U zadnje vrijeme sve su popularnija proročanstva o novom velikom ratu. Sve više se citira pokojna bugarska proročica Vanga koja je rekla kako će svijet balansirati na rubu katastrofe sve do pada Sirije, kada će buknuti svjetski rat. To je proročanstvo sa svijetom podijelila još 1978. godine, a prije svoje smrti vidjela je „veliki muslimanski rat“ uslijed kojega će do 2043. godine Arapi preuzeti vlast u kršćanskoj Europi. Poznati ruski astrolog Pavel Globa još 2009. godine nagovijestio je početak 3. svjetskog rata u ožujku 2014. godine, kada će započeti globalno prekrajanje granica i doći će do eskalacije vojnih konflikata.
Europa današnjice uistinu zabrinjavajuće podsjeća na kontinent prije stotinjak godina, prije izbijanja 1. svjetskog rata. Ukrajinska kriza ponovno je dovela rat u našu blizinu, dotaknuo nas je osjećaj nesigurnosti, a aneksija Krima je, umnogome podsjećajući na hladni rat, zaoštrila odnose Rusije i Zapada. Europu utonulu u komfor potom je šokirao val muslimanskih izbjeglica i migranata, u Siriji su se opasno ispreplele linije fronti, a nakon više desetljeća jedna od članica NATO-a oborila je ruski zrakoplov. Argumente onih s mračnim pogledom u budućnost jača i najnoviji izvještaj Instituta za istraživanje mira iz Stockholma (SIPRI) iz kojega je razvidno kako su prošle godine, poslije četverogodišnjega smanjenja, u svjetskim razmjerima ponovno povećani vojni rashodi. Svijet je na vojna sredstva potrošio ukupno 1676 milijardi dolara, a rast je najuočljiviji u srednjoj i istočnoj Europi, Saudijskoj Arabiji i Aziji.
Približavamo se točki kada će raspoloženje svijeta biti lošije no što je bilo za vrijeme hladnoga rata. I to ne slučajno, tada su naime bila međusobno suprotstavljena dva predvidiva bloka, a zbog uzajamnoga zastrašivanja nije trebalo odveć strahovati od nekog novog rata. Relativno stabilna bila je situacija i za vrijeme jednopolnoga uređenja koji je uslijedio, u kojem su Sjedinjene Države kao svjetski policajac održavali red. Ali i ta era polako završava. Amerika više nije sposobna sama diktirati tempo, te na regionalnoj razini odavna, ali danas već i globalno suočava se s ambicioznim silama u nastajanju. Odnosi snaga se mijenjaju, stara ravnoteža je poljuljana, a nova još nije nastala. To prijelazno razdoblje u kojem ni jedna država nije u dominantnoj poziciji karakterizira rivalstvo velesila, svatko se bori za bolje pozicije, no za razliku od vremena hladnoga rata, ovaj puta bez točno definiranih pravila. To samo po sebi pretpostavlja nesigurnost koju samo još više povećavaju metode koje su došle do izražaja uslijed asimetričnih odnosa, među njima i hibridni rat. Nesigurnost samo jačaju mediji koji, svjesno ili nesvjesno, i sami postaju dijelom, točnije u većini slučajeva sredstvom pozicioniranja velesila. U toj grozničavoj situaciji veća je šansa za izbijanje većih-manjih ratova, što ne znači da smo na pragu novoga svjetskog rata. Na početku ovoga teksta citirali smo pristaše Nostradamusa, no sada radi umirenja citiramo i egipatsku proročicu, Džoj Ajad, koja je uvjerena kako neće biti nikakvoga trećega svjetskog rata. Kako je rekla, prati svaku izmjenu astrološke karte Zemlje, a iz nje se ne može iščitati rat u kojem bi se masovno primjenjivalo nasilje.
Pavel Globa
I većina politologa i sigurnosnih stručnjaka mišljenja je kako svijet očekuju potpuno drukčiji ratovi, te da doduše ne krvave, ali stvarne borbe do krvi vode se u gospodarskoj sferi. Taj rat ne vodi se oružjem nego u medijima. Stoga je kontrola nad kibernetskim prostorom danas već najmanje jednako važna kao nuklearni monopol. Naime, trenutno se najvažnija borba vodi za mozgove ljudi, za riječi, za određivanje njihova sadržaja. Države su ustvari već samo marionete toga novog rata. A maršali koji isti vode su glavni akteri tzv. globalnoga tržišta. Interesi te elite, logika globalnoga tržišta određuju ciljeve ratnih operacija koji se vode u vojnom i informacijskom prostoru.
Vjerojatno su Roosevelt, Churchill i Staljin bili zadnji koji su, natječući se za dominacijom, pratili ne samo interese nacija i vladajućih elita nego su ostvarili i svoje vlastite ideje. U moderno doba borba za globalnu dominaciju već se vodi iznad osoba, država i nacija, ne za područja nego za upravljanje sviješću masa i elita. Reprogramiranje već traje neko vrijeme, a rezultatom toga protivnika se ne uništava fizički nego ga se „samo“ diskreditira. Ne bombardira ga se, raznosi ga se oružjem. Nova atomska bomba u rukama je tvrtkama za informacijsku tehnologiju. U tom ratu neprijatelja ne treba pobijediti nego ga treba nadmudriti. Ako hoćete, treći svjetski rat se već odavna vodi.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. PrihvatiPročitaj više