Hrvatski Fokus

Hrvatski zastupnik u Hrvatskom saboru brani interese Bošnjaka-Muslimana na štetu Hrvata u BiH i Hrvatskoj

 
 
Ne znam je li Zlatko Hasanbegović reagirao na izajve predstavnika Bošnjaka protiv gradnje Pelješkog mosta, ali znam da se je oglasio u Hrvatskom saboru i ponašao kao zastupnik Bošnjaka-muslimana na Aktualnom sati, što se vidi iz fonograma.
http://hrvatski-fokus.hr/wp-content/uploads/2017/11/rafinerija_nafte_bosanski_brod_0_0_468X10000.jpg
»Hvala.
Prelazimo na 21. pitanje.
Poštovani zastupnik Zlatko Hasanbegović. Pitanje postavlja predsjedniku Vlade.
Izvolite.
Dr. sc. ZLATKO HASANBEGOVIĆ: Poštovani predsjedniče hrvatske Vlade u svrhu rješavanja dugogodišnjega problema zagađenja zraka u Slavonskom Brodu kao što smo čuli 31. listopada zaključen je Protokol o plinifikaciji bosansko-brodske rafinerije između resornih ministarstava Hrvatske države i bosansko hercegovačkoga entiteta zvanoga Republika srpska. Time je ne ulazeći u vaše osobne, siguran sam u osnovi ispravne motive RH u simboličkom smislu postala prva država na svijetu koja sa ovom tvorbom, dakle nazvanom Republika srpska zaključila međunarodni ugovor, nazivali ga mi i međunarodnim aktom koji pravno ne obvezuje. Pozdravljajući svaki hrvatski državni napor za rješenje akutnog problema zagađenja u Slavonskom Brodu, te u želji da se svrha ovoga protokola oživotvori, dopustite mi da vas podsjetim na nekoliko relevantnih činjenica bitnih za perspektivu ne samo oživotvorenja ovoga protokola već i ukupnih iz različitih razloga značajno narušenih hrvatsko bosansko hercegovačkih međudržavnih odnosa.
 
Prema Bosansko-hercegovačkom državnom zakonu o zaključivanju izvršavanju međunarodnih ugovora entiteti mogu sklapati sporazume s državama citiram isključivo uz suglasnost državnoga parlamenta, propisana je određena zakonska procedura citiram prema noveli koju je iz 2013. potpisao zastupnik u ovome Saboru gospodin Božo Ljubić.
Dakle, moje pitanje glasi može li izgledni ustavno pravni prijepor u BiH ugroziti provedbu ovog protokola te hoće li ga RH nastaviti provoditi neovisno o navedenim zakonski anomalijama …/Govornik se isključio./…
 
PREDSJEDNIK: Kolega Hasanbegoviću, ja vas molim da pitanje koncipirate u roku od 2 minute. Dvije minute je sasvim dovoljno vrijeme i drži ga se velika većina zastupnika tako da molim i vas.
Izvolite predsjedniče Vlade.
 
Mr. sc. ANDREJ PLENKOVIĆ: Hvala lijepa predsjedniče Hrvatskoga sabora, poštovani zastupniče Hasanbegoviću, zahvaljujem vam na pitanju. Vi ste u njemu rekli i niz fakata koji su točni, koji su se dogodilo. Ono što je važno možda jedna mala nijansa, dakle riječ je o sporazumu koji je potpisan između ministarstava, dakle Hrvatskog ministarstva zaštite okoliša i energetike te Ministarstva industrije, energetike i rudarstva R.S.A. Zašto to govorim? Govorim zato što nije riječ o klasičnom međunarodnom ugovoru već o jednom protokolu kojeg možemo kvalificirati kao međunarodni akt. Dakle nijansa ispod ugovora što nije nebitno u kontekstu ovoga što govorite. Inače sama svrha ovoga sporazuma mislim da je pozitivna, pretpostavljam da se tu slažemo a čuli ste maloprije i pitanje zastupnice Maksimčuk i odgovor ministra Čorića.
 
Rafinerija nafte Brod nažalost zagađuje okoliš ne samo u Bosanskom Brodu nego u Slavonskom Brodu i šire u Brodsko-posavskoj županiji dugi niz godina. Ova ideja o plinofikaciji trebala bi riješiti problem koji je naštetio sigurno kvaliteti života a osobito kvaliteti zraka u tom dijelu Hrvatske dugi niz godina. Ja vjerujem da je ovakav sporazum korak naprijed za rješavanje problema jer mi smo tu prije svega da pokušamo riješiti probleme. I čini mi se da širi kontekst odnosa između RH i BiH možemo staviti ipak u jedan realan pozitivan okvir.
Evo ja ću vam samo nabrojiti da smo mi prva Vlada koja je otišla u punom sastavu, dakle u punom sastavu u Sarajevo gdje smo 7. srpnja imali zajedničku sjednicu Vlade i Vijeće ministara BiH, 50 točaka dnevnog reda, između ostaloga i rasprava i o ovom problemu koji se odnosi na Rafineriju nafte brod. Dakle ovo što se dogodilo 31. listopada ima i svoj prethodni put i prethodne dogovore i razgovore koje se nisu samo obavljale na razini jednoga od dva entiteta nego su se obavljale i na razini središnje vlasti i nadležnih ministara. Što se tiče širih odnosa sa BiH, naša podrška njenom europskom putu, njenim unutarnjim reformama je više nego jasna i očita.
 
A što se tiče inicijative zastupnika Ljubića o tome da se u Hrvatskom saboru u primjerenom trenutku organizira jedna rasprava gdje bismo sa više fokusa i više vremena se koncentrirali i na nama zaista najbitniju susjednu državu iz niza aspekata a ne samo zato što su, što nam je geografski gledano najbliža, što su Hrvati konstruktivan narod već i zbog brojnih političkih, gospodarskih i drugih odnosa. Mislim da je ta inicijativa hvale vrijedna i očekujem kada Hrvatski sabor to procjeni da i takvu raspravu održimo naravno uz želju da to bude konstruktivan doprinos Hrvatskoga sabora o ukupnim odnosima Hrvatske i BiH.
Hvala vam lijepa.
 
PREDSJEDNIK: Zahvaljujem predsjedniku Vlade. Izvolite kolega Hasanbegović.
Dr. sc. ZLATKO HASANBEGOVIĆ: Gospodine predsjedniče, zapravo vi niste odgovorili na moje pitanje, dakle svrha i cilj ovoga protokola je neprijeporna. Dakle ja govorim o međunarodno pravnim sredstvima. Činjenica je da hrvatski Zakon o zaključivanju međunarodnih ugovora poznaje tu klasifikaciju između međunarodnoga ugovora i međunarodnoga akta kojega bosansko-hercegovački zakon ne poznaje. No već kada govorimo o pravnoj ocjeni ovoga protokola ja bih vas podsjetio na udžbenik međunarodnoga prava prof. Andrassyja iz kojega ste i vi položili ispit koji kaže s pravnog su gledišta bez značaja različiti nazivi, ugovor, konvencija, akt, protokol, sporazum, deklaracija, pakt, povelja, aranžman. Nema određenog oblika za sklapanje važećih međunarodnih ugovora. To isto piše i u Bečkoj konvenciji o ugovornom pravu koja je iznad nacionalnih zakonodavstava kao što znamo. Drugim riječima ja sam vas konkretno pitao hoće li se s obzirom na sve ove okolnosti nastaviti provedba ovoga protokola ili neće, vi mi niste odgovorili i molim vas odgovorite mi u pismenom obliku.«
 

Vid Hinković

Povezane objave

Kako spasiti BiH?

HF

Novi udarac bošnjačkoj unitarizaciji

HF

Bure baruta je sve bliže eksploziji

HF

Prijedlog za preustroj BiH

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više