Hrvatski Fokus
Gospodarstvo

Ukrajinske kovine i savez sa Sjedinjenim Državama

Ukrajina ima 22 nalazišta od 34 minerala koje je EU identificirala kao kritične, uključujući industrijske i građevinske materijale, ferolegura, plemenite i obojene metale

 

Okvirni sporazum koji propisuje prihode koje će SAD imati od ukrajinskih prirodnih resursa u zamjenu za sigurnosna jamstva ima pravne praznine koje se moraju popuniti u budućim pregovorima, izjavila su četiri stručnjaka za Reuters dan prije sastanka čelnika zemalja u Washingtonu.

Nacrt sporazuma u koji je Reuters imao uvid opisuje stvaranje zajedničkog “Investicijskog fonda za obnovu” kojim upravljaju SAD i Ukrajina. Sadržava umirujući jezik, ali Sjedinjene Države ne nude Kyivu sigurnost za kojom žudi.
Očekuje se da će biti potpisan kada se američki predsjednik Donald Trump sastane s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, ali umjesto potpisa došlo je do svađe. Stvarne ili inscenirane.
Ugovorom je predviđeno da ukrajinska vlada u fond uplati 50 % buduće monetizacije bilo koje imovine prirodnih resursa u državnom vlasništvu. No, ne navodi iznose, rokove ni pojedinosti o upravljanju fondom.
– To nije iznenađujuće i to je ono što bi se očekivalo od okvirnog sporazuma, rekao je Brian McGarry, asistent profesora međunarodnog prava na Sveučilištu Leiden, koji je savjetovao zemlje u razvoju u pregovorima o ugovorima.
– On stvara obveze za suradnju, ali nema nikakve specifične obveze obrambene prirode. To je upravo ono što vidimo u ovom sporazumu. SAD nije dao konkretna jamstva, rekao je McGarry.

“Dokument se čini kao prilično dobar posao za obje strane”

Jedan diplomatski izvor, koji je tražio anonimnost kako bi razgovarao o osjetljivim stvarima, rekao je da se dokument “čini kao prilično dobar posao za obje strane”. Unatoč nedostatku sigurnosnih jamstava, uvjeti navedeni u okviru mogu poslužiti kao olakšanje Ukrajini, s Trumpom koji je odustao od svog početnog zahtjeva za 500 milijardi dolara kompenzacije za već pruženu vojnu potporu.
Vlada Sjedinjenih Američkih Država “održavat će dugoročnu financijsku predanost razvoju stabilne i gospodarski prosperitetne Ukrajine”, navodi se u dokumentu, ali se ne precizira što to znači.
McGarry je dodao da će se detalji morati razraditi u budućim pregovorima koji bi mogli rezultirati obvezujućim sporazumom. Sporazum podrazumijeva pomoć SAD-a u pristupanju Europskoj uniji?

Jedan element koji zapeo za oko McGarryju, je da se u nacrtu izričito navodi da će u budućim pregovorima o fondu Ukrajina i SAD “nastojati izbjeći sukobe s obvezama Ukrajine na njenom putu ka pridruživanju Europskoj uniji”.
– Postoji barem u načelu zanimljiva politička podrška tom procesu, rekao je, uslijed sve antagonističnijeg stava Washingtona prema EU-u.

Ukrajina ima nalazišta 22 od 34 minerala koje je EU identificirala kao kritične, uključujući industrijske i građevinske materijale, ferolegura, plemenite i obojene metale. Čini se da su Trumpovi ciljevi dvostruki. Nadoknaditi financijsku i vojnu potporu Washingtona Ukrajini od ruske invazije punog opsega prije tri godine i ograničiti oslanjanje SAD-a na kineske resurse.
Kina, kojoj je Trump prijetio trgovinskim ratom, najveći je svjetski proizvođač rijetkih metala koji se koriste za izradu magneta koji se nalaze u električnim vozilima, oružju i elektronici.
– Okvirni sporazum ne spominje mehanizam o sporovima, a udio Washingtona u budućem fondu također je ostavljen za raspravu, rekao je profesor međunarodnog prava na Sveučilištu Duke Tim Meyer.
– Sporazum pokazuje određenu nesigurnost na američkoj strani oko toga ima li vlada ovlasti preuzeti vrstu udjela u fondu koji je predviđen sporazumom, rekao je, dodajući da će dogovoreni sporazum o fondu vjerojatno zahtijevati odobrenje Kongresa.
Guillermo Christensen, stručnjak za nacionalnu sigurnost i međunarodnu trgovinu u američkoj odvjetničkoj tvrtki K&L Gates, rekao je da okvir nudi “jedinstven pristup bez presedana” kakav nije viđen u drugim nacionalnim sporazumima.

Ključni minerali i njihova nalazišta

1. Grafit
Ukrajina ima oko 19 milijuna tona rezervi grafita, što je svrstava među pet vodećih zemalja svijeta po zalihama tog minerala.
Nalazišta: Najveće rezerve grafita nalaze se u regiji Dnipropitrovsk, a velika ležišta postoje i u regijama Kirovograd i Zaporižja.
Upotreba: Grafit je ključan za proizvodnju baterija za električna vozila, što ga čini nezaobilaznim u tranziciji prema zelenoj energiji.
2. Litij
S trećinom svih europskih ležišta litija, Ukrajina je velik igrač na tržištu tog “bijelog zlata”.
Nalazišta: Najpoznatiji rudnici litija nalaze se u Donjeckoj i Kirovogradskoj oblasti, posebice u rudarskim područjima Kruta Balka i Ševčenkivske.
Upotreba: Litij je esencijalan za proizvodnju baterija u elektroničkim uređajima i električnim vozilima.
3. Titanij
Prije početka sukoba s Rusijom, Ukrajina je držala 7 % globalne proizvodnje titanija.
Nalazišta: Najveća nalazišta titanija nalaze se u Žitomirskoj oblasti (Volnogorska i Iršanska rudarska regija) te u Dnjipropitrovskoj oblasti.
Upotreba: Titanij se koristi u izradi zrakoplova, svemirskih letjelica i energetskoj industriji.

4. Rijetki metali
Ukrajina raspolaže velikim rezervama rijetkih metala, ključnih za proizvodnju elektronike, vjetroturbina i vojne opreme.
Nalazišta: Najviše ih ima u regijama Žitomir, Doneck i Zaporižja.
Upotreba: Koriste se u industriji visoke tehnologije, telekomunikacijama i obrambenom sektoru.
5. Ugljen
Ukrajina je jedna od vodećih europskih zemalja po rezervama ugljena, s više od 30 milijardi tona zaliha.
Nalazišta: Donbas (Doneck i Luhansk) je najpoznatija rudarska regija, a dodatne rezerve nalaze se u regiji Lviv-Volinj.
Upotreba: Koristi se za proizvodnju električne energije i industrijske procese.
6. Željezo
Ukrajina ima goleme rezerve željezne rude, procijenjene na više od 30 milijardi tona.
Nalazišta: Krivoroški bazen u Dnipropitrovskoj oblasti jedno je od najvećih nalazišta željeza u Europi.
Upotreba: Ključan za čeličnu industriju i proizvodnju infrastrukture.
7. Mangan
Ukrajina je jedan od vodećih proizvođača mangana u Europi.
Nalazišta: Nikopolski bazen (Dnipropitrovska oblast) drži većinu ukrajinskih zaliha.
Upotreba: Bitan za proizvodnju čelika i aluminijskih legura.

Geopolitički izazovi i ekonomski potencijal

Dio ovih bogatih nalazišta trenutno je pod ruskom okupacijom. Prema riječima ukrajinske ministrice gospodarstva Julije Sviridenko, resursi vrijedni oko 350 milijardi dolara nalaze se na teritorijima koje kontrolira Rusija. To uključuje 63 % ukrajinskih rudnika ugljena te polovicu zaliha mangana, cezija, tantala i drugih rijetkih metala.

https://vijesti.hrt.hr/gospodarstvo/gdje-se-nalaze-ukrajinski-minerali-i-sto-o-sporazumu-kazu-strucnjaci–12036322

Povezane objave

Festival maslina u Zagrebu 5. i 6. travnja 2025.

hrvatski-fokus

Kvantitativno hrvatsko propuštanje prilika

HF

Njemačka ima korist od migracije radnika

HF

Vinarstvo u Hrvatskoj 1865. godine

hrvatski-fokus

1 komentar

Zlatko Janković 30/03/2025 at 21:47

Nekome “pomoći” pa za to uzeti naknadu, nije pomoć, to je trgovina ili, ako je bila prikrivena ucjena.

Tako rade tzv. veliki i stare demokracije.

Zato nitko takav nam ne smije biti uzor.

Komentari nisu aktivni.

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više