„Tko danas laže za tebe, sutra će lagati protiv tebe“.
Hrvatska poslovica u Antologiji svjetskih poslovica
Ne znam postoji li u drugim zemljama dobivanje nagrade najlošijem novinaru godine. Ne bih za takvu tužnu nagradu ni ja saznao da me nije izazvao Večernji list objavom uradka svoje dvije novinarke koje su kao svoje članke predstavile loš plagijat australskog dnevnog lista The Age. The Age je naime 17. kolovoza ove godine objavio članak u kojem je donio informaciju da je svećenik Mato Križanac bio optužen za nedolično seksualno ponašanje. Novinarke Večernjega lista i uredništvo naslovima članaka sugerirale su čitateljima zaključak da je svećenik počinio teško kazneno djelo pedofilije.
Novinarke i uredništvo Večernjega lista koje bira naslove, pozivali su se na australska obavijesna sredstva, na „ogorčene vjernike“, na „izvor blizak svećeniku Mati Križancu“ ali nisu citirale ni jedno od australskih obavijesnih sredstava a ni navele imena „ogorčenih vjernika“, pa ni ime „izvora bliskog“ svećeniku. Međutim, nije bio potreban poseban napor za otkrivanje lošeg plagijata članka objavljenog u australskom dnevnom listu The Age.
Loš plagijat članka objavljenog u The Ageu, preuzeo je mostarski Dnevni list i neka druga obavijesna sredstva u BiH. Za sve one koji znaju kakvo je stanje u obavijesnim sredstvima u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini, bilo je jako čudno što je plagijat objavio Večernji list za koji se pretpostavlja da ima odgovorno uredništvo koje drži do činjenica. Da su to objavile neke druge dnevne novine u Hrvatskoj vjerojatno ne bi nikomu bilo čudno jer su u ovdašnjim obavijesnim sredstvima plagijati, sramoćenja i klevetanja bez ikakvih dokaza uobičajena pojava.
Bolje informiranim bilo je čudno to što slučaj svećenika Mate Križanca, zaključen tri mjeseca ranije. The Age od 17. 8. 2014. objavljuje kao neki novi slučaj optužbe za nedolično sekusalno ponašanje jednog svećenika. Slabije informiranim bilo je čudan i i članak objavljen u The Ageu od 7. 9. 2014. u kojem se autori pozivaju na hrvatska i bosansko-hecegovačaka obavijesna sredstva koja su prenijela loše plagijate i izmišljotine dvije novinarke Večernjeg lista. Prestalo je biti čudno kad se pokazalo da je Chris Vedelago, jedan od autora oba članka objavljenog u The Ageu, bio nominiran za 2013. godinu za najlošijeg novinara Australije. Predlagatelj predlaže Chrisa Vedelagoa za nagradu najlošijeg novinara Australije jer je prema njemu Chris Vedelago „sramotni lažac, nemoralan, neetičan i nekompetentan“.
From: Prof Dr Geoffrey Edelsten
Sent: Wednesday, 1 May 2013 10:03 AM
To: 'Chris Vedelago'
Subject: RE: A story to appear in The Age
Importance: High
1st May, 2013
Sir,
You are a disgraceful liar. You are amoral, unethical and incompetent.
Chris Vedelago : The Age – Australia's Worst Journalist
2. 5. 2013. – Working for The Age must be so difficult and unrewarding these days that staff such as Chris Vedelago have to stop to either plagiarising untruths, misinformation, and other erroneous ideas…!
U međuvremenu između vremena objave plagijata The Agea i ponavljanih optužbi svećenika u The Ageu od 7. 9. 2014, odvjetnik Mate Križanca poslao je Večernjem listu zahtjev za ispravak neistina koje je objavio o svećeniku Mati Križancu. Večernji list je potvrdio primitak zahtjeva ali zahtjev još nije objavio.
Ne znam što dotični odvjetnik kani poduzeti ne bude li Večernji list objavio zahtjev odvjetnika Mate Križanca. Držim međutim da ne bi trebalo tek olako rezignirano odmahnuti rukom jer dotični svećenik nije ni prva ni zadnja neutemeljeno oklevetana osoba. U pitanju nije samo jedna neutemeljeno optužena osoba za teško kazneno djelo nego i hrvatske katoličke zajednice u Australiji kojima je taj svećenik služio i hrvatska katolička zajednica u BiH kojoj je došao služiti. U pitanju je i cijela hrvatska nacija i njezina sigurnost. Pitanje je tko je iz Hrvatske ili iz neke druge države naručio lažnu priču o svećeniku Mati Križancu u australskim dnevnim novinama The Age. Pitanje je zašto australski izvor priče o Mati Križancu, svoju ponovoljenu priču i ne potkrjepljuje ju činjenicama nego citiranjem plagijata The Agea objavjenog u hrvatskim i bosansko-hercegovačkim obavijesnim sredstvima.
Iz svega se stječe dojam da loši hrvatski novinari kao svoje izvore koriste najlošije strane novinare ili novinare koji svjesno rade što rade u interesu svojih poslodavaca. Chris Vedelago, jedan od dva novinara The Agea, koji su napravili priču o svećeniku Mati Križancu bio je nominiran za najlošijeg novinara za 2013. godinu. Izgleda da je nekomu to dobro bilo poznato pa mu je iz Hrvatske poslana informacija i premještaju svećenika Mate Križanca iz Hrvatskoga katoličkog centra Clifton Hill u Melbourneu u župu Bistricu u Bosni i Hercegovini. Ponovljena priča u The Ageu 7. 9. 2014., u kojoj se autori priče pozivaju na obavijesna sredstva u Hrvatskoj i BiH, upućuju da je izvor priče u Hrvatskoj ili BiH.
Nije ovo prvi i jedini slučaj loše priče o pojedinim Hrvatima i Hrvatskoj koja se iz Hrvatske i/ili iz Bosne i Hercegovine ubacuje u strana obavijesna sredstva a onda se te loše priče objavljene u stranim obavijesnim sredstvima citiraju u Hrvatskoj kao vjerodostojne jer su objavljene u uglednim medijima. Vrši se i manipulacija tako što se u tim medijima ne navode imena autora nego samo ime stranog obavijesnog sredstva kao npr. ne tako davno citiranjem The Economista a skrivanjem imena autorice članka o Hrvatskoj. Bilo bi korisno kad bi u Hrvatskoj bilo moguće svake godine nominirati i glasovati za najgoreg od najgorih novinara i najgori od najgorih medija u Hrvatskoj.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. PrihvatiPročitaj više