Hrvatski Fokus
Znanost

Glifozatu dozvola za sljedećih pet godina

Zbog Monsanta Njemačka pridobila Poljsku, Bugarsku i Rumunjsku

 
 
Države članice Europske unije u ponedjeljak 27. studenog 2017. na Žalbenom odboru prihvatile su prijedlog Europske komisije o produljenju licencije za uporabu herbicida glifozata u EU-u za sljedećih pet godina. Sadašnja dozvola ističe 15. prosinca 2017. Prema izvješću Europske komisije, u ponedjeljak 27. studenog konačno je ostvarena tzv. kvalificirana većina i izglasano je produljenje za uporabu glifozata: 18 država članica glasovalo je „ZA,“ devet je bilo protiv (Austrija, Belgija, Cipar, Francuska, Grčka, Hrvatska, Italija, Luksemburg i Malta) dok je Portugal bio suzdržan. Kvalificirana većina postignuta je „zahvaljujući“ Njemačkoj te Poljskoj, Bugarskoj i Rumunjskoj koje su prije bile suzdržane, a sada su glasovale „ZA“ obnovu dozvole korištenja glifozata u Europskoj uniji. Ovaj ishod dokaz je snažnog lobiranja kompanije „Monsanto“ ali i njemačkog diva „Bayer AG“ koji će vjerojatno postati novi vlasnik „Monsanta.“
http://hrvatski-fokus.hr/wp-content/uploads/2017/11/GreensEFAlogo.jpg
Europski birokrati nažalost negiraju sve dosadašnje znanstvene činjenice o štetnosti herbicida glifozata na ljudsko zdravlje, okoliš i prirodu u cjelini. Priznaju i prihvaćaju samo krivotvorene znanstvene rezultate i izvješća studija koje nikada nisu provedene. Podsjećam da to dokazuju dokumenti u sudskom procesu protiv kompanije „Monsanto“ započetom krajem 2016. u Kaliforniji (vidjeti tekst: „Slijedi li zabrana glifozata?“ – Hrvatski fokus, 10. 11. 2017.) a odvjetnici iz Kalifornije koji zastupaju tužitelje sve dokumente proslijedili su članovima Europskog parlamenta. Međutim, da stvar bude još gora, početkom studenog (2017.) pravna tvrtka „Huglo Lepage Associés Conseil“ iz Pariza dala je stručno, pravno mišljenje te upozorila na sljedeće: „Postupak obnove / produljenja dozvole za uporabu glifozata je ilegalan.“
 
Naime, postupak obnove dozvole za daljnju uporabu glifozata nije moguć prema aktivnoj i relevantnoj Uredbi br. 107/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 21.10.2009. o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja i stavljanju izvan snage direktiva Vijeća 79/117/EEZ i 91/414/EEZ.  Pravno mišljenje koje je naručio zastupnik u Europskom parlamentu Claude Turmes iz Luksemburga (Greens/EFA, Zeleni/Europski slobodni savez) pokriva nekoliko raznih obnova odobrenja za uporabu glifozata od strane Europske komisije od 2015. Autorica pravnog mišljenja je pravnica Corinne Lepage, bivša francuska ministrica za zaštitu okoliša i bivša europarlamentarka. Herbicid glifozat koji se nalazi na tržištu od 1970-ih dobio je svoju prvu desetogodišnju dozvolu za uporabu u Europskoj uniji 2002. No, 2012. godine dozvola za uporabu glifozata nije obnovljena jer se države članice nisu mogle dogovoriti. U  nekoliko navrata Europska komisija je na kraće vremensko razdoblje produljivala dozvolu za uporabu glifozata:
 
„Ovo ponavljanje obnove dozvole za korištenje glifozata je u suprotnosti s člankom 17. Uredbe br. 11072009,“ navodi se u pravnom mišljenju. Više od trideset godina glifozat je na tržištu, a herbicid je imao dozvolu za primjenu na deset godina pa pravna tvrtka ističe: „Prva dozvola za primjenu glifozata više nije valjana pa stoga nije moguće obnoviti dozvolu koja je istekla.“ Ova situacija je „izvan uobičajenog zakona,“ navodi se u pravnom mišljenju, a objašnjava se golemim protivljenjem Europljana i drugih na korištenje glifozata i komercijalnog herbicida „Roundup“ te proliferacijom studija koje dovode u pitanje toksičnost proizvoda na zdravlje i okoliš.“ „Europska komisija stvorila je skandaloznu pravnu i političku zbrku oko glifozata, stoga Komisija mora podnijeti snažan izlazni plan kako bi povratila povjerenje europskih građana,“ izjavio je početkom studenog Claude Turmes.
 
Nažalost, to se nije ostvarilo. Uporaba glifozata, herbicida ubojice, odlukom Europske komisije produljit će se na sljedećih pet godina.  Ovom odlukom Europska unija propustila je mogućnost zabrane glifozata čime bi značajno doprinjela zdravijoj i održivoj poljoprivrednoj proizvodnji kao i preharmbenoj sigurnosti. I na kraju svakako moram podsjetiti da su rezidue glifozata pronađene u golemom broju prehrambenih proizvoda, kako svježih tako i prerađenih, zatim u pićima, u tlu, vodi, kišnici, a laboratorijski testovi otkrivaju prisutnost glifozata u mokraći i majčinom mlijeku. Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) zaključila je 2015. da je glifozat genotoksičan jer mijenja DNK i uvrstila ga u skupinu „vjerojatnih uzročnika karcinoma.“
 

Rodjena Marija Kuhar, dr. vet. med.

Povezane objave

Paul Modrić u Hrvatskoj

HF

Robert Malone: ‘Naša vlada je izvan kontrole u tomu i širi bezakonje

hrvatski-fokus

Weberovo izvješće je izvješće Monsanta

HF

Dražen Podravec i zaštita okoliša

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više