Hrvatski Fokus
Najnovije vijesti

U Europi zatvorenoj zbog koronavirusa, EU otvara svoja vrata američkoj vojsci

DVOSTRUKA MJERILA – Kada su američki vojnici u pitanju očito da nema koronavirusa!

 

Manlio Dinucci, geograf, geopolitički stručnjak i autor više knjiga, objavio je početkom ožujka 2020. tekst pod naslovom U Europi zatvorenoj zbog koronavirusa, EU otvara svoja vrata američkoj vojsci

kada je u Europi već započeo lockdown i kada su stanovništvu nametnute stroge protuepidemiološke mjere protiv koronavirusa. U vrijeme objave, ovaj članak vjerojatno se većini čitatelja činio kao „normalna  i bezazlena informacija“ o jednom sastanku ministara obrane. No, danas ovaj tekst na određeni način ima jednu drugu dimenziju i može neupućenima barem malo otvoriti oči.

Dinucci je tada napisao: »Ministri obrane 27 država članica Europske unije, od kojih su 22 članice NATO-a, sastali su se 4. i 5. ožujka  (2020.) u Zagrebu, Hrvatska. Središnja tema sastanka (na kojem je Lorenzo Guerini iz Demokratske stranke predstavljao Italiju) nije bila traženje odgovora na krizu zbog koronavirusa koja blokira civilnu mobilnost, već kako najbolje razviti ‘vojnu mobilnost’.« Odlučujući test je vježba „Defender Europe 20“ („Obrana Europe 20“), koja je na rasporedu u travnju i svibnju. Jens Stoltenberg, glavni tajnik NATO-a koji je sudjelovao na sastanku EU-a, definira ga kao “najveće raspoređivanje američkih snaga u Europi od kraja Hladnog rata“. 20.000 vojnika koji, s 10.000 drugih koji su već na licu mjesta, i 7.000 saveznika NATO-a, trenutno pristižu u Europu iz SAD-a, obavještava „U.S. Army Europe“, Oni će se rasporediti „po cijeloj europskoj regiji“. Američke snage sa sobom donose 33.000 komada vojne opreme, od osobnog oružja do jurišnih tenkova Abrams. Očito je da će im stoga trebati odgovarajuća infrastruktura za prijevoz. Ali postoji problem, kao što je otkriveno u izvješću Europskog parlamenta (veljača 2020.): „Od 1990-ih europska se infrastruktura razvijala samo za civilnu uporabu. Međutim, vojna mobilnost postala je ključno pitanje za NATO. Kako Savezu nedostaju alati za poboljšanje vojne mobilnosti u Europi, Europska unija, koja posjeduje zakonodavne i financijske alate za to, igra nezamjenjivu ulogu.“

Akcijskim planom o vojnoj mobilnosti (‘Action Plan on Military Mobility’) koji je Europska komisija predstavila 2018., planira se modificirati „one infrastrukture koje nisu prilagođene težini i dimenzijama vojnih vozila.“ Na primjer, ako most ne može izdržati težinu kolone tenkova, mora se ojačati ili iznova izgraditi. Na temelju tog kriterija, ispitivanje čvrstoće novog mosta, koji će u Gênesu zamijeniti srušeni Morandijev most, morat će se provesti s tenkovima Abrams težine 70 tona svaki. Ove izmjene, koje su beskorisne u civilne svrhe, zahtijevat će velike izdatke koje će preuzeti zemlje članice, uz »mogući financijski doprinos EU-a«.

Europska komisija je predvidjela primarnu alokaciju od 30 milijardi eura – to je javni novac koji se uzima iz naših džepova. Plan također namjerava „pojednostaviti carinske formalnosti za vojne operacije i za prijevoz opasne vojne robe“.

„U.S. Army Europe“ zatražila je uvođenje „vojne schengenske zone“, s tom razlikom da ljudi ne će moći nesmetano putovati, već tenkovi.

Vježba „Defender Europe 20“ – kako je objašnjeno na sastanku u Zagrebu – „omogućit će prepoznavanje svih prepreka vojnoj mobilnosti koje će Europska unija morati ukloniti.“

Prometnu mrežu Europske unije stoga će testirati 30.000 američkih vojnika, koji će se „rasporediti po cijeloj europskoj regiji“, izuzeti od standarda coronavirusa. To potvrđuje i videozapis na kojem se vidi kako prvih 200 vojnika „U.S. Army Europe“ stiže u Bavarsku 6. ožujka (2020.). Dok su u Lombardiji (Italija), udaljenoj svega nekoliko stotina kilometara, na snazi ​​stroži standardi, u Bavarskoj, gdje je zabilježeno prvo izbijanje koronavirusa u Europi, američki vojnici neposredno izlaskom iz zrakoplova rukovali su se s njemačkim vlastima i ljubili suborce bez ikakvih maski. Spontano pitanje – jesu li se već cijepili protiv koronavirusa?

Osim toga, mogli bismo se zapitati koja bi mogla biti svrha „najvećeg raspoređivanja američkih snaga u Europi od kraja Hladnog rata“, službeno da „zaštiti Europu od bilo kakvih potencijalnih prijetnji“ (s jasnim osvrtom na ‘rusku prijetnju’) u trenutku kada je Europa u krizi zbog opasnosti od koronavirusa (čak je jedan slučaj zabilježen u sjedištu NATO-a u Bruxellesu). A budući da nas „U.S. Army Europe“ obavještava da će »kretanja trupa i opreme u Europi trajati do srpnja«, možemo se samo pitati hoće li se svih 20.000 američkih vojnika vratiti u svoju domovinu ili će neki od njih ostati sa svojim oružjem. 

Može li branitelj postati osvajač Europe? – upitao je na kraju Manlio Dinucci.

Izvor:

Manlio Dinucci: „In a Europe closed down by the coronavirus, the EU opens its doors to the US Army,“ Voltaire Network, 15. 3. 2020.; www.voltairenet.org

Napomena: Tekst je izvorno objavio talijanski „Il Manifesto“, a na engleski jezik preveo Pete Kimberley.

Rodjena Marija Kuhar

Povezane objave

HINA je lagala o Thompsonu

HF

Tamni ciklus Mladena Žunjića

HF

Božić bez Isusa nije Božić

hrvatski-fokus

IEDC-Bled – »Novo vodstvo za održivu budućnost«

hrvatski-fokus

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više