Riječ je izvedena iz grčke riječi "sin" koja znači "s" ili "zajedno" i arhiv koji znači "pravilo".
Sinarkizamje izraz koji općenito znači "zajedničko pravilo" ili "skladna vladavina". Osim ove opće definicije, i sinarkizam, i sinarhizam i sinarhija korišteni su za označavanje različitih političkih procesa u različitim kontekstima. Sve se više pojmova koristilo za označavanje pravila tajne elite.
Thomas Stackhouse
Najranije zabilježeno korištenje izraza sinarhija (hrv. sinarkija) pripisuje se Thomasu Stackhouseu (1677.-1752.), engleskom svećeniku koji je koristio riječ u svojoj Novoj povijesti Svetog Biblije od početka svijeta do uspostave kršćanstva (objavljen u dva folija volumena u 1737.). Atribucija se može naći u Websterovom rječniku (američki rječnik engleskog jezika, koji je 1828. objavio Noah Webster). Websterova definicija sinarhije ograničena je isključivo na "zajedničko pravilo ili suverenost". Riječ je izvedena iz grčke riječi "sin" koja znači "s" ili "zajedno" i arhiv koji znači "pravilo".
Najznačajnija ranija uporaba riječi sinarhija/sinarkija proizlazi iz spisa Aleksandra Saint-Yves d'Alveydrea (1842. -1909.) Koji je u svojoj knjizi La France vraie uporabio taj pojam kako bi opisao ono što je smatrao idealnim oblikom vlade. U reakciji na pojavu anarhističkih ideologija i pokreta, Saint-Yves je razradio političku formulu za koju vjeruje da će dovesti do skladnog društva. Branio je društvenu diferencijaciju i hijerarhiju uz suradnju između društvenih klasa, nadilazeći sukob između društvenih i gospodarskih skupina: sinarhija, za razliku od anarhije. Naime, Saint-Yves je zamislio federalnu Europu (kao i sve države koje je integrirala) s korporativnom vladom sastavljenom od tri vijeća, jednog za akademske zajednice, jednog za pravosuđe i jednog za trgovinu.
Pravilo tajne elite