prema proizvodnji, potrošnji i trgovini drogom. Upotreba droga ozbiljna je prijetnja zdravlju. Također predstavlja prijetnju sigurnosti i gospodarskom razvoju. To je pošast koja proizvodi cikluse siromaštva s nasiljem i drugim vrstama kriminalnog ponašanja”, rekao je odlučno.
“Kuba vjeruje da rješenje ovog globalnog problema nije militarizacijom zemalja, legalizacijom droga ili uzimanjem droga kao bezopasnih tvari, već jačanjem međunarodne suradnje.”
Druga izaslanstva pohvalila su izvješće izvjestitelja.
“Slažemo se s vašim izvješćem da moramo razmotriti postojeće zakone, politike i programe kako bismo osigurali da ne stvaraju prepreke naporima za provedbu i uključuju, gdje je to prikladno, strategije smanjenja štete”, rekao je američki delegat. Istaknuo je politike na američkoj državnoj razini za rješavanje opioidne krize i napore da se “preokrene povijesno i nesrazmjerno zatvaranje obojenih ljudi zbog posjedovanja marihuane”.
Predstavnik Europske unije također je podržao stajališta izvjestitelja UN-a.
“Pozdravljamo ovogodišnji fokus na smanjenje štete u vezi s upotrebom droga i drugim zdravstvenim problemima koji često rezultiraju stigmom i diskriminacijom pogođenih pojedinaca, ometajući uživanje njihovih ljudskih prava”, rekla je.
Izaslanica iz Južne Afrike pohvalila je stručnjakinju UN-a i rekla da njezino izvješće pruža “korisne preporuke temeljene na pristupu temeljenom na ljudskim pravima”. Istaknuo je kako južnoafrička politika o drogama “zauzima pristup smanjenju štete u korištenju droga, usredotočujući se na prevenciju, liječenje i rehabilitaciju umjesto kažnjavanja”.


