Fra Joakim Gregov Jaki rođen je 5. rujna 1952. u Pašmanu, od oca Augustina i majke Petrice rođene Grgin
Ako sam i napravio nešto vrijedno i lijepo, to mi ne daje pravo na slavu, jer sam dužan talente od Boga dane razvijati na slavu Božju i ugodu ljudima!
Davno mi je profesor Ciaccia govorio: „Što god lijepog napraviš, uklopit će se u ljepotu tvoje zemlje, ući će u univerzum iz kojeg je i nastalo, ući će kao kap kiše u more, i ono će porasti za jednu kap, i nemoj se rastužiti ako to se i ne primijeti. Ti znaš i univerzum zna i to je dovoljno pred očima tvoga i moga Stvoritelja.”
fra Jaki
Dana 10. studenog 2024. u Samostanu Gospe od Milosti u Hvaru, okrijepljen svetim sakramentima, blago u Gospodinu preminuo je fra Joakim Gregov Jaki, franjevac, svećenik i istaknuti umjetnik – kipar, slikar, restaurator i pjesnik.
Fra Joakim Gregov Jaki rođen je 5. rujna 1952. u Pašmanu, od oca Augustina i majke Petrice rođene Grgin. Odrastao je u pobožnoj obitelji kovača, uz brata Radu i pokojnog brata fra Stjepana Gregova, dugogodišnjeg misionara u Argentini.
Nakon završene Franjevačke klasične gimnazije u Splitu, 1972. stupa u Franjevački red. Studij filozofije i teologije završava 1980. u Splitu. Već tijekom studija pokazuje izraziti umjetnički talent, što ga 1981. vodi na Visoku školu dekorativnih umjetnosti u Rim, gdje studira kod uglednih kipara poput Bernarda Maria Ciaccie. Njegov prvi značajni kiparski rad „Pieta“ osvojio je prvu nagradu na međunarodnoj izložbi Biennale del Lazio 1981. godine.
Kroz život, fra Joakim je djelovao na mnogim mjestima, šireći svoju vjeru i umjetničku strast. Od misionarskog rada u Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama 1980-ih, do službe kapelana Hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata, fra Joakim je bio posvećen pomaganju zajednici. Njegova služba tijekom rata bila je posebno cijenjena, a za doprinos mu je dodijeljen čin zapovjednika bojnog broda. Posljednje godine života proveo je na Hvaru, gdje je nastavio svoje umjetničko stvaralaštvo u samostanskom ateljeu.
Fra Joakim je ostavio neizbrisiv trag kao umjetnik i duhovnik. Zbir umjetničkih djela i molitava fra Joakima Gregova svjedoče o čudesnoj razmjeni Stvoritelja i njegova stvorenja fra Jakija. Ta suradnja s milošću Božjih talenata i darova izlivena u fra Jakijevu osobu, pokazuje kako se trudom i otvorenošću može postići vrlo mnogo i neizmjerno dragocjeno, ostavljajući pritom jasan i prepoznatljiv trag u povijesti umjetnosti našega naroda, ali i u povijesti spasenja Božjega naroda koji svoju spasopovijest piše na ovim prostorima.
Rodni Pašman
Fra Joakim je rođen na otoku Pašmanu, u mjestu Pašman i kao malo dijete prvo iskustvo oblikovanja metala i stvaranja skulpture pronalazi u očevoj kovačnici. U neiscrpnom umjetničkom opusu povezuje oblike, spaja boje, vlada formama istodobno radujući se slavi ili oplakivanju u tišini. U njegovim brončanim skulpturama prisutan je melankolični misticizam. Kompaktni oblik izlazi iz unutrašnjega materijala i u određenom trenutku svjetluca u oku poput zrake svjetlosti koju oko ne apsorbira, ali unutrašnja svjetlost zrači iz dubine materijala i traži put do slobode. Sasvim je različit pristup njegovim oblicima u kamenu. Snaga kamena sastavni je dio spremnosti da se oblikuje. Kamen je materijal koji zadržava svoju specifičnost, ali i dalje dopušta primanje i davanje. On preuzima na sebe oblik koji ne trpi improvizaciju. Svaki udarac dlijeta strogo je podložan unutarnjim zakonima i ne prihvaća nikakvu drugu intervenciju. Kamen se odupire brutalnosti, ali umjesto toga prihvaća nježan i siguran dodir.
Autor je oko tisuću skulptura, reljefa i vitraja koji se mogu pronaći diljem Hrvatske i svijeta. Među njima osam metara veliki mural Apokalipse u New Yorku, dvadeset pet četvornih metara vitraje u Londonu u Kanadi, osam metara visoko Marijino raspeće u Međugorju, spomenik dr. Franju Tuđmanu u Hvaru i Pakoštanima, reljef svetoga Franje ispred hvarskog samostana posvećen 800. godišnjici njegova dolaska na naše tlo. Vezan za rodni Pašman, fra Joakim je autor pet skulptura koje krase općinu, među kojima je i monumentalna brončana skulptura „Sin Čovječji“ postavljena na pašmanskom molu. Njegovo djelo „Našim materama u spomen“ također ima posebno mjesto u općinskom središtu, svečano postavljeno 2021. godine povodom Dana općine Pašman.
Njegov gotovo 50-godišnji umjetnički rad cjelovito je prikazan u monografiji Andriane Ciprić, prof. povijesti i umjetnosti i likovnog dizajna u Cambridgeu u Kanadi, koja je 2017. godine objavljena pod naslovom „Fra Jaki Joakim Gregov – kiparski brevijar“.
Fra Joakim Gregov ostavlja za sobom bogato nasljeđe vjere, umjetnosti i predanosti zajednici, postajući inspiracija za mnoge koji ga pamte kao velikog duhovnika i umjetnika.