Deklaracija o Ženevskom konsenzusu, koju je SAD nedavno potvrdio pod predsjednikom Donaldom Trumpom, navodi da ne postoji međunarodno pravo na pobačaj i poziva nacije da brane život i promiču zdravlje žena, obitelj i nacionalni suverenitet
Skupina pro-life i pro-obiteljskih organizacija civilnog društva dala je zajedničku izjavu u kojoj je skrenula pozornost na nedavne pokušaje ograničavanja konzervativnog sudjelovanja u procesima UN-a, posebno godišnjem Povjerenstvu za status žena (CSW).
“Mi smo organizacije civilnog društva akreditirane od strane [Ekonomskog i socijalnog vijeća UN-a], a pozicije koje zastupamo nisu izvan glavne struje”, navodi se u priopćenju. “Dijele ih mnoge države članice, uključujući četrdeset zemalja koje su potpisale Deklaraciju o Ženevskom konsenzusu.”
Deklaracija o Ženevskom konsenzusu, koju je SAD nedavno potvrdio pod predsjednikom Donaldom Trumpom, navodi da ne postoji međunarodno pravo na pobačaj i poziva nacije da brane život i promiču zdravlje žena, obitelj i nacionalni suverenitet.
Izjava je dana na sastanku slušanja koji su organizirali organizatori CSW-a uoči povjerenstva u ožujku. Njegova je svrha bila podijeliti načine revitalizacije povjerenstva i osigurati da ostane utjecajna i relevantna. Konkretno, procesom se nastoji osigurati da CSW nastavi osiguravati učinkovitu provedbu Pekinške platforme za djelovanje, programa za prava žena koji je dogovoren 1995.
Pravo značenje pekinške agende postalo je žestoko osporavano u UN-u, s feminističkim skupinama, progresivnim zemljama i birokratijom UN-a koji guraju kontroverzni skup politika koje nikada nisu dogovorene u značajnom dokumentu konsenzusa, niti na međunarodno dogovorenim revizijskim konferencijama.
U međuvremenu, konzervativne skupine primijetile su da su njihova prisutnost u UN-u i njihove poruke sve više ocrnjene kao “protiv prava”, uključujući i dužnosnike UN-a, te da je postalo teže dobiti prostor za održavanje paralelnih događaja tijekom CSW-a od službenog aparata civilnog društva.
“Prošle godine postalo je nužno da pro-obiteljske organizacije budu domaćini paralelne konferencije kako bi osigurale naše sudjelovanje u CSW-u”, navodi se u zajedničkoj izjavi. Isporučili su ga C-Fam u svoje ime i Campaign Life Coalition, Međunarodna organizacija za obitelj, Family Watch International i United Families International, koji su svi dio šire koalicije stotina organizacija diljem svijeta.
Druge sudionice civilnog društva na forumu također su dale zajedničke izjave u ime feminističkih skupina. LGBTQ grupa OutRight Action International pozvala je CSW da “hitno radi na sigurnosti i zaštiti braniteljica ljudskih prava, uključujući osiguravanje netolerancije za govor mržnje ili uznemiravanje na temelju UN-a”.
Govor mržnje i uznemiravanje, kako ih definiraju feminističke i LGBTQ skupine u UN-u, mogli bi uključivati jednostavno kritiziranje rodne ideologije u kontekstu događaja koji organiziraju konzervativne organizacije.
Grupne izjave feminističkih koalicija pozvale su na povećanje ovlasti nevladinih organizacija, kao i na veću uključenost u početnu izradu dokumenata i prisiljavanje vlada da budu odgovorne nakon završetka pregovora. Govornica iz feminističke Women’s Major Group zahtijevala je da se dogovoreni jezik smatra nepovratnim u budućim pregovorima, uključujući jezik dogovoren izvan CSW-a. To bi učinkovito spriječilo kretanje u konzervativnijem smjeru kako se globalna mišljenja mijenjaju.
Izjava konzervativne skupine pozvala je forum da se sjeti da postoje i druge perspektive i da ih se mora čuti. “Opseg CSW-a je status žena, koji je mnogo širi od onih koje se identificiraju kao feministkinje. Većina žena u mnogim zemljama, i značajne manjine u drugima, drže pro-life i pro-obiteljske vrijednosti”, navodi se u izvješću. “To su mainstream pozicije. Oni nisu ‘protiv prava’.”


