Osvrt na uspješnu 2024. godinu u borbi protiv pedofilije i seksualnog zlostavljanja u okviru vjerskih zajednica pravoslavne orijentacije, s naglaskom na Srpsku pravoslavnu crkvu
Za mene je 2024. godina bila godina značajnih koraka u borbi protiv pedofilije i seksualnog zlostavljanja unutar Srpske pravoslavne crkve (SPC). Nakon više od 115 napisanih tekstova o ovoj problematici, tijekom 2024. godine, istaknute su ključne aktivnosti koje su označile napredak u ovoj borbi i koje su privukle međunarodnu pozornost:
1. Okrugli stol u Zagrebu na temu “SPC: jučer, danas, sutra” bio je ključni događaj godine. U zaključcima ovog okruglog stola istaknuto je da je SPC vjerska organizacija, duboko povezana s brojnim kriminalnim radnjama, uključujući pedofiliju i seksualno zlostavljanje, koja moraju biti sankcionirana. Ovaj događaj okupio je brojne stručnjake, aktiviste i medije, stvarajući temelje za daljnji rad na otkrivanju i procesuiranju ovih zločina unutar crkvene zajednice.
2. Rad na registru pedofila na svjetskoj razini, koji se odnosi na vjerske organizacije pravoslavne orijentacije, s posebnim naglaskom na SPC, postao je prioritet u 2024. godini. Prema procjenama, SPC je odmah iza Ruske pravoslavne crkve po broju prijavljenih slučajeva pedofilije. Razmjeri ovog problema su ogromni i nalikuju epidemiji, što zahtijeva hitan odgovor svih zajednica i nadležnih institucija. Rad na izradi ovog registra se nastavlja kako bi se omogućila transparentnost i pravda za sve žrtve.
3. Predstavljanje knjige Udruge Kršćanska unija – Hrvatska u Zagrebu na temu borbe protiv pedofilije u Srpskoj pravoslavnoj crkvi izazvala je veliku pozornost u svijetu. Knjiga je postala važan instrument u širenju svijesti o ovom problemu, a njena promocija imala je veliki utjecaj na institucionalne krugove u mnogim zemljama.
4. Suradnja s nevladinim organizacijama (NVO) i drugim institucijama diljem svijeta bila je ključna za daljnje širenje ove borbe. Uz potporu organizacija za ljudska prava, aktivista i pojedinaca, veća pozornost usmjerena je na rješavanje problema pedofilije i seksualnog zlostavljanja u vjerskim zajednicama.
5. Članstvo u Amnesty Internationalu postavljeno je kao strateški korak u jačanju podrške daljnjim naporima u borbi protiv pedofilije i seksualnog zlostavljanja. Ovaj korak omogućuje bolju zaštitu žrtava, ali i veću međunarodnu vidljivost i pritisak na relevantne institucije da djeluju.
6. Dobivanje najvišeg crkvenog priznanja Crnogorske pravoslavne crkve za humanitarni rad i zaštitu ljudskih prava bio je veliki korak u prepoznavanju zalaganja na ovom polju. Ovom nagradom naglašava se važnost predanosti humanitarnom radu u zaštiti najugroženijih, posebice žrtava seksualnog zlostavljanja.Gramatika je odmah do moje drage plakete koju sam dobio od građana Tuzle za svoj rad.
7. Prijevod knjige na engleski jezik i priprema za promociju u Sjedinjenim Američkim Državama dodatno proširuje doseg ove važne teme. Engleska verzija knjige već privlači veliku pozornost u međunarodnim krugovima, a promocija u SAD-u otvorit će nove mogućnosti za globalnu podršku i djelovanje.
8. Izlaganje na međunarodnoj razini, koje je već dostavljeno UN-u i drugim međunarodnim institucijama, predstavlja ključni korak u širenju problema pedofilije unutar SPC-a na globalnu scenu. Ovo izvješće pruža relevantne podatke i poziva na hitnu međunarodnu akciju za rješavanje problema. Tema izlaganja: Pedofilija i drugi zločini Srpske pravoslavne crkve pod zaštitom srpske države.
9. Očekujem poziv za prijem u UN, kao dio međunarodne delegacije koju predvode izaslanici Kršćansko-hrvatske unije, što predstavlja još jedan značajan moment u borbi protiv pedofilije. Priznanje i međunarodna potpora ovom pitanju ključni su za osiguravanje odgovornosti i pravde.
10. Uključivanje u rad UNICEF-a, posebnim izvješćem o žrtvama pedofilije u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, označava ključnu suradnju s vodećim međunarodnim organizacijama koje se bave zaštitom djece. Očekuje se da će ovo izvješće pridonijeti globalnom prepoznavanju i rješavanju problema seksualnog zlostavljanja unutar crkvenih zajednica.
11. Ključnu ulogu u širenju informacija o problemu pedofilije i seksualnog zlostavljanja unutar SPC odigrala je suradnja s brojnim medijima i portalima, poput documentovano.ba. Zahvaljujem se uredniku i suradnicima portala dokumentovano.ba koji su se posvetili temama vezanim za ovu borbu i pomogli u podizanju svijesti, pružajući platformu za širenje važnih informacija i osiguravajući veću vidljivost za sve žrtve.
12. U 2025. godini razriješit će se pitanje ubojstva djeteta u samostanu Srpske pravoslavne crkve, Bogosloviji Milića Blažanovića, koje je prethodno kao maloljetnik seksualno zlostavljano. Kod Tuzle, u Petrovom Selu, ima ostataka zemlje, ali bez glava, ruku…Istraga nikada nije provedena, nitko iz SPC-a nikada nije posjetio obitelj Blažanović niti im uputio sućut i ispriku. Patrijarh je tada bio Pavao, koji je kao predsjednik Sinode poslao to dijete u predvorje pakla zemaljskoga. U Srbiji se Pavle smatra svecem koji je izrekao rečenicu: Budimo ljudi!
Godina 2024. bila je godina napretka u borbi protiv pedofilije i seksualnog zlostavljanja unutar SOC-a, ali i godina koja je postavila temelje za daljnji rad, širenje svijesti i međunarodnu suradnju u cilju zaštite djece i žrtava svih oblika zlostavljanja.Suradnja Srpske pravoslavne crkve i vrha srbijanske vlasti danas predstavlja živu teološku polemiku, a to je SPC odvuklo putem svjetovnog potvrđivanja i dokazivanja.Rezultat je povijest puna loših i ponekad skandaloznih odluka koje se gade naše današnje vjerske i duhovne osjetljivosti.SPC je desetljećima bila remetilački čimbenik čija je ratnohuškačka politika nanijela mnoge patnje. SPC može ujutro voditi slavne četnike, a popodne igrati kolo koza po potrebi, a u međuvremenu Bog može odlučiti kome će oprostiti, a kome ne. Izgubljena u svojih 9 krugova pakla, Srpska pravoslavna crkva nalazi se pred povijesnom prekretnicom, hoće li nestati ili će reformirana tražiti oprost ako nekome više treba.


