Ruševine su radiokarbonski datirane kako bi se otkrilo da su bile naseljene prije 2.000 godina i napuštene nakon što je stanovništvo prešlo na islam
Arheolozi su otkrili ono što se smatra prvim fizičkim dokazom kršćanske zajednice na Bliskom istoku. Stručnjaci vjeruju da su otkrili kršćansku palaču iz osmog stoljeća ispod groblja u Samahiju u Bahreinu. Na mjestu su pronađene i vinske čaše i igle za tekstil za koje se smatra da se odnose na rituale bogoslužja, za koje se vjeruje da su u vlasništvu biskupa biskupije.
Ukrašena križevima i kršćanskim simbolima, palača ima osam soba, uključujući kuhinju i blagovaonicu. Grafiti su također pronađeni izgrebani na gipsu koji izgleda kao Chi-Rho – što su bila prva dva slova grčkog Khristos Christa. Smatra se da je Crkva Istoka, ili Nestorijanska crkva, napredovala u regiji sve dok je islam nije prestigao u sedmom stoljeću.
Ruševine su radiokarbonski datirane kako bi se otkrilo da su bile naseljene prije 2.000 godina i napuštene nakon što je stanovništvo prešlo na islam.
Znamenita otkrića predstavljaju prvi dokaz o kršćanskim zajednicama u Bahreinu i jednu od najstarijih otkrivenih kršćanskih građevina u regiji Arapskog zaljeva.
Prema istraživačima, odnos između Meshmahiga (biskupije) i središnjih crkvenih vlasti često je bio problematičan, pri čemu je jedan biskup ekskomuniciran 410. godine, a drugi osuđen sredinom 7. stoljeća zbog osporavanja jedinstva Crkve.
“Zabavilo nas je otkriće da je netko također nacrtao dio lica na bisernoj ljusci u bitumenu, možda za dijete koje je živjelo u zgradi”, rekao je Tim Insoll, vodeći istraživač na Sveučilištu u Exeteru.
“Ovo je prvi fizički dokaz pronađen o nestorijanskoj crkvi u Bahreinu i daje fascinantan uvid u to kako su ljudi živjeli, radili i štovali.”
Muzej koji čuva mjesto u razvoju je i trebao bi biti otvoren 2025. godine.