Unutarstranački izbori s preferencijskim glasovanjem
Zašto nam namećete preferencijsko glasovanje svih birača gospodo stranački čelnici, a možete demokratski odrediti redoslijed na listama unutarstranačkim izborima s preferencijskim glasovanjem članova stranaka i simpatizera tri do šest mjeseci prije izbora. Preferencijsko glasovanje svih birača na izborima je nepraktično i preskupo! Bolje bi bilo da stranke na unutarstranačkim izborima odrede redoslijed preferencijskim glasovanjem tri do šest mjeseci prije izbora kako u članku 88. novog Statuta ima kao mogućnost HDZ!
Izborni zakoni omogućavaju svim registriranim strankama sudjelovanje na izborima bez valjano prikupljenih potpisa potpore birača. Teoretski može nastupiti na svim izborima preko 160 izbornih lista. Ako bismo proveli izbore preferencijskim glasovanjem poput izbora za EU parlament u izbornoj jedinici u kojoj se bira 30 zastupnika na 8 stranica moglo bi se smjestiti 12 izbornih lista, a sa 14 zastupnika 26 lista. U I. izbornoj jedinici 2011. godine sudjelovalo je 39 izbornih lista ( vidi tablicu ) što bi se moglo smjestiti na 12 stranica A4 formata. Kako će Zvonimir Troskot, Željka Markić, Krešimir Miletić i njihov savjetnik prof. dr. sc. Robert Podolnjak provesti izbore s preferencijskim glasovanjem, ako je Hrvatska jedna izborna jedinica u kojoj bismo birali najmanje 91 zastupnika. Za samo 10 izbornih lista s 910 kandidata trebalo bi 19 stranica formata A4 za tiskanje imena i prezimena kandidata o kojima većina birača neće ništa znati. Građanska inicijativa " Glasujmo imenom i prezimenom" je 2014. godine kao zahtjev imala izbore u jednoj izbornoj jedinici za 140 zastupnika uz izborni prag od 2 % i tri preferencijska glasa. Kod sudjelovanja samo tri liste kandidata bilo bi ukupno 420 kandidata na zbirnoj izbornoj listini. Takvi izbori ne mogu osigurati ravnopravnost kandidata u izbornom procesu. Željka Markić i ostali ignoriraju moje analize koje sam im više puta dostavio od 2014. godine s prijedlogom tri izborne jedinice i mješovitim izbornim sustavom prema kojemu bismo birali 42 zastupnika većinskim izbornim sustavom i 54 zastupnika razmjernim izbornim sustavom u tri izborne jedinice po 18 zastupnika ili u jednoj izbornoj jedinici 54 zastupnika. Izbor 54 zastupnika u jednoj izbornoj jedinici s preferencijskim glasovanjem svih birača je praktički neprovediv. Uz sudjelovanje 10 stranačkih lista treba preko 11 stranica formata A4. Zato sam predložio prije četiri godine da stranke na unutarstranačkim izborima preferencijskim glasovanjem demokratski odrede redoslijed na listama. Na izborima bili bi listići s imenima stranaka. Predložio sam da prvo promijenimo Zakon o referendumu i nakon toga temeljito promijenimo referendumskom inicijativom izborno zakonodavstvo. Stranke: HRAST, MOST i druge su preko svojih zastupnika barem mogle zastupničkim pitanjem ukazati na nezakonitost odbijanja Vlade Zorana Milanovića građanske inicijative " Glasujmo imenom i prezimenom " i predložiti referendumsko izjašnjavanje birača ili prihvaćanje bitnih zahtjeva koji su se mogli ispuniti podjelom Hrvatske na tri ili šest izbornih jedinica.
Građanska inicijativa "Narod odlučuje" nam opet poput građanske inicijative "Glasujmo imenom i prezimenom" nameće razmjerni izborni sustav s tri preferencijska glasa, a zato je već bilo skupljeno od 21. rujna do 5. listopada 2014. godine 380 649 potpisa birača. To je bilo dovoljno potpisa za održavanje referenduma. Na upit udruge " Korektiv " odvjetnik Građanske inicijative " Glasujmo imenom i prezimenom " Krešimir Planinić nije podržao pokretanje kaznenog postupka prema odgovornima za kršenje I. članka Ustava RH krivotvorenjem isprave o broju birača na dan 21. rujna 2014. godine. Prijedlozi građanske inicijative " Narod odlučuje" nemaju smisla bez definiranih izbornih jedinica. Što je manji broj zastupnika koji se biraju u izbornoj jedinici uz jednaki broj preferencijskih glasova veća je vjerojatnost izbora kandidata za zastupnika preferencijskim glasovima. MOST i ostale stranke koje su podržavale Građansku inicijativu " Glasujmo imenom i prezimenom" su mogle predložiti podjelu Hrvatske na šest izbornih jedinica usvajanjem prijedloga Hrvatskih laburista iz 2014. godine vodeći računa o provedivosti izbora s preferencijskim glasovanjem u Gradu Zagrebu koji je trebao imati 26 zastupnika u Hrvatskom saboru. Na lokalnim izborima 2013. godine u Gradu Zagrebu bile su 24 liste i ukoliko bi se na izborima sudjelovalo toliko lista ukupno bi bilo 624 kandidata. Prema zahtjevima građanske inicijative " Narod odlučuje Grad Zagreb bi imao 20 zastupnika, a uz sudjelovanje na izborima 21 liste kao prošle godine na lokalnim izborima ukupno bi bilo 420 kandidata. Kako provesti izbore u Gradu Zagrebu uz tako veliki broj kandidata i kako im osigurati ravnopravni tretman u medijima. Analizom broja dobivenih glasova marginalnih lista kandidata na izborima za Skupštinu grada Zagreba i u I., II., VI: i VII. izbornoj jedinici za Hrvatski sabor, koje su dobile manje od 1% glasova birača na izborima, može se zaključiti da je Ustavni sud pogriješio ukinućem uvjeta od 1.500 pravovaljanih potpisa potpore birača stranačkim listama za sudjelovanje na izborima. Za preferencijsko glasovanje svih birača na izborima odgovaraju izborne jedinice s manjim brojem zastupnika koji se biraju u izbornoj jedinici.
Savjetnik građanske inicijative "Narod odlučuje" prof. dr. sc. Robert Podolnjak bio je i savjetnik Hrvatskih laburista prije četiri godine i o tome je morao voditi računa kod definiranja I. referendumskog pitanja građanske inicijative "Narod odlučuje". Trebao je biti uvjet za sudjelovanje na izborima barem 1.400 pravovaljanih potpisa potpore birača po izbornoj listi odnosno 100 potpisa po kandidatu na izborima za Hrvatski sabor, a šest tisuća na izborima za Europski parlament odnosno 500 po kandidatu. Smanjio bi se broj izbornih lista, broj propalih glasova i zbirna izborna listina bi bila manjeg formata. Liste kandidata birača moraju skupiti 500 potpisa potpore za sudjelovanje na izborima za Hrvatski sabor, a za EU parlament pet tisuća.
Za naredne izbore za EU parlament birat ćemo 12 zastupnika, a izbori će se održati za nešto više od 7 mjeseci. Hrvatski sabor je trebao promijeniti Zakon za izbor zastupnika u EU parlament kako bismo izbjegli praktične probleme kod provedbe izbora. Izborni prag je trebalo povećati na 6 posto i unijeti u Zakon samostalni nastup stranaka na izborima. Prenizak izborni prag rezultira malom vjerojatnošću dobivanja zastupničkog mjesta strankama koje su jedva prešle izborni prag. Ladonja je u osmoj izbornoj jedinici na izborima za Hrvatski sabor 2011. godine prešla izborni prag, a nije dobila zastupničko mjesto i Savez za Hrvatsku na izborima za EU parlament 2014. Godine.
Zašto je građanska inicijativa "Narod odlučuje" odustala od samostalnog nastupa stranaka na izborima i uvjetovanja neparlamentarnim strankama sudjelovanje na izborima pravovaljanim potpisima potpore birača? Jedino se broj lista na izborima može smanjiti uvjetovanjem sudjelovanja na izborima. Venecijanska komisija preporuča uvjetovanje sudjelovanje na izborima kandidatima ili listama kandidata pravovaljanim potpisima do 1 % birača izborne jedinice ili novčanim pologom ("Kodeks dobre prakse u izbornim pitanjima"). Odustajanje od samostalnog nastupa stranaka na izborima i uvjetovanja sudjelovanja kandidata ili stranaka na izborima je prijevara potpisnika peticije " Glasujmo imenom i prezimenom " za održavanje referenduma o izbornim pravilima 2014. godine.
UTJECAJ PROHIBITIVNE KLAUZULE NA IZBORIMA ZA HRVATSKI SABOR 2016. GODINE
Na izborima za EU parlament preferencijskim glasovima smo izabrali samo jednog zastupnika Tonina Piculu iz SDP-a od ukupno23 zastupnika, a na izborima za Hrvatski sabor 8. studenog 2015. godine 6 od 143 te na izborima 11. rujna 2016. godine 12. Bez prohibitivne klauzule za Hrvatski sabor bili bismo preferencijskim glasovima izabrali 2015. godine 43 i 11. rujna 2016. godine 43. Oko trećine birača nije koristila pravo preferencijskog glasovanja. Preferencijske glasove su dobivali medijski poznati političari. Zbog previsoke prohibitivne klauzule od 10 posto 37 zastupnika je dobilo zastupničko mjesto s vrlo malim brojem preferencijskih glasova 8. studenog 2015. a 11.rujna 2016. godine njih 31. Zbog previsoke prohibitivne klauzule za priznavanje preferencijskih glasova kandidatima preferencijskim glasovima smo izabrali 12 zastupnika od 143 odnosno manje od 8,40 %. Bez prohibitivne klauzule bili bismo preferencijskim glasovima izabrali 43 odnosno manje od 30 %.
Preferencijskim glasovima na prijevremenim izborima 11. rujna 2016. godine izabrali smo: Milijana Brkića, Stevu Culeja, Brunu Esih, dr. Ivana Kirina, Antona Klimana i prof. dr. sc. Milana Kujundžića iz HDZ-a, Milorada Batinića i Anku Mrak Taritaš iz HNS-a, Bojana Glavaševića iz SDP-a, Nikolu Grmoju iz MOST-a, Darinka Dumbovića iz M.B. 365 te Ivana Pernara iz Živog zida. Ukupno je 66 izabranih zastupnika dobilo više od 10 % preferencijskih glasova, ali bi 54 zastupnika bila izabrana i bez tog rezultata zahvaljujući mjestima na pobjedničkim listama.
Da nije bilo prohibitivne klauzule saborsko mjesto ne bi dobili: Gordan Jandroković s 808, Jasen Mesić s 910, Irena Petrijevčanin Vuksanović s 986, Andrija Mikulić s 1.163, Dražen Bošnjaković s 1.240, Petar Škorić s 1.592, Vlatko Kopić s 1.622, Franjo Lucić s 1.746, Josip Đakić s 1.564, Nedjeljko Dujić s 2.201, Andro Krstulović Opara s 2.078, Branko Bačić s 2.385, Lovro Kuščević s 2.822 i Josip Križanić s 3.061 dobivenih preferencijskih glasova iz HDZ-a, Igor Dragovan sa 163, Darko Parić s 353, Ana Komparć Devčić s 409, Damir Tomić s 516, Tomislav Saucha s 534, Marta Luc – Polanc s 809, Damir Mateljan s 900 i Romana Jerković s 1.099 iz SDP-a, Marija Puh s 369 i Nada Turina Đurić s 1.134 dobivena preferencijska glasa iz HNS-a, Kažimir Varda iz HSU-a s 456, Darinko Kosor s 497 iz HSLS-a, Marko Vučetić iz MOST-a sa 649, Hrvoje Zekanović iz HRAST-a s 2.015 i Željko Lenart iz HSS-a s 1.459 dobivenih preferencijskih glasova te Tulio Demetlika s 2.001 i Giovanni Sponza s 2.176 dobivenih preferencijskih glasova iz IDS-a.
RASPODJELA PREFERENCIJSKIH GLASOVA SDP-a I KOALCIJSKIH PARTNERA NA IZBORIMA ZA HRVATSKI SABOR 2016. GODINE
Izb. jed. |
G |
G1 |
G2 |
SDP |
HNS |
HSU |
HSS |
I. |
77.541 |
59 639 |
17 902 |
50 188 |
4.321 |
5.130 |
– |
II. |
68.603 |
44 916 |
23 687 |
22 209 |
16.813 |
456 |
5.438 |
III. |
93.164 |
67 716 |
25 448 |
31 483 |
34.110 |
– |
2.123 |
IV. |
46.694 |
26 977 |
19 717 |
11 707 |
11.264 |
– |
4.006 |
V. |
41.382 |
26 646 |
14 736 |
19 650 |
2.677 |
642 |
3.677 |
VI. |
58.746 |
35 896 |
22 850 |
29 637 |
4.001 |
428 |
1.830 |
VII. |
76.786 |
46 971 |
29 815 |
32 653 |
1.016 |
704 |
12.598 |
VIII. |
63.890 |
40636 |
23 254 |
32 396 |
3.031 |
5.209 |
– |
IX. |
49.843 |
33 731 |
16 112 |
29 837 |
1.993 |
360 |
1.541 |
X. |
59.953 |
42 036 |
17 917 |
32 657 |
5.355 |
– |
4.024 |
Ukupno |
636 602 |
425 164 |
211 438 |
292 417 |
84.581 |
12.929 |
35.237 |
Z |
54 |
54 |
54 |
38 |
9 |
2 |
5 |
Oznake u tablici:
Z = broj dobivenih zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru,
G = Broj dobivenih glasova koalicije,
G1 = broj dobivenih preferencijskih glasova kandidata koalicije i
G2 = broj birača koji nisu preferencijski glasovali.
RASPODJELA PREFERENCIJSKIH GLASOVA HDZ-a I KOALICIJIJSKIH PARTNERA NA IZBORIMA ZA HRVATSKI SABOR 2016. GODINE
Izb. jed. |
G |
G1 |
G2 |
HDZ |
OSTALI |
I. |
62 310 |
52 402 |
9 908 |
41 434 |
10 968 |
II. |
69 224 |
52 301 |
16 923 |
44 459 |
7 842 |
III. |
43 786 |
31 144 |
12 642 |
30 081 |
1 063 |
IV. |
60 380 |
43 775 |
16 605 |
43 775 |
– |
V. |
77 278 |
54 276 |
23 002 |
54 276 |
– |
VI. |
59 653 |
44 323 |
15 330 |
44 323 |
– |
VII. |
76 049 |
51 270 |
24 779 |
51 270 |
– |
VIII. |
35 753 |
26 938 |
8 815 |
26 938 |
– |
IX. |
102 768 |
68 659 |
34 109 |
66 644 |
2 015 |
X. |
95 486 |
74 430 |
21 056 |
71 408 |
3 022 |
Ukupno |
682 687 |
499 518 |
183 169 |
474 608 |
24 910 |
Z |
59 |
59 |
59 |
54 |
5 |
Oznake u tablici:
Z = broj dobivenih zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru,
G = Broj dobivenih glasova koalicije,
G1 = broj dobivenih preferencijskih glasova kandidata koalicije i
G2 = broj birača koji nisu preferencijski glasovali.
U I. izbornoj jedinici osim kandidata HDZ-a na njihovoj listi sudjelovali su Bruna Esih s 10 471 i Darinko Kosor s 497, u II. Branko Hrg s 3 733 i Dario Hrebak s 4 109, u III. Stanko Belina s 1 063, u IX. Hrvoje Zekanović s 2 015 i u X. prof. dr. sc. Goran Dodig s 3 032 preferencijska glasa.
RASPODJELA PREFERENCIJSKIH GLASOVA KANDIDATA SDP-a I KOALICIJSKIH PARTNERA NA IZBORIMA ZA HRVATSKI SABOR 2016. GODINE
Izb. jed. |
> 1 % |
> 3 % |
> 5 % |
> 10 % |
Z |
p1 |
p2 |
I. |
6 |
4 |
2 |
1 |
7 |
76,91 |
23,09 |
II. |
9 |
5 |
4 |
2 |
5 |
65,47 |
34,53 |
III. |
9 |
5 |
5 |
3 |
8 |
72,68 |
27,32 |
IV. |
12 |
5 |
4 |
2 |
5 |
57,77 |
42,23 |
V. |
14 |
5 |
3 |
2 |
4 |
64,39 |
35,61 |
VI. |
10 |
5 |
4 |
2 |
5 |
61,10 |
38,90 |
VII. |
9 |
4 |
2 |
2 |
6 |
61,17 |
38,83 |
VIII. |
9 |
3 |
3 |
2 |
6 |
63,60 |
36,40 |
IX. |
10 |
5 |
2 |
1 |
4 |
67,67 |
32,33 |
X. |
10 |
6 |
3 |
1 |
4 |
70,11 |
29,89 |
Ukupno |
96 |
44 |
32 |
18 |
54 |
66,79 |
33,21 |
Oznake u tablici:
> = veći od naznačenog iznosa broja preferencijskih glasova u postotcima od broja glasova liste kandidata,
Z = broj dobivenih zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru,
p1 = G1 / G x 100 % = broj birača koji su preferencijski glasovali izražen u postotcima i
G2 / G x 100 % = broj birača koji nisu preferencijski glasovali izražen u postotcima.
RASPODJELA PREFERENCIJSKIH GLASOVA KANDIDATA HDZ-a I KOALICIJIJSKIH PARTNERA NA IZBORIMA ZA HRVATSKI SABOR 2016. GODINE
Izb. jed. |
> 1 % |
> 3 % |
> 5 % |
> 10 % |
Z |
p1 |
p2 |
I. |
9 |
2 |
2 |
2 |
5 |
84,10 |
15,90 |
II. |
14 |
6 |
5 |
3 |
6 |
75,55 |
24,45 |
III. |
13 |
7 |
6 |
2 |
4 |
71,13 |
28,87 |
IV. |
13 |
6 |
5 |
2 |
6 |
72,50 |
27,50 |
V. |
14 |
7 |
5 |
2 |
8 |
70,23 |
29,77 |
VI. |
12 |
6 |
5 |
2 |
6 |
74,30 |
25,70 |
VII. |
12 |
6 |
3 |
2 |
6 |
67,42 |
32,58 |
VIII. |
11 |
6 |
3 |
3 |
3 |
75,34 |
24,66 |
IX. |
13 |
9 |
5 |
1 |
8 |
66,81 |
33,19 |
X. |
14 |
6 |
4 |
1 |
7 |
77,95 |
22,05 |
Ukupno |
125 |
61 |
43 |
20 |
59 |
73,17 |
26,83 |
Oznake u tablici:
> = veći od naznačenog iznosa broja preferencijskih glasova u postotcima od broja glasova liste kandidata,
Z = broj dobivenih zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru,
p1 = G1 / G x 100 % = broj birača koji su preferencijski glasovali izražen u postotcima i
p2 = G2 / G x 100 % = broj birača koji nisu preferencijski glasovali izražen u postotcima.
RASPODJELA PREFERENCIJSKIH GLASOVA MANJIH PARLAMENTARNIH STRANAKA NA IZBORIMA ZA HRVATSKI SABOR 2016. GODINE
STRANKA |
G |
G1 |
G2 |
p1 |
p2 |
Z |
MOST |
186 536 |
101 036 |
85 500 |
54,16 |
45,84 |
13 |
ŽIVI ZID |
117 203 |
52 267 |
64 936 |
44,60 |
55,40 |
8 |
M. B. 365 |
76 054 |
43 970 |
32 084 |
57,81 |
42,19 |
2 |
IDS-PGS |
43 180 |
28 339 |
14 841 |
65,63 |
34,37 |
3 |
HDSSB i HKS |
23 573 |
18 532 |
5 041 |
78,62 |
21,38 |
1 |
Ukupno |
446 546 |
244 144 |
202 402 |
54,67 |
45,33 |
27 |