Hrvatski Fokus
Znanost

Djeca i šećeri

Dodani šećeri morali bi činiti manje od 10 posto kalorija unesenih u organizam

 
 
„Djeca bi dnevno morala jesti manje od 25 grama dodanog šećera“ – ovo upozorenje objavljeno je 2016. u časopisu „Circulation“ kojeg izdaje „Američka udruga za srce“ (American Heart Association, AHA). „Djeca u dobi između 2 i 18 godina morala bi jesti ili piti manje od 6 čajnih žličica dodanog šećera na dan.“ Šest čajnih žličica šećera odgovara količini od 25 grama i 100 kalorija. „Naša preporuka jednako se odnosi na svu djecu u dobi od 2 do 18 godina i to bi trebali znati roditelji kao i javnozdravstveni stručnjaci“, izjavila je dr. Miriam Vos (M.D., MSPH), glavna autorica provedene studije, znanstvena nutricionistica i profesorica pedijatrije na 'Emory University School of Medicine' u Atlanti, Georgia (SAD) te pojasnila: „Za većinu djece konzumiranje dodanog šećera u dozi manjoj od 6 čajnih žličica je ostvarivo i zdravo.“
http://hrvatski-fokus.hr/wp-content/uploads/2018/03/maxresdefault.jpg
Miriam Vos
 
Prehrana koja je u djetinjstvu (pre)bogata dodanim šećerima povezana je s razvojem visokorizičnih faktora za srčana oboljenja, povećani rizik od pretilosti i povišeni krvni tlak kod djece i mladih odraslih. Djeca čija prehrana sadrži veće količine dodanih šećera imaju sklonost nezdravoj prehrani i jedu manje zdrave hrane poput povrća, voća, cjelovitih žitarica i dr., upozorila je Vos. Vjerojatnost razvoja naprijed navedenih zdravstvenih problema kod djece povećava se s povećanjem unosa dodanih šećera u organizam. Djeca s prekomjernom tjelesnom težinom koja nastave kontinuirano hranom i pićem unositi veće količine dodanih šećera vrlo vjerojatno će imati rezistenciju na inzulin, a to je preteča dijabetesu tipa 2, navodi se u ovom znanstvenom izvješću.
 
Nije u potpunosti jasno i nema konsenzusa o tome koja količina dodanog šećera se može smatrati sigurnom za djecu, stoga dodani šećeri ostaju uobičajeni sastojak u brojnim prehrambenim proizvodima i pićima, a sveukupno konzumiranje ostaje isto visoko – to znači da tipično američko dijete (a ja ističem: i ne samo američko!) dnevno konzumira trostruko više od preporučene dnevne doze dodanih šećera, upozorava Vos. „Studije o nutritivnim tvarima poput dodanih šećera predstavljaju izazov, a s vremenom broj takvih studija kod djece se povećao. Vjerujemo da ovaj znanstveni dokaz s našim preporukama je čvrst te bi trebao značajno pomoći i roditeljima i javnozdravstvenim stručnjacima u odabiru i preporuci najbolje moguće prehrane,“ izjavila je Vos.
 
Stručni panel također izdaje preporuku da dodani šećeri ne bi uopće smjeli biti sastavni dio (pre)hrane kod djece mlađe od 2 godine. Naime, djeca u ovoj ranoj dobi do druge godine života imaju manju potrebu za kalorijama, a okus i sklonost određenom okusu stvara se vrlo rano u životu, pa ograničavanje dodanih šećera u hrani može pomoći u dugoročnoj sklonosti zdravoj hrani. Dodani šećeri su različite vrste šećera dodane u prehrambene proizvode i pića: konzumni šećer, fruktoza i med koji se koriste u procesu proizvodnje prehrambenih proizvoda i pića ili se konzumiraju odvojeno, tj. zasebno. Od srpnja 2018. proizvođači hrane, tj. prehrambena industrija morat će označavati na svojim proizvodima količinu dodanih šećera prema preporuci stručnog panela (Nutrition Facts Panel) što će znatno olakšati ostvarenje preporuka o ukupnom dnevnom unosu dodanih šećera u organizam.
 
„A do tada, najbolji način izbjegavanja dodanih šećera u prehrani djeteta jesu zdravi obroci voća, povrća, cjelovitih žitarica, riba, nemasno meso i dr. te ograničenje konzumiranja hrane s niskim nutritivnim vrijednostima“, savjetovala je Vos. Naime, najviše dodanih šećera s niskom prehrambenom vrijednosti ima upravo nezdrava hrana („junk food“), uključujući i brojne slatke napitke te športska i energetska pića.
 
Znanstvenici također upozoravaju da zbog nedostatnih istraživanja o umjetnim sladilima poput aspartama, saharina i sukraloze u prehrani djece, autori ove studije i izdane preporuke ne mogu dati preporuku „Za“ ili „Protiv“ umjetnih sladila koja nemaju kalorijsku vrijednost. Isto tako trenutno nije poznato ima li visok sadržaj šećera u sto postotnom prirodnom voćnom soku isti učinak kao i dodani šećer(i) u pićima. Nadalje, stručnjaci preporučuju izbjegavanje brojnih prehrambeno-industrijskih slastica i slatkiša – pločice sa žitaricama, keksi, kolači i brojna druga hrana koja je isključivo namijenjena dječjoj prehrani.
 
A na kraju dr. Vos podsjeća na preporuke objavljene 2015. godine koje su zajedno dali Svjetska zdravstvena organizacija (WHO),  'Dietary Guidelines for Americans 2015.-2020.' ('Smjernice o prehrani za Amerikance od 2015. do 2020.') i američka Uprava za hranu i lijekove (FDA): Dodani šećeri morali bi činiti manje od 10 posto kalorija unesenih u organizam što se i podudara s preporukama stručnjaka „American Heart Association.“
[Izvor: American Heart Association/Newsroom: „Children should eat less than 25 grams of added sugars daily“ – AHA Scientific Statement (22. kolovoz, 2016.)]
 

Rodjena Marija Kuhar, dr. vet. med.

Povezane objave

Zanemaren odgoj u školama 17 godina

HF

Najstarija jedinica HAZU-a izvan Zagreba

HF

WHO poručuje da ‘klimatske promjene’ zahtijevaju masovno cijepljenje protiv komaraca

hrvatski-fokus

Zdrava tla za zdravu hranu

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više