Američki LNG je doista ofenzivno ratno oružje Sjedinjenih Država za vazalizaciju Europe
Razgovor s Fabienom Bugléom, francuskim stručnjakom za energetsku politiku. Njegova upozorenja su, između ostalog, pridonijela tomu da francuska vlada prekine kupnju električne energije iz vjetroturbina na moru po pretjeranim cijenama. Autor je knjiga Nucléaire les vérités cachées (2021.) i Eoliennes la face noire de la transition écologique (2019.). Razgovor je vođen prije pobjede Donalda Trumpa i njegova povratka na dužnost američkoga predsjednika.
Atlantico: Glavni razlog rasta troškova života u 2022. bio je povezan s rastom cijena energije zbog straha od nestašice ruskog plina. Prema britanskom dnevniku The Times, nedavni pad računa za struju objašnjava se činjenicom da Europa još uvijek uvozi ruski plin LNG tankerima. Unatoč sankcijama i ratu u Ukrajini, transportira li se ruski plin još uvijek u Europu? Smanjuje li to račune za energiju?
Fabien Bouglé: Ruski plin i dalje se transportira u Europu. Od početka rata u Ukrajini nikada nije postojao europski embargo na ruski plin. U početku, nakon početka rata, Rusija je bila ta koja je postupno blokirala izvoz plina u Europu, posebno zatvaranjem slavine plinovoda Sjeverni tok 1 krajem kolovoza 2022.
Količine plina iz Rusije u Europu značajno su pale u odnosu na glavno razdoblje 2021. – 2022. zbog sabotaže poznatih plinovoda Sjeverni tok, koji bi mogli nositi 25 % europske potrošnje plina. Prema statistikama Eurostata, Europska unija je 2020. godine uvezla 41 % svog plina iz Rusije. Europa je 2023. uvezla 15 % svog plina izravno iz Rusije. Međutim, podaci o uvozu Europe ne uzimaju u obzir plin ruskog podrijetla koji se uvozi pod okriljem zemalja posrednika.
Energetska kriza od 2021. do 2023. bila je višefaktorska: snažne napetosti oko cijene plina, čija je tržišna cijena pomnožena s 10, niska proizvodnja vjetra 2021., nedostupnost francuskih nuklearnih reaktora 2023., rat u Ukrajini, sabotaža plinovoda Sjeverni tok… Od tada su se cijene plina 2024. vratile na razine prije krize koje su započele u drugoj polovici 2021.
Taj pad tržišne cijene plina posljedica je priljeva plina na svjetsko tržište povezanog s padom potrošnje. S jedne strane, Europa je diverzificirala svoje izvore opskrbe naglim povećanjem opskrbe američkim LNG-om, a s druge strane, zemlje dobavljači plina povećale su svoje kapacitete za ukapljivanje plina, olakšavajući njihov transport LNG tankerima. Istodobno se nastavila kupnja ruskog plina u zemlje koje su povećale kapacitet terminala za UPP.
Postoji i odlučujući čimbenik koji nije nužno poznat široj javnosti. Od početka rata američko ministarstvo financija ukinulo je sve ekonomske sankcije Rusiji u bankarskom sektoru za transakcije povezane s energetskim sektorom zajedno. To znači da je, teoretski, moguće predvidjeti da bi se ruski plin mogao prodavati u Europi putem brodova za prijevoz UPP-a pod američkim zastavama.
Kriza je također pridonijela porastu ukapljenog prirodnog plina. Za razliku od plina koji se distribuira cjevovodom, LNG se može distribuirati LNG brodovima koji se mogu kretati svijetom bez ograničenja cjevovoda. LNG je ozbiljan konkurent plinu iz plinovoda. Lišena distribucije plina plinovodom, Rusija je uvelike povećala isporuke plina LNG-om, što ne sprječava izvoz ruskog plina plinovodom, koji nastavlja tranzit kroz Ukrajinu unatoč ratu preko plinovoda Bratstvo i Sojuz.
Dakle, još uvijek plin prolazi kroz ruske cijevi i kroz Ukrajinu unatoč ratu i činjenici da Kijev financira svoj rat ruskim plinskim pravima. Rusija također financira svoj rat prodajom svog plina. Dakle, postoji veliko licemjerje po ovom pitanju.
Sjedinjene Države značajno su povećale svoj kapacitet ukapljivanja
- Je li objašnjenje pada cijena energije u Europi povezano s činjenicom da europske zemlje uvoze sve veću količinu ruskog plina brodovima za prijevoz UPP-a pod stranim zastavama?
– Eksplozija cijena plina u 2021., pojačana ratom u Ukrajini i sabotažom Sjevernog toka, pridonijela je tome da ukapljeni prirodni plin bude jednako konkurentan kao i plin koji se transportira plinovodom. Povećanje transakcija ukapljenog prirodnog plina značajno je povećalo globalni kapacitet ukapljenog prirodnog plina. Sjedinjene Države značajno su povećale svoj kapacitet ukapljivanja. Rusi su također razvili svoje sposobnosti ukapljivanja. To je stoga pridonijelo većoj količini plina na tržištu i kao rezultat toga snizilo ukupne svjetske cijene.
- Napetosti u pogledu kupovne moći povezane s troškovima energije su se smanjile. Je li to povezano s činjenicom da se najgori scenarij nije dogodio? Je li činjenica da se uvoz ruskog plina jednostavno smanjio i nije u potpunosti prestao odigrala ulogu?
– Prodaja plina u SAD-u i nastavak isporuke ruskog plina povećali su opskrbu plinom, a u kombinaciji s manjom potražnjom pridonijeli su padu svjetskih cijena. Kao što sam vam rekao, sabotaža plinovoda Sjeverni tok bila je presudan trenutak jer je predstavljao četvrtinu europske potrošnje plina. Nedostatak ruskog plina odigrao je ulogu u povećanju tržišta povezanom sa špekulacijama zbog učinaka znatne zabrinutosti. Ali tržište se brzo okrenulo. U 2023. godini bilo je u funkciji toliko brodova za prijevoz UPP-a da neki više nisu mogli ni isporučiti svoju robu. Ovo povećanje sirovina uzrokovalo je brzi pad cijena. Trenutno postoji obilje plina, američkog plina ili ruskog plina u ruskom formatu ili ruskog plina koji prodaju druge zemlje…
Plinovodi su diplomatski alati za Moskvu
- Plaća li Europa, s novom stvarnošću tržišta, još uvijek vrlo velike iznose Rusiji za plin koji prevoze brodovi kojima upravljaju i kojima upravljaju strane zemlje? Završava li išta od tog novca u blagajni Kremlja?
– Europa kupuje američki ukapljeni prirodni plin. Čak je utrostručio svoj uvoz. Sa svoje strane, Rusija zadržava svoj izvozni kapacitet uz značajno povećanje kapaciteta ukapljenog prirodnog plina. Neizravno financiranje pridonosi smanjenju računa za plin u Europi. Među industrijskim igračima mnogo je manje zabrinutosti oko opskrbe plinom. Da, s obzirom na to da 15 % našeg uvoza plina dolazi iz Rusije, nastavljamo trgovati s Rusijom, a to ne uzima u obzir ruski plin kupljen preko zemalja posrednika koje uzimaju svoju maržu. Na kraju, taj novac završi u blagajni Kremlja.
U svojoj knjizi “Energetski rat” objasnio sam da je za smanjenje ove napetosti na plinu apsolutno nužno diverzificirati dobavljače i nastaviti distribuirati plin preko Sjevernog toka i kroz povijesne plinovode s dugoročnim ugovorima. Osnovni problem je što Rusi žele dugoročne ugovore na 20 ili 30 godina. Nije im se svidio princip špekulacije o cijeni plina. Rusi žele biti uvjereni u to kako prodati svoj plin s dugoročnim ugovorima. S ukapljenim prirodnim plinom lakše je nagađati o potrebi i nestašici. To je i razlog zašto Rusi ne preferiraju ukapljeni prirodni plin i mnogo je popularniji kod Amerikanaca.
Diplomacija plinovoda vrlo je važna za Rusiju jer na taj način mogu opskrbljivati Europu, Kinu, Tursku i Bliski istok. Plinovodi su diplomatski alati za Moskvu. Razvoj ukapljenog prirodnog plina za Sjedinjene Države prilično je učinkovit način da se suprotstavi ovoj ruskoj plinskoj diplomaciji. A eksplozija cijene plina omogućila je SAD-u da svoj ukapljeni prirodni plin, koji je izvorno bio skuplji od plina iz plinovoda, učini profitabilnim.
- Može li posebno napeti međunarodni kontekst poremetiti energetska tržišta?
– U Sjedinjenim Državama demokrati su prilično za smanjenje kapaciteta ukapljivanja LNG-a. Donald Trump, s druge strane, želi eksploatirati što više depozita. Joe Biden želio je ograničiti mogućnosti ukapljivanja u Teksasu. To je oštro kritizirano i dovelo je do snažnih napetosti između savezne vlade i države Teksas u kontekstu pogoršane migracijske krize. Donald Trump, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Država, vodio je proaktivnu plinsku diplomaciju s onim što je u to vrijeme nazvao “Plinom slobode”, Trumpova administracija nije oklijevala govoriti o molekulama slobode pred ruskim totalitarnim plinom.
Rick Perry, američki ministar energetike, potpisao je 2. svibnja 2019. ugovor s Europskom unijom o udvostručenju isporuka LNG-a u Europu s oko 10 milijardi m3 godišnje. Prigodom ovog povijesnog potpisivanja, izjavio je da sedamdeset i pet godina nakon što su Europu oslobodile od okupacije nacističke Njemačke, “Sjedinjene Države ponovno nude oblik slobode europskom kontinentu […] i umjesto u obliku mladih američkih vojnika, [to je] bilo u obliku ukapljenog prirodnog plina.”
Američki LNG je doista ofenzivno ratno oružje Sjedinjenih Država za vazalizaciju Europe i ako Donald Trump bude izabran za predsjednika, to će imati vrlo snažan utjecaj na ovu LNG diplomaciju koju namjerava nemilosrdno razvijati.