Održan treći kongres „Dani duhovne baštine marijanskih svetišta“ u Sinju
U svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske od 21. do 23. lipnja 2024. se održao treći kongres „Dani duhovne baštine marijanskih svetišta“ koji je okupio svećenike, redovnike i redovnice, istaknute teologe, povjesničare, medijske, kulturne i turističke djelatnike i vjernike. Sudionici su podijelili svoja saznanja, iskustva i vizije o značaju marijanskih svetišta u očuvanju i promicanju duhovne baštine te suživotu s vjerskim turizmom.
Rad ovog, za turizam i očuvanje sakralne baštine iznimno vrijednog susreta, organizirali su Turistička zajednica Grada Sinja i Svetište Gospe Sinjske uz podršku Splitsko-dalmatinske županije, Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatske turističke zajednice, Grada Sinja i Viteškog alkarskog društva.
Blažena Djevica Marija za hrvatski narod oduvijek je bila snažni oslonac i nebeska zagovornica. Hrvati su je oduvijek štovali i molili za pomoć u teškim vremenima i nevoljama te s velikim pouzdanjem častili iz zahvalnosti kao kraljicu i najvjerniju odvjetnicu. U Sinju, jednom od najvećih hrvatskih marijanskih svetišta, blagdan Uznesenja Blažene Djevice Marije, 15. kolovoza, svake godine slavi se posebno svečano. Nepregledno mnoštvo hodočasnika, svih generacija i sa svih strana Lijepe naše i šire, dolaze u Sinj sa samo jednim ciljem – kleknuti i sklopiti ruke pred Čudotvornom Gospom Sinjskom, prignuti se na tihu molitvu, uputiti molbe i zahvale nebeskoj Majci, zapaliti svijeću pred Gospinim likom i otvoriti srce Njenoj milosti. Čudotvorna Gospa Sinjska nebeska je zaštitnica grada Sinja pa se i Dan Grada slavi 15. kolovoza. Stoga je Sinj idealno mjesto za održavanje kongresa pod imenom „Dani duhovne baštine marijanskih svetišta“.
Cilj ovakvog susreta je dodatno popularizirati, a time i dugoročno sačuvati postojeću sakralnu baštinu hrvatskih marijanskih svetišta. Marijanska svetišta svjetionici su nade svim vjernicima pa se želi doprinijeti njihovu očuvanju razvojem sakralnog turizma, a tako i lokalne zajednice uz pridavanje važnosti duhovnosti i vjeri kako bi se očuvala primarna funkcija samih svetišta. Kongres duhovne baštine marijanskih svetišta do sada je obuhvatio svetišta od Marije Bistrice, Trsata, Nina, Voćina, Solina, Aljmaša, Vrpolja, Baške – Krk, Remeta- Zagreb, Šumanovci-Gunja, Molve i Sinja (i/ili druga) s područja Republike Hrvatske te jednako tako i marijanska svetišta hrvatskog naroda u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.
Nakon uvodne molitve i pozdrava domaćina fra Marinka Vukmana, gvardijana Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske, Monike Vrgoč, direktorice TZGS te Denisa Bobete, dogradonačelnika Grada Sinja, Matee Dorčić, pročelnice UO za turizam, pomorstvo i promet SDŽ, mons. Mieczysława Mokrzyckog, dugogodišnjeg osobnog tajnika pape sv. Ivana Pavla II. i pape Benedikta XVI., latinskog nadbiskupa Lavova, uslijedila su izlaganja koja je moderirao fra Domagoj Runje. Nadbiskup Mokrzycki predstavio je ukrajinsko marijansko svetište u Lavovu, a o. Rafał Wilk, zamjenik priora Svetišta Gospe Čenstohovske iz Jasne Gore, navedeno poljsko nacionalno svetište. Uslijedili su Robert Adamczyk iz poljskog svetišta Licheńa te fra Zvonimir Pavičić, župnik Svetišta Kraljice mira u Međugorju (BIH). Predavanja su potom održali: fra Hrvatin Gabrijel Jurišić s Mariološkog instituta s temom „Hodočasnik ili turist?“, s. M. Gracijana Gracin s temom „Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga i njihova poveznica s Marijom“ Claude Grbeša iz Vitezova Svetog groba o Majci Božjoj Jeruzalemskoj – Trški Vrh – (Majka Božja Palestine i poveznica sa Svetom zemljom), a na koncu Đurđica Blažević predstavila je svetište Majka Božja Sljemenska Kraljica Hrvata. Uslijedio je okrugli stol s temom „Duhovna baština marijanskih svetišta“ kojim je moderirao vlč. Anđelko Katanec, a sudjelovali su svi prethodni predavači, uz dr. fra Domagoja Runju, i fra Marinka Vukmana.
U poslijepodnevnom programu, sudionici kongresa obišli su Muzej Sinjske alke kroz čiji postav ih je proveo Boris Filipović Grčić, voditelj muzeja. U klaustru crkve Čudotvorne Gospe Sinjske, nadbiskup Mokrzycki otvorio je izložbu zadarske akademske slikarice Iris Mihatov Miočić „Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu“. Otvarajući izložbu potaknuo je: „Neka vas hrvatski sveci i blaženici prate svojim zagovorom u sve dane“.
Nakon otvorenja izložbe nadbiskup Mokrzycki predvodio je euharistijsko slavlje u crkvi Čudotvorne Gospe Sinjske uz koncelebraciju gvardijana Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske fra Marinka Vukmana, generalnog vikara Splitsko-makarske nadbiskupije don Franje Frankopana Velića, generalnog vikara Šibenske biskupije don Marinka Mlakića, generalnog vikara Hvarske biskupije don Stanka Jerčića i rektora Nacionalnog svetišta sv. Josipa u Karlovcu mons. Antuna Sentea. U slavlju su sudjelovala još 10-orica svećenika, predstavnika marijanskih svetišta iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Poljske uz nazočnost Hrvatskih vitezova Svetoga groba jeruzalemskog i brojnih župljana. Misno slavlje završilo je molitvom nadbiskupa pred oltarom i slikom Čudotvorne Gospe Sinjske za mir u Ukrajini, Svetoj zemlji i cijelom svijetu.
Nakon mise, u klaustru Samostana održan je koncert duhovnih skladbi posvećenih Blaženoj Djevici Mariji. Nastupili su Klapa Sinj te pjevači Bože Župić i Kiara Generalić uz instrumentalnu pratnju Ivana Peraka.
Subotnji stručni program u Alkarskim dvorima uslijedio je nakon mise koja je slavljena u crkvi Čudotvorne Gospe Sinjske. Moderator Branimir Romac najavio je uvodne i pozdravne riječi Monike Vrgoč, direktorice Turističke zajednice grada Sinja, Mire Bulja, gradonačelnika Grada Sinja, Line Ursića, iz UO Splitsko dalmatinske županije za turizam, pomorstvo i promet te fra Marinka Vukmana, gvardijana Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske.
Molitvu prije početka predavanja održao je fra Antonio Mravak, župnik Svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske. Prvo predavanje održao je Ivan Jurilj, ravnatelj Ureda za europske integracije, Županija Zapadno-hercegovačka BIH, u kojem je predstavio projekt rute Franciscana. Predavanja su potom održali vlč. Anđelko Katanec s temom „Hrvatske katedrale posvećene Majci Božjoj“; Ksenija Abramović, Laudato televizija, s temom „Mediji i važnost uloge medija u promociji i očuvanju kršćanskih vrijednosti – organizacija događaja ‘Progledaj srcem9“, Siniša Kovačić, glavni urednik Hrvatske katoličke mreže, s temom „Mediji i važnost uloge medija u promociji i očuvanju kršćanskih vrijednosti – uloga i potencijal medija prilikom izvještavanja s vjerskih događaja“; fra Ivica Jagodić govorio je o „Sakralnoj turi Franjevačkog samostana i crkve u Virovitici“, član bratovštine Gospe od Stromorije Anton Žanić i njen župan Renato Đikić, predstavili su „Križni put i Biblijski vrt Stomorija – svetište Gospe od Stromorije“, Vlado Čutura i Jadranka Pavić govorili su o temi „Remetska čuda – Međugorska ozdravljenja“ te „Sjecište kultura i duhovnog života u svetištu ‘Advocata Croatie Fidelissima Mater Sanctissima Virgo Remetensis’“. Ljubomir Radić, ravnatelj Hrvatskog pomorskog muzeja Split, predstavio je Zavjetne makete brodova na jadranskoj obali.
Održan je i okrugli stol „Duhovna baština u funkciji vjerskog turizma – Kako je zaštiti i razviti?“, a panelisti su bili Ksenija Abramović, dr. sc. Tanja Baran – HRT – Radio Sljeme, dr. sc. Siniša Kovačić, dr. sc. Mirela Hrovatin – Mariološki institut, Ivan Jurilj i Lino Ursić – UO SDŽ za turizam, pomorstvo i promet.
Poslijepodne su sudionici kongresa, predvođeni fra Tonijem Šimunovićem Erpušinom, prešli dionicu Staze Gospi Sinjskoj od Glavica do Sinja. Nakon hodočašća sudionici su u klaustru crkve mogli pogledati dokumentarni film o hodočasnicima iz Rame k Sinju „Put Gospe“ autorice Zrinke Krešo i producenta Draška Vrgoča. U nedjelju, nakon mise, 3. kongres Dani duhovne baštine marijanskih svetišta svečano je zatvoren.