Hrvatski Fokus
Gospodarstvo

Hrvatskoj prijeti uvoz sumnjive radne snage

Izazovi integracije tek nam slijede

 

Hrvatska je zemlja gdje se radna mjesta množe, a radne ruke sve više nedostaju, tvrde mainstream mediji i političari. Hrvatska stoji pred novim izazovom, a guverner HNB Boris Vujčić najavljuje uvoz 400.000 novih stranih radnika, čime participira u stvaranju novog robovlasničkog svjetskog poretka.

U prva tri kvartala ove godine, tržište rada bilo je živahno s više od 250.000 objavljenih oglasa za posao, što predstavlja rast od gotovo 5 %. Međutim, s druge strane, broj nezaposlenih na zavodu iznosi 110.000. Nedostatak radnika nije samo statistički podatak, već stvarnost s kojom se suočavaju poslodavci i radnici svakodnevno, tvrde mediji.

Izazovi integracije nisu zanemarivi. Kulturne i jezične barijere, kratkoročni boravak stranih radnika, te pitanja socijalne integracije i percepcije lokalnog stanovništva su samo neki od aspekata koji zahtijevaju pažnju. S druge strane, priljev stranih radnika nudi i prilike – obogaćivanje radne snage, raznolikost vještina i iskustava, te potencijal za inovacije i gospodarski rast, pod uvjetom da je priljev ograničen i dobro osmišljen kako ne bi ugrozio tradicionalne odnose i sklad.

Primjer loše integracije stranih radnika koji je doveo do više štete nego koristi može se pronaći u nekoliko država, ali jedan od najčešće citiranih primjera jest situacija u nekim dijelovima Zapadne Europe, kao što su određena područja u Njemačkoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji.

Njemačka, kao jedna od vodećih europskih ekonomija, imala je značajan priljev stranih radnika, posebno tijekom i nakon gospodarskog čuda (‘Wirtschaftswunder’) 1950-ih i 1960-ih. Iako su mnogi radnici iz Turske i drugih zemalja bili ključni za gospodarski rast, nedostatak učinkovitih integracijskih politika doveo je do stvaranja paralelnih društava. Mnogi strani radnici i njihove obitelji ostali su marginalizirani, s ograničenim pristupom obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i društvenim uslugama.

Slični problemi su se pojavili i u Francuskoj, gdje su radnici iz bivših kolonija kao što su Alžir, Maroko i Tunis, bili ključni za obnovu poslijeratne Francuske. Međutim, koncentracija stranih radnika u predgrađima većih gradova, bez adekvatnih integracijskih politika, dovela je do socijalnih tenzija i izolacije.

Velika Britanija je također loš primjer, posebno u nekim urbanim područjima gdje su se zajednice iz Južne Azije naselile tijekom 20. stoljeća. Iako su mnogi strani radnici doprinijeli gospodarstvu, nedostatak integracije doveo je do stvaranja getoiziranih zajednica i socijalnih napetosti.

Ovi problemi su doveli do dugoročnih izazova, uključujući socijalnu nejednakost, rasne i etničke tenzije te izazove u održavanju nacionalnog identiteta i kohezije.

Hrvatska je mala zemlja i uvoz 400.000 radnika je veliko zlo. Vlast i kriminalni poslodavci su iz Hrvatske ovakvom politikom protjerali sve kvalitetne ljude, želeći profitirati jeftinu radnu snagu. Nakon što domaći radnik i seljak bude eutanaziran, te zamijenjen strancima koji se teško integriraju i asimiliraju u naše društvo, nastupit će kaos. A tada će paraziti kao što su naši političari mirno spavati i rješavati međunacionalne i međukulturološke probleme, dok će na drugoj strani bogata manjina tj. njihovi strani nalogodavci uživati u blagodatima agonije.

Nećemo pogriješiti ako ustvrdimo da svjedočimo stvaranju novog svjetskog robovlasničkog društva. Nekada su to bili jadni Afrikanci, a sutra će cijeli svijet biti roblje sociopatološke manjine.

logicno.com/politika/hrvatska-spremna-za-kolektivnu-eutanaziju-i-robovlasnicki-poredak-boris-vujcic-najavio-zamjenu-hrvatskog-stanovnista-s-400-000-stranaca.html

Povezane objave

Nove tehnologije

HF

Hrvatska: Koga briga za divljanje javnog duga?

HF

Osigurana dodatna financijska sredstva

HF

Gradovi vape za rješenjima

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više