Hrvatski Fokus
Znanost

ZELENA TRANZICIJA – Koliko su litijeve baterije ‘zelene’?

Korporacija ‘Rio Tinto’ ima dugo nasljeđe uništavanja okoliša diljem svijeta s ozbiljnim i teškim posljedicama za stanovništvo

 

Krajem srpnja i početkom kolovoza ove godine diljem Srbije održani su masovni prosvjedi građana protiv kompanije ‘RIO TINTO’ i eksploatacije litija u dolini rijeke Jadar u zapadnoj Srbiji. Najveći prosvjed održan je dakako u Beogradu početkom kolovoza (2024.) na kojem se, prema procjeni okupilo oko 30.000 ljudi, iako je oporba tvrdila da se okupilo oko 80.000 ljudi. 

Ovo nisu bili prvi masovni prosvjedi protiv eksploatacije litija u Srbiji – prvi veliki prosvjedi održani su 2021. i 2022. godine.

Borba građana i zajednica iz doline rijeke Jadar nije prekinuta, ona je i dalje aktivna. Građani, a osobito stanovnici u području rijeke Jadar sukobljavaju se s metalnim i rudarskim divom, sada već i globalno ozloglašenom kompanijom ‘Rio Tinto’ kako bi zaustavili izgradnju rudnika litija koji prijeti zemlji i egzistenciji stanovništva diljem cijele regije.

‘Rio Tinto’ je britansko-australska korporacija sa zajedničkim sjedištem u Londonu, Ujedinjeno Kraljevstvo, i u Melbourneu, Australija.

Korporacija ‘Rio Tinto’ ima dugo nasljeđe uništavanja okoliša diljem svijeta s ozbiljnim i teškim posljedicama za stanovništvo.

Povodom prvih prosvjeda u Srbiji protiv korporacije ‘Rio Tinto’ i eksploatacije litija, „Corporate Watch” je u listopadu 2021. objavio tekst o posljedicama eksploatacije litija u dolini rijeke Jadar.

Što je projekt Jadar?

Početkom 2000-ih, ‘Rio Tinto’ je otkrio mineral u dolini rijeke Jadar u zapadnoj Srbiji koji je postao poznat kao „jadarit.” Mineral je litij-natrij borosilikatni mineral, koji se u ovom tekstu naziva litij i borat. Do sada je ovo jedino mjesto na zemlji gdje je pronađen ovaj određeni mineral.

‘Rio Tinto’ ovaj jedinstveni mineral reklamira kao jedno od najznačajnijih nalazišta litija na svijetu i posljednjih 15 godina istražuje njegov potencijal. Očekuje se da će otvaranje predloženog rudnika u dolini rijeke Jadar u Srbiji zadovoljiti procijenjenih deset posto rastuće globalne potražnje za litijem.

No, projekt Jadar ugrožava više od 15.000 poljoprivrednih domaćinstava u gradu Loznici i općini Krupanj te zdravlje i dobrobit cjelokupnog stanovništva Loznice, Šapca i Valjeva. Kućanstva koja se nalaze izravno na predloženoj lokaciji rudnika litija suočavaju se s izvlaštenjem ako ne prodaju svoje zemljište.

U vrijeme objave ovog teksta u listopadu 2021., projekt Jadar bio je u fazi izvedivosti (ishođenje dozvola, kupovina zemljišta, dovršavanje tehničke dokumentacije), a do tada ‘Rio Tinto’ je već uložio 2,4 milijarde dolara u razvoj. Predviđeno je da će izgradnja trajati četiri godine.

Istovremeno, ‘Rio Tinto’ predviđa da će rudnik biti 40 godina eksploatiran.

No, lokalno stanovništvo nije već tada dozvoljavalo da projekt Jadar prođe mirno, bez borbe, pa je rastao otpor i bijes među mještanima koji su bili odlučni i spremni zaustaviti gradnju rudnika.

Rudarstvo litija i procvat električnih vozila

Borati, koje ‘Rio Tinto’ planira ekstrahirati iz minerala jadarita, koriste se u deterđentima, kozmetici, staklenim vlaknima, mobilnim telefonima, solarnim panelima i sintetskim / umjetnim gnojivima.

Litij se obično koristi u baterijama (pretežito u svemu što je mobilno: telefoni, prijenosna računala, električni automobili, e-skuteri, bluetooth slušalice, itd.), zatima maziva, stakla, keramika, vojne i medicinske tehnologije, farmaceutski proizvodi, nuklearni reaktori i svemirske letjelice.

Međutim, potražnja za jednim proizvodom koji se oslanja na litij nadmašuje potražnju svih ostalih: električni automobil. Budući mnogi ljudi žele smanjiti svoj utjecaj na okoliš i ne žele izdvajati za benzin, industrija električnih vozila (EV) doživljava procvat, posebno u Europi. Rast subvencija za električna vozila i propisi o konvencionalnim vozilima također su potaknuli tržište. Prodaja električnih vozila porasla je za 43 posto u 2020. godini, i to unatoč ukupnom padu prodaje automobila. U Europi je najveći potrošač bila Njemačka, a glavni korisnici su Renault, Tesla i VW.

‘Rio Tinto’ opisuje ležište Jadar kao nalazište „na pragu europske automobilske industrije;” do 2030. Europska komisija želi postaviti najmanje 30 milijuna električnih automobila na europske ceste. U skladu s agendom Europske unije o zelenom prometu koja promiče električna vozila, regija Jadar u Srbiji, poput ostalih u Europi i Americi, zapravo je označena kao „zona žrtvovanja” za industriju ‘zelene’ energije.

Koliko su litijeve baterije ‘zelene’ ?

Utjecaj rudnika / eksploatacije litija samo po sebi je velika studija. Ovdje navodimo samo vrh ledenog brijega utjecaja industrije diljem planeta.

Ekstrakcija litija zahtijeva goleme količine vode, oko 500.000 galona po toni minerala.Više od polovice svjetskih zaliha litija nalazi se ispod slanih ravnica u andskim regijama Argentine, Bolivije i Čilea, jednom od najsušnijih područja na Zemlji. U čileanskoj slanoj ravnici Salar de Atacama rudarstvo litija i druge rudarske aktivnosti potrošile su 65 posto vode u regiji, uzrokujući iscrpljivanje podzemnih voda, kontaminaciju tla i druge oblike degradacije okoliša, prisiljavajući lokalne zajednice da napuste naselje predaka.

Zajednice koje se opiru rudniku litija u Srbiji strahuju za tzv. jalovinu rudnika. To su naime, otrovni ostatci kemikalija, stijena i vode preostali od procesa rudarenja. Način na koji se postupa s jalovinom objašnjava mnoga velika onečišćenja kao posljedice rudarenja. Jedino za sada javno objavljeno jalovište je Rađevina, gdje bi bilo uništeno 170 hektara šume! Zemljište je dom mnogim zaštićenim vrstama, a obližnja sela ovise o podzemnim vodama.

Godine 2014. sto tisuća kubnih metara jalovine iz rudnika antimona ispušteno je u rijeku Kostajnik (pritok rijeke Jadar) nakon što su rekordne količine oborina izazvale poplave i klizišta.

Srpska Agencija za zaštitu okoliša (SEPA) otkrila je povišene razine arsena, olova, bakra i cinka u lokalnim vodotokovima. Vlada je također izvijestila da je 360 hektara tla onečišćeno teškim metalima. Dolina rijeke Jadar je poplavno područje, a nakon mnogih desetljeća iskustva sa onečišćenjima od rudarenja u njihovim zajednicama, mještani se boje da bi novi projekt predstavljao katastrofu.

Istjecanjem kemikalija iz jalovišta može biti kobno. U svibnju 2016. pronađene su mase uginulih riba u vodama tibetanske rijeke Liqi, kontaminirane otrovnom kemikalijom koja je ‘iscurila’ iz rudnika litija ‘Ganzizhou Rongda’ kojim upravlja kineska tvrtka BYD. Također su pronađene lešine krava i jakova kako plutaju nizvodno nakon što su životinje popile kontaminiranu vodu. Kampanja „Free Tibet” objavila je izvješće o BYD-u i učincima ekstrakcije litija u Tibetu.

Brojni otrovni teški metali također su potrebni kao komponente litijevih baterija za električne automobile i drugu potrošnu robu. Jedan od tih metala je kobalt. Istraga o dječjem radu u industriji kobalta u Demokratskoj Republici Kongo otkrila je zastrašujuću činjenicu: desetci tisuća djece bili su zaposleni u rudnicima – dvije godine nakon objave osuđujućeg izvješća organizacije „Amnesty International” o kršenju ljudskih prava u trgovini kobaltom. Postoje mnogi zdravstveni rizici povezani s rudarenjem kobalta, uključujući ozbiljne bolesti pluća.

U Srbiji lokalno stanovništvo već sada može vidjeti štetu koju su prouzročile istraživačke aktivnosti korporacije „Rio Tinto.” Udruga ‘Zaštitimo Jadar i Rađevinu’ kaže da je to područje prožeto slanim vodonosnicima od kojih će neke trebati isušiti da bi se došlo do minerala. Tvrde da su brojne istražne bušotine koje je napravio „Rio Tinto” poremetile podzemne vode. Oko rupa više ne raste trava ni raslinje, a mještani strahuju od onečišćenja pitke vode. Voda iz bunara u selu Gornje Nedeljice navodno više nije za piće.

Rio Tintov rudnik Jadar također prijeti važnoj kulturnoj baštini tog područja. Prema riječima Marije Alimpić, u dolini rijeke Jadar nalazi se više od 50 pretpovijesnih arheoloških nalazišta, uključujući i 3500 godina staru nekropolu koja navodno stoji na putu drugog jalovišta.

Destruktivno nasljeđe Rio Tinta

Vlada Srbije tvrdi da će rudnik litija donijeti „gospodarski preporod cijeloj zemlji.” Ali aktivisti koji predvode kampanju protiv rudnika litija pitaju može li se vjerovati korporaciji ‘Rio Tinto’ s obzirom na to da tvrtka ima vrlo dugo nasljeđe prouzrokovanja društvene i ekološke štete diljem svijeta.

‘London Mining Network’ izradio je detaljan pregled utjecaja korporacije ‘Rio Tinto’ diljem svijeta, uključujući:

  • rudnik zlata i srebra ‘Oyu Tolgoi’ u Mongoliji prijeti domorodačkim zajednicama i nastavlja s izazivanjem ozbiljne zabrinutosti oko korištenja vode u ovoj sušnoj pustinjskog regiji.
  • Rudnik ilmenita na Madagaskaru kontaminirao je jezera i rijeke u kojima lokalno stanovništvo lovi ribu i skuplja vodu za piće s razinama urana i olova približno 50 puta odnosno 40 puta višim od smjernica Svjetske zdravstvene organizacije koje se odnose na sigurnost pitke vode. (Ilmenit je mineral titan-željeznog oksida i to je najvažnija ruda titana i glavni izvor titanovog dioksida koji se koristi u bojama, tiskarskim bojama, tkaninama, plastici, papiru, kremama za sunčanje, hrani i kozmetici).
  • Nedavno je ‘Rio Tinto’ uništio 46.000 godina staro mjesto Aboridžina u Australiji kako bi proširio rudnik željezne rude.
  • U Bougainvilleu i Zapadnoj Papui, kompanija (Rio Tinto) je optužena za izbjegavanje odgovornosti za destruktivne učinke i stalne opasnosti uzrokovane rudnicima Panguna i Grasberg kao što je 2020. detaljno navedeno u izvješću ‘London Mining Networks,’ „Cut and Run.”
  • Zajedno s drugim rudarskim divom BHP, ‘Rio Tinto’ već 26 godina nastoji razviti golemi rudnik bakra u blizini Superiora, Arizona. Predloženi rudnik bakra uništio bi vjersko i sveto autohtono zemljište poznato kao Oak Flat i potencijalno uništio do 6.000 hektara javnog zemljišta.

Prve zajednice Innu nacije Uashat mak Mani-Utenam i Matimekush-Lac John (MLJ) u Kanadi podnijele su tužbu protiv ‘Rio Tinta’ vrijednu 900 milijuna US dolara zbog utjecaja Rio Tintovog rudarenja.

Oni su rekli: „Iako ‘Rio Tinto’ želi održati svoj imidž uzornog korporativnog građanina… Uashaunnuat i MLJ mogu potvrditi da su prema vlastitom iskustvu, to samo prazne riječi. Kompanija je poduzela sve svoje projekte bez pristanka Uashaunnuata i MLJ-a, kršeći naša prava.”

Usprkos korporativnom ‘spinu,’ rudarske aktivnosti ‘Rio Tinta’ ostavljaju za sobom trag onečišćenja, iskorištavanja i represije.

Krv na njihovim rukama – tko financira rudnik?

Britanski ‘Rio Tinto’ plc ima 100 posto udjela u projektu Jadar u Srbiji i jedna je od najvećih rudarskih kompanija na svijetu.

To je „javna” kompanija, što znači da se njezine dionice mogu kupiti i prodati na Londonskoj burzi. Kao rezultat toga, ima golem dio dioničara, od kojih nitko ne posjeduje ni približno većinu dionica kompanije. Najveći pojedinačni investitor koji drži 14 posto dionica ‘Rio Tinta’ je ‘CHINALCO,’ velika kompanija za proizvodnju aluminija u vlasništvu kineske države. Tržišne baze podataka pokazuju da su sljedeći najveći dioničari divovski investicijski fondovi Blackrock (11 posto), Vanguard (8 posto) i Capital (7 posto).

Izvršni direktor ‘Rio Tinta’ je Jakob Stausholm koji je prethodno bio glavni financijski direktor. On vodi izvrši odbor kompanije koji se sastoji od menadžera koji vode različite poslove ‘Rio Tinta.’

Zaključak

Globalni pomak prema hibridnim i električnim automobilima ovisi o litijskim baterijama i rezultirao je „navalom (ekstrakcije) litija” s nekoliko kompanija, uz potporu vlada, koje pokušavaju eksploatirati nalazišta litija diljem svijeta.

Ovo je „zeleni kapitalizam” u svom najboljem izdanju. Napredujući u krizi klimatskih promjena i pritiscima da se postupno ukinu fosilna goriva, stvaraju se cijela nova tržišta na kojima korporacije mogu nastaviti s uništavanjem Zemlje kako bi stvorile ‘etičku’ potrošnu robu čiji su eksploatacijski učinci i onečišćenja skriveni zahvaljujući globalnoj prirodi gospodarstva.

Na kraju moram istaknuti da je ‘Zelena Hrvatska’ (portal HINA-e) također objavila opširan članak o štetnim učincima rudnika litija na okoliš i ljudsko zdravlje kao i prvoj pobuni protiv ‘Rio Tinta’ koja je održana u Španjolskoj u veljači 1888. godine i poznata je kao Masakr u Huelvi – vojska je pucala na prosvjednike, a izvješća navode desetke pa i stotine mrtvih:

Andrea Milat, Zelena Hrvatska: „Ekološke posljedice, tužbe i prosvjedi protiv Rio Tinta”, 30. 10. 2024.; https://zelenahrvatska.hina.hr/aktualno/

Izvor:

Corporate Watch: „Serbia: Rio Tinto driving ecological destruction in the Jadar Valley”, 22. listopada 2021., https://corporatewatch.org

Rodjena Marija Kuhar

Povezane objave

Pravosuđe prestalo biti zatvorena cjelina

HF

Koze hranjene GM sojom daju abnormalno mlijeko, a jarad ima smanjenu težinu

HF

MAJMUNSKE BOGINJE – Bolest životinja, koja je prisutna među afričkim glodavcima i drugim životinjama

hrvatski-fokus

Znanstvenici bilježe veliki pad solarne aktivnosti

hrvatski-fokus

Ostavi komentar

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više