Hrvatski Fokus
Znanost

Misteriozno ubojstvo kineskog znanstvenika

U SAD-u ubijen Bing Liu

 
 
Profesor Bing Liu (37), znanstvenik i istraživač Sveučilišta u Pittsburghu (University of Pittsburgh School of Medicine) u subotu 2. svibnja 2020. pronađen je mrtav u svojem domu u Ross Townshipu, sjeverno od Pittsburgha. Prema policijskom izvješću, prof. Liu je ubijen iz vatrenog oružja hicima u glavu i u vrat. Jedan sat kasnije pronađeno je u automobilu mrtvo tijelo još jedne osobe imenom Hao Gu (46). Policija tvrdi da oboje nisu državljani SAD-a te da su se poznavali. Pretpostavlja se da je Gu ubio profesora Liua a potom i sebe u svojem automobilu nedaleko od kuće žrtve. Policijsko izvješće navodi kako je Gu ubio svojeg partnera, znanstvenika Liua te ovo ubojstvo prikazuju kao „zločin iz strasti.“ Istovremeno, suradnici i prijatelji profesora Liua izjavljuju kako o njegovom privatnom životu gotovo ništa ne znaju.
http://hrvatski-fokus.hr/wp-content/uploads/2020/05/112174300_bingliu2.jpg
Bing Liu
 
Znanstvenici Sveučilišta u Pittsburghu imaju samo najbolje riječi pohvale te iznimno cijene i hvale znanstveni rad i visoku stručnost profesora Bing Liua a posebno ističu slijedeće: „Bing Liu je bio na samom 'rubu' velikog otkrića u razumijevanju staničnih mehanizama koji su osnova za bolest COVID-19 …“ te dodaju: „Uložit ćemo sve napore da dovršimo ono što je on započeo kako bismo odali počast njegovoj znanstvenoj izvrsnosti.“ Iako istražitelji u izvješću ističu kako ubojstvo znanstvenika Liua nema veze s njegovim najnovijim znanstvenim istraživanjem na Sveučilištu u Pittsburghu, postoje ipak sumnje da možda to i nije tako.
 
Kineski znanstvenik, profesor Bing Liu bio je doktor računalnih znanosti na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru (National University of Singapore) a živio je i radio u američkoj saveznoj državi Pennsylvaniji na Sveučilištu u Pittsburghu. Profesor Liu je 'razvio' znanstveno-istraživački projekt u svezi novog koronavirusa SARS-CoV-2, uzročnika bolesti COVID-19. Neposredno prije ubojstva profesor Liu je samo kratko objavio značajnu vijest o „važnom, značajnom otkriću o samom virusu SARS-CoV-2, ali nije otkrio ništa više.“ Stoga Lucas Leiroz de Almeida (Federal University Rio de Janeiro, Brazil) u svojem tekstu objavljenom 12. svibnja 2020. kao stručnjak za međunarodno pravo postavlja određena pitanja koja su, dakako bez odgovora.
 
Naime, poznato je kako Vlada SAD-a javno optužuje Kinu da je stvorila i razvila novi koronavirus u laboratoriju kao biološko oružje. Leiroz kao stručnjak za međunarodno pravo također navodi da je malo vjerojatno da bi jedna osobna, „ljubavna“ veza znanstvenika mogla tako tragično završiti – osobito nakon što je znanstvenik Liu objavio važna, značajna otkrića o novom koronavirusu SARS-CoV-2. „Nitko ne može donijeti nikakve druge zaključke o ovom tragičnom događaju, ali kada sve stavimo u jedan drugi, globalni kontekst, tada opravdano možemo sumnjati u istinitost policijskog izvješća.“ Leiroz također pita: „Zašto se sumnja u policijsko izvješće kao i sumnja u političku narav okrutnog ubojstva profesora Liua tretira kao 'teorija zavjere,' dok se američke optužbe da je Kina proizvela i 'oslobodila' koronavirus kao biološko oružje ne smatraju teorijom zavjere?“ „Globalna pandemija novog koronavirusa uzrokovala je novu pojavu – utrku u 'novom naoružanju' – to je utrka farmaceutskih kompanija u svrhu ostvarenja što učinkovitijih rezultata u borbi protiv 'novih zla našeg vremena.' Ova utrka ima civilno-vojnu dimenziju i jednako je zapažena među državama, korporacijama i međunarodnim organizacijama. …“
 
Istina je da mi ne znamo što je profesor Bing Liu otkrio i vjerojatno to nikada nećemo ni saznati, smatra Leiroz. No, sigurno je kako je njegovo otkriće imalo visoki stupanj znanstvene važnosti i strateškog interesa – stoga je potpuno opravdano vjerovati kako je profesor Liu okrutno ubijen upravo iz ovih razloga. Moguće je da su rezultati njegovog istraživanja o staničnim mehanizmima infekcije povezani s razvojem lijeka protiv bolesti COVID-19: stoga je njegovo ubojstvo onemogućilo objavljivanje rezultata njegovog znanstvenog istraživanja koji su sada nezaštićeni te mogu biti ukradeni i patentirani od drugih međunarodnih agenata. Lucas Leiroz kao stručnjak za međunarodno pravo smatra kako se moraju razmotriti i druge teze o ubojstvu profesora Liua i ozbiljno analizirati uzimajući u obzir sve stvarne događaje i dokaze. Budući da obje žrtve – profesor Bing Liu i njegov ubojica Hao Gu nisu bili državljani SAD-a, istragu će voditi američke savezne vlasti pa se stoga i ne očekuje drugačije službeno izvješće od onog prvog, policijskog. To zapravo znači da istinu najvjerojatnije nikada nećemo saznati.
 
Optužbe protiv Kine ne prestaju – one se nastavljaju na svim područjima. Svakodnevno se objavljuje gomila lažnih vijesti o Kini i novom koronavirusu. Mnoge države optužuju Peking za stvaranje virusa, dok je Washington čak stvorio i mit kako je Kina zanemarila stvarnu opasnost od infekcije odmazdom protiv dr. Li Wenlianga, kineskog liječnika koji je prema svemu sudeći prvi upozorio na pojavu opasnog novog koronavirusa. Činjenica jest da Kina pobija sve optužbe, isto tako je dokazano da dr. Wenliang nikada nije ušutkan od strane Komunističke partije Kine. Isto tako istražna izvješća iz laboratorija u Wuhanu ne pružaju nikakav dokaz da je novi koronavirus umjetno stvoren u Kini. Leiroz na kraju postavlja pitanje: „S druge strane, što će sada Washington reći o profesoru Bing Liu? Koji zaključak će donijeti istrage saveznih vlasti o njegovoj smrti?“ te zaključuje: „Vjerojatno slučaj ne će biti odbačen samo od vlasti, nego će brzo biti zaboravljen zbog snažne uloge jednostranih mainstream medija.“
 
Izvor:
 
Tim Stelloh: „Researcher 'on verge of making very significant' coronavirus findings shot to death;“ NBC News, 6.05.2020., www.nbcnews.com
Lucas Leiroz de Almeida: „Mysterious Murder of Coronavirus Chinese Scientist in US Leaves Many Questions Unanswered,“ BRICS, 12.05.2020.; https://infobrics.org
 

Rodjena Marija Kuhar, dr. vet. med.

Povezane objave

Znanje je bogatstvo i moć

HF

Opasna nevidljiva meduza Irukandji

HF

Europski jug mogao bi postati ‘produžetak’ Sahare

HF

Tomistička filozofija u šest disciplina

hrvatski-fokus

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više