Hrvatski Fokus
Religija

Zašto sam sada kršćanin…

Wokeizam je američka takozvana ideologija raznolikosti, jednakosti i inkluzije (DEI), koja se razvila posljednje desetljeće

 

Peter Robinson [rođen 1957.] američki je pisac, znanstveni suradnik, televizijski voditelj i bivši pisac govora tadašnjeg potpredsjednika Georgea H.W. Busha i predsjednika Ronalda Reagana. Vodi Uncommon Knowledge, emisiju intervjua Stanfordovog Hoover Institutiona, a nedavno je intervjuirao Nialla Fergusona.

Niall Ferguson [rođen 1964.], MA, D.Phil., viši je suradnik obitelji Milbank na Hoover Institutu na Sveučilištu Stanford i viši suradnik na fakultetu Belfer Centra za znanost i međunarodne poslove na Harvardu, gdje je 12 godina služio kao profesor povijesti Laurence A. Tisch.

Ferguson je autor 16 knjiga, uključujući The Pity Of War: Explaining World War I; Kuća Rothschilda: Money’s Prophets 1798-1848; Carstvo: Kako je Britanija stvorila moderni svijet; Civilizacija: Zapad i ostali; i Kissinger, 1923.-1968.: Idealist.

Njegovu knjigu Doom: The Politics of Catastrophe iz 2021. godine The Times je pohvalio kao “uvjerljivu povijest katastrofa i njihovih posljedica, od najbriljantnijeg britanskog povjesničara svoje generacije”.

Fergusonov esej iz prosinca 2023., pod naslovom Izdaja intelektualaca, pojavio se neposredno prije nego što su se lude manifestacije bezobzirnih pro-Hamasovih hordi počele događati diljem nacionalnih sveučilišnih kampusa. “Ono što je fascinantno u akademskom životu u Americi u posljednjih 10 godina je to što je ideologija raznolikosti, jednakosti i inkluzije [DEI], nazovimo je skraćeno wokeizmom, bila sjajna prilika za karijeru za neke ljude, a također je bila i sjajna prilika da se iz akademske zajednice izbace svi osumnjičeni za konzervativizam.

Dakle, sustavna diskriminacija ljudi koji su ideološki desno, koja je sada prilično otvorena na većini sveučilišta, je, naravno, bila prilika za karijeru za druge. To je dobar način za razmišljanje o tome kako se institucije zarobljavaju. To je kombinacija vjernika i oportunista.

Prije deset godina moja supruga, Ayaan Hirsi Ali, i ja smo prvi put došli u kontakt s kulturom otkazivanja, i tada je bila pozvana da održi uvodni govor na Sveučilištu Brandeis, a onda je nedugo prije događaja rečeno da nije pozvana zbog čudne koalicije progresivnih i islamističkih elemenata.

Sjećam se da sam kopao po tome i pokušavao razumjeti što se događa i bio sam pomalo zbunjen ovim nesvetim savezom između radikalnih ljevičara, aktivista za prava homoseksualaca i islamista koji su mislili da bi netko poput moje supruge trebao biti javno ponižen kao što je, naravno, bila, da bude javno pozvan na taj način.”

48-minutni intervju Nialla Fergusona na Uncommon Knowledge itekako je vrijedan razmatranja. www.hoover.org/research/treason-intellectuals-niall-ferguson

Fergusonova supruga, Ayaan Hirsi Ali [rođena 1969.], nizozemsko-američka spisateljica, aktivistica i bivša političarka rođena u Somaliji, žestoka je kritičarka islama i zalaže se za prava i samoodređenje muslimanskih žena, protiveći se prisilnim brakovima, ubojstvima iz časti, dječjim brakovima i sakaćenju ženskih spolnih organa.

I Niall Ferguson i Ayaan Hirsi Ali donedavno su se definirali kao ‘ateisti’. Hirsi Ali predala je svoj život Isusu Kristu 2023. godine. Ferguson redovito ide u crkvu s njom, što nas dovodi do nove knjige Johna Daniela Davidsona iz 2024.: Poganska Amerika: Propadanje kršćanstva i mračno doba koje dolazi.

Davidson piše da je izjava Johna Lockea [1632.-1704.] o nužnosti “traženja sreće” bila uključena u poznatu izjavu Thomasa Jeffersona o neotuđivom pravu naroda na “život, slobodu i potragu za srećom”, sastavljenu u Deklaraciji o neovisnosti objavljenoj 4. srpnja 1776. Fraza nije bila samo neka slobodarska vjera koja bi svakom čovjeku omogućila da definira što je istina i dobro, već priznanje da su sreća i moralna vrlina zamršeno isprepletene i da je nemoguće osigurati jedno bez drugog.

Osnivači Amerike nisu namjeravali da vlada bude neutralna ili ravnodušna prema religiji i moralu, i bili su sasvim jasni u vezi s tim. Samuel Adams, među mnogim drugima, rekao je to upozoravajući da “ni najmudriji ustav ni najmudriji zakoni neće osigurati slobodu i sreću naroda čiji su maniri univerzalno pokvareni. On je, dakle, najiskreniji prijatelj slobode svoje zemlje koji se najviše trudi promicati njezinu vrlinu.”

Stupanj do kojeg su se Osnivači bavili karakterom svojih građana, moralnom vrlinom, teško je precijeniti… “U suprotnom, cijela se stvar raspada“, piše Davidson. “Republika bi radila samo s kreposnim i vjerski pobožnim građanstvom.”

Što se tiče biblijski utemeljene kulture i svjetonazora, Utemeljitelji su kodificirali u zakon da je poredak Providnosti uvijek isti: onaj tko nema straha od Boga pred svojim očima nema istinskog poštovanja prema pravima svog bližnjeg.2

Tragedija onoga što se dogodilo Americi u posljednjih 125 godina proizašla je iz duhovnog područja u kojem djeluje zakleti neprijatelj. Sotona dovodi u pitanje Božju riječ, dovodi u sumnju njezinu cjelovitost i niječe njezinu istinitost.

Kužna propalestinska ideologija i prosvjedi koji pogađaju Kolumbiju i izazivaju nemire na sveučilištima u zemlji mogu se pratiti unatrag do nekolicine katastrofalnih sudskih odluka:

  • Uklanjanje molitve Jehovi Bogu iz javnog obrazovanja 1962. [Engel protiv Vitalea].
  • Godine 1963., uklanjanje Biblije iz javnih škola (nakon 300 godina američkog meteorskog uspona) u Abington School District protiv Schempp.
  • Uklanjanje Deset zapovijedi iz javnih škola, sudnica i vladinih zgrada 1980. godine [Stone protiv Grahama].
  • Ustavno pravo otkriveno u Ustavu za ubijanje nerođene djece 1973. godine [Roe protiv Wadea].
  • Otkriveno je ustavno pravo na uzdizanje, normalizaciju i kodificiranje homoseksualnog odnosa i istospolnih brakova u zakonu 2015. godine [Obergefell protiv Hodgesa].
  • Veličanje i ‘posebna prava’ za homoseksualce i transrodne osobe 2020. [Bostock protiv okruga Clayton].

Nevolja s čovjekom nije vanjska, već unutarnja, ono što mu je najpotrebnije nije novo mjesto, već novo rođenje.” 

Dvije suprotstavljene religije – sekularizam i kršćanstvo – natječu se za kontrolu nad javnim prostorom u Americi. Budući da su često u blizini, predlažu alternativne izbore američkoj mladeži; ipak jedno je vječno i nepromjenjivo kršćanstvo, a drugo je prolazni i promjenjivi sekularizam. Nesposobni za suživot, jedno će na kraju pasti kao posljedica uzdizanja drugog.

Stoga, ako želimo preživjeti, svaka crkva u Americi trebala bi imati pastora, starješinu, đakona ili kongreganta koji se kandidira za lokalne urede 2026., 2028. i 2030., a nakon toga, s kršćanima koji su registrirani i glasaju na svim izborima.

Srećom, Gideoni i Rahabs počeli su stajati.

David Lane

Povezane objave

Ako ste mislili da Papa Franjo nikako ne može jasnije reći da je on lažni prorok koji aktivno radi na potkopavanju kršćanstva, bili biste u krivu

hrvatski-fokus

Obitelj izvor života i radosti

HF

Božja poruka

HF

Pod okriljem Krista budi se Hrvatska Pravoslavna Crkva-HPC

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više