Kao UN-ova agencija za seksualno i reproduktivno zdravlje ima mandat za promicanje spolnog i reproduktivnog zdravlja na globalnoj razini, što je jako opasno
UN-ova agencija za stanovništvo rekla je vladama da je predana borbi protiv “pushbacka” na program seksualnih prava “anti-prava” skupina. Zapadne vlade obećale su svoju potporu cilju.
Natalia Kanem, izvršna direktorica UNFPA-e, rekla je svom izvršnom odboru: “Postoji otpor prema seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima, od kojih su neki orkestrirani, neki dobro financirani, ali i dio zbog naših sumnji u ljudsku seksualnost.”
Oznake “protiv prava” i “pushback” često se koriste za označavanje pro-life i protradicionalnih obiteljskih skupina u UN-u i na terenu širom svijeta. Koncepti su prvi put razvijeni u UN-u u kontekstu suprotstavljanja pro-life politici Trumpove administracije. ADF International, Heritage Foundation, Family Watch International i C-Fam, izdavač Friday Faxa, neke su od organizacija koje su nazvane anti-pravima u inicijativama koje financira Zapad.
Kanada je žalila zbog “sve većeg broja zastoja u seksualnom reproduktivnom zdravlju i pravima” i uvjerila UNFPA da je “odlučna pružiti potporu borbi i preokrenuti ta vraćanja”. Samo u 2022. godini Kanada je dala 72,8 milijuna UNFPA-i. U svom integriranom proračunu za razdoblje 2022.-2025., UNFPA je predložila ukupan doprinos od 5.045.6 milijuna dolara za agenciju.
Stalni predstavnik Belgije pri UN-u izrazio je zabrinutost zbog “pokreta protiv prava” i pohvalio UNFPA zbog nastavka rada na “osnaživanju milijuna djevojaka da donose informirane odluke o svojim tijelima” unatoč pushbacku. Australija, Kanada, Danska, Finska, Francuska, Njemačka, Luksemburg, Novi Zeland, Norveška, Švedska, Švicarska, Velika Britanija i SAD pridružili su se izjavi Belgije.
Kanem je kazao kako planiraju “poboljšati normativnu ulogu UNFPA-e na razini zemlje kako bi ostvarili mandat” imajući u vidu “pushback” s kojim se sučeljavaju u gotovo svakoj sferi svojeg rada. Finska je potkrijepila riječima: “Zbog toga je rad UNFPA-e apsolutno ključan, kako bi se suprotstavio pushback pokretu, pojašnjavajući da je potreban narativ.”
U kontekstu seksualnih i reproduktivnih prava, “pojašnjenje narativa” odnosi se na napore UNFPA-e da normalizira pozitivan pogled na pobačaj u zajednicama u kojima mu se ljudi protive iz vjerskih i moralnih razloga. “Pozdravljamo jačanje normativne uloge UNFPA-e, istodobno koristeći snažne dokaze i u politici i u zagovaranju”, komentirala je Finska. Ravnatelj UNFPA-e izjavio je: “Jedini način za nadvladavanje [pushbacka] jest donošenje podataka i rasvjetljavanje problema”.
Na nedavnom Forumu o ravnopravnosti spolova održanom u Parizu, Geeta Rao Gupta, američka veleposlanica za globalna ženska pitanja, spomenula je pokret “pushback” i potrebu da se obrati pozornost na “vrlo sustavne, dobro koordinirane, dobro financirane napade državnih i nedržavnih malignih aktera”.
UNFPA je UN-ova agencija za seksualno i reproduktivno zdravlje. Agencija tvrdi da ima mandat za promicanje spolnog i reproduktivnog zdravlja na globalnoj razini. Izvješće UNFPA-e izvršnom odboru za 2024. godinu pokazuje da koncept “spolnog i reproduktivnog zdravlja i reproduktivnih prava” uključuje ne samo planiranje obitelji i zdravlje majki, već i pristup pobačaju, sveobuhvatnom spolnom odgoju i LGBTQI + pravima.
To je vrlo kontroverzno jer je Opća skupština više puta rekla da sustav UN-a ne može promicati pobačaj kao metodu planiranja obitelji i zemlje moraju odlučivati o svojim zakonima i politikama o pobačaju o ljudskoj seksualnosti bez uplitanja UN-a. Ta službena ograničenja datiraju iz konferencije u Kairu 1994. godine.