Nova knjiga mons. Jurja Kolarića
KOLARIĆ, JURAJ, Međimurje u djelima Đure Vilovića – četništvo, homogena Srbija, velikosrpstvo, Tkanica, Zagreb, 2025.
Đuro Vilović (Brela, 11. prosinca 1889. – Bjelovar, 22. prosinca 1958.) je hrvatski svećenik, književnik, publicist, orjunaš i četnik. Njegov život i djelovanje, najblaže rečeno, bili su slojeviti. U svom relativno ne tako dugom životu prošao je razne faze, od katoličkog svećenika, preko Orjune, do velikosrba, četnika i zatvorenika u jugokomunističkim zatvorima. Život je živio burno. Obilježio ga je osobnim promjenama kakvih nema kod drugih hrvatskih intelektualaca toga doba. Bio je župnik međimurske župe Svih Svetih u Dekanovcu. U tom kratkom vremenu zavolio je Međimurje, ali i žene, pa je napustio svećenički poziv. Umjesto svećenika postao je hrvatski pisac, a njegovi su se romani najviše čitali u razdoblju između dva svjetska rata. Nakon izlaska iz Katoličke crkve neuspješno je pokušavao prijeći u pravoslavnu crkvu, a na kraju su ga prihvatili protestanti u tadašnjem hrvatskom Srijemu, Staroj Pazovi. U međuvremenu se oženio Srpkinjom iz Bjelovara, dobio sina Vuka-Vojka i prošao kroz razne faze u potrazi za identitetom. Postao je orjunaš, žestoki Jugoslaven, a početkom Drugog svjetskog rata i aktivni četnik. Godine 1943. odlazi u štab Draže Mihajlovića, gdje ostaje do kraja rata. Poslije rata nove jugokomunističke vlasti osudile su ga na sedam godina zatvora. Napušten i dezorijentiran, preminuo je u Bjelovaru u 70. godini života.
Knjiga mons. Jurja Kolarića, koja je upravo izišla iz tiska u nakladi zagrebačke Tkanice, slojevito je djelo koje se sastoji od povijesnih dokumenata dosad neobjavljenih. Prije svega to se odnosi na 23 pisma Đure Vilovića upućena kolegi i prijatelju Vinku Žganecu iz Beča, Zagreba, Stare Pazove i Beograda u razdoblju od 1916. do 1931. godine. Objavljena je preslika još jednoga pisma od Vinka Žganeca koje je upućeno Krsti Odaku iz Zagreba 6. VII. 1934. godine. U knjizi je objavljen i rukopis pod naslovom »ČETNICI – PREGLED ČETNIČKE DJELATNOSTI U JUGOSLAVIJI OD APRILA 1941 DO JULA 1944«, koji je datiran iz rujna ratne 1944. godine. Knjiga je podijeljena na dva osnovna dijela: Kratka povijest Međimurja i Đuro Vilović. Posebnu vrijednost knjizi daje 11 tekstova Vinka Žganeca pod naslovom Medjumurje spava, koje je on objavio tijekom 1908. godine u varaždinskom časopisu Hrvatsko pravo urednika Pere Magdića o životu međimurskih Hrvata pod mađarskom okrutnom vlašću. Uskoro u međimursku župu u Dekanovec stiže mladi svećenik iz Dalmacije Đuro Vilović i sprijateljuje se s Međimurcima, a prije svega s kolegom svećenikom Vinkom Žganecom.
U drugom dijelu knjige o Đuri Viloviću predstavljen je njegov svećenički put, napuštanje Crkve, politička lutanja, da bi na kraju 1943. godine završio u štabu četničkoga vojvode Draže Mihailovića. Nakon rata odležao je u zatvoru sedam godina i nikada se nije oporavio. Ostao je napušten i nije više mogao objavljivati romane i druga književna djela u kojima se istaknuo između dva svjetska rata kada je bio najčitaniji hrvatski pisac.
U uvodu knjige nalaze se Predgovor i Uvod, a na samom kraju knjige recenzija poznatoga hrvatskog novinara, urednika i publiciste Mate Kovačevića, te Bilješka o autoru, Popis literature i Kazalo imena.
Knjiga ima 312 stranica, cijena iznosi 29,90 eura i može se nabaviti na adresi elektroničke pošte: tkanica@hrvatski-fokus.hr (hf)