Hrvatski Fokus
Kultura

Pretežito radim u ulju, kojeg često miješam na slici i s detaljima akrilika

Izložba najviše govori o novonastalim djelima od ekspresivne figuracije do ekspresionističke apstrakcije

 

Istaknuti hrvatski likovni umjetnik europskog ugleda, akademski slikar Peter Weisz predstavlja se s novom samostalnom izložbom u Zagrebu, nakon niza inozemnih izlaganja. Izložba „Novomilenijski ciklus Peterea Weisza“, otvara se u ponedjeljak, 11. rujna 2023. u Klubu Židovske općine u Palmotićevoj ulici 16, u Zagrebu. Weisz se predstavlja odabranim djelima nefigurativne motivike raznovrsnih oblika, mrlja, ploha, točkica, linija i izrazitog razigranog kolora nanesenog snažnom i impulzivnom gestom.

  • Gospodine Weisz, izlažete samostalno u Zagrebu, u Klubu Židovske općine.Što posjetitelji mogu vidjeti? Naslov izložbe govori “Novomilenijskom ciklusu Petera Weisza”

– Izložbi je pomogao Grad Zagreb – Gradski ured za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo… obzirom da je rujan u svijetu proglašen međunarodnim danom židovske kulture…a ja jesam član Udruge likovnih umjetnika Izraela. Naziv izložbe Novo-milenijski ciklus Petera Weisza sa odličnom recenzijom gđe Branke Hlevnjak (nalazi se i u katalogu izložbe) – najviše govori o novonastalim djelima od ekspresivne figuracije do ekspresionističke apstrakcije.

  • Vaše slikarstvo je doista osebujno.

– To je opća ocjena većine likovnih kritičara, a meni se sviđa da sam prepoznatljiv i da se ne uklapam u nikakve uobičajene standarde. Valjda je to zbog toga što kada radim, radim iskreno, kako se tog momenta zaista i osjećam.

  • Izraziti kolor je Vaš zaštitni znak.

– U zadnje vrijeme da… uz kompoziciju boja pojačava i ekspresiju

  • Radite u ulju najviše.

– Da, pretežito radim u ulju, kojeg često miješam na slici i sa detaljima akrilika.

  • Koliko je teško danas biti samosvojan, originalan slikar?

– Danas je općenito teško biti umjetnik – ali vjerujem da je to tako i u mnogim drugim profesijama, prema tomu ne žalim se.

  • Slikate više desetljeća, niste se umorili od slikarstva?

– I inače u svom slikarstvu sam kampanjac. Ima perioda kada radim puno…a onda ima i dugih pauza. To je stoga što zbog iskrenosti  radim samo onda kada imam stvarnu potrebu za tim. to je ujedno samovrsna osobna terapija i stoga mi nije nikada teško kada slikam.

  • Na čemu trenutno radite?

– Trenutno se odmaram – jer unazad godinu i manje dana bile su mi izložbe u muzeju Varaždin, na Peristilu u Splitu, u srpnju skupna izložba u Parizu..i sada je ova zagrebačka. Naravno imam planova i za još neke u skorije vijeme… ali neka to za sada ostane tajna – dok se planovi ne potvrde.

  • Planovi, izložbe, monografije…?

– Planova uvijek imam…i rado se odazivam na sve pozive…bez obzira na veličinu grada ili ustanove koja me pozove. Prvenstveno to mi pruža mogućnost komunikacije sa novim ljudima i sredinama  a to pak inspirira nove slikarske uradke.

Miroslav Pelikan

Povezane objave

Ne mogu ništa drugo

hrvatski-fokus

Kubizam je izvor kiparstva

HF

Za kruh svagdašnji

hrvatski-fokus

Impresije Vladimira Vrljića Ankina

hrvatski-fokus

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više