Hrvatski Fokus
Znanost

Zatvaraju se industrijske proizvodne linije u EU-u

Visoke cijene energenata prisilile su i industriju aluminija i cinka na zatvaranje proizvodnih linija

 

Dok prema tvrdnjama hrvatske političke elite u Lijepoj Našoj teku med i mlijeko, i cvjetaju najmirisnije ruže, njemački ali i drugi europski gospodarstvenici suočavaju se sa zatvaranjem industrijskih postrojenja što znači – gubitak golemog broja radnih mjesta. Početkom rujna objavljena je zabrinjavajuća vijest: Arcelor Mittal, najveći svjetski proizvođač čelika, zatvara dvije tvornice, a još jedna je u ‘mirovanju’. Dvije tvornice koje su djelomično zatvorene nalaze se u Bremenu i u Hamburgu, a ona u ‘mirovanju’ nalazi se u Asturiji, Španjolska. 

Reiner Blaschek, izvršni direktor Arcelor Mittala u Njemačkoj izjavio je kako je industrija čelika kao energetski intenzivna industrija jako pogođena jer su se cijene plina i električne energije udeseterostručile u samo nekoliko mjeseci… Blaschek je pozvao njemačku Vladu da poduzme mjere kako bi obuzdala cijene energije i stavila ih „odmah pod kontrolu,“ inače će uslijediti kaskada propadanja tvrtki.

No, prema Udruženju njemačkih industrijskih i trgovinskoh komora (DIHK) koje je u srpnju provelo istraživanje o stanju poslovanja u europskoj gospodarskoj sili – Njemačkoj, jedna od svakih šest industrijskih tvrtki u Njemačkoj sada mora poduzeti slične mjere kao Arcelor Mittal. Na prijelazu u kolovoz, oko 25 posto njemačkih kompanija smanjilo je proizvodnju, a još 25 posto je u procesu postupanja – znači, ukupno 50 posto kompanija (!) smanjuje proizvodnju. Čak 32 posto energetski intenzivnih industrija najviše je pogođeno energetskom krizom i povećanjem cijena te moraju potpuno zatvoriti proizvodne linije ili ‘usporiti’ proizvodnju, navodi DIHK (Association of German Chambers of Industry and Commerce). 

Visoke cijene energenata prisilile su i industriju aluminija i cinka na zatvaranje proizvodnih linija. ZeroHedge, vodeći ekonomski blog ‘online’, navodi podatak da bi u Ujedinjenom Kraljevstvu čak 60 posto industrijskih proizvođača moglo prestati s radom zbog energetske krize i visokih cijena energenata (ZeroHedge, 6. 9. 2022.; www.zerohedge.com).

Bloomberg je krajem kolovoza (23. 8. 2022.) izvjestio kako su dvije kompanije za proizvodnju gnojiva u poljskoj zatvorile svoja vrata i zaustavile proizvodnju zbog golemih troškova izazvanih rastom cijena plina i električne energije. Grupa Azoty, drugi najveći proizvođač gnojiva u Europskoj uniji prestao je s radom 23. 8. 2022. I to je još jedna jako loša vijest u nizu… jer slijedeća godina (2023.) mogla bi biti problematična zbog nedostatka gnojiva. Anwil, drugi poljski veliki proizvođač gnojiva također je prestao s radom zbog previsokih cijena energenata.

Domino efekt manjih zaliha energije u kombinaciji sa sve višim cijenama je potpuni pad/slom njemačkog i europskog gospodarstva. „I nemojte ni na trenutak pomisliti da su Sjedinjene Države na neki način izuzete od tog gospodarskog kolapsa“, upozorava Ethan Huff te dodaje: „Tijekom Drugog svjetskog rata, Britanci su izgladnjivali preko 30 milijuna ljudi u Indiji“, napisao je komentator na Zero Hedge o onome što slijedi. „Ovaj put će to biti milijarde.“

„Njemačka zatvara svoje čeličane, a sve svoje čelično oružje šalje ‘u zrak’ u Ukrajinu – dobar posao!“ napisao je drugi. Netko drugi je napisao kako je vrlo sumnjivo da se mnoge užasne stvari događaju odjednom, uključujući gašenje njemačkog gospodarstva, gubitak energije za Europu, kvarove na mreži u Sjedinjenim Državama, nestašice hrane posvuda i stalne probleme u opskrbnom lancu širom svijeta – među mnogim drugim sudionicima nadolazeće savršene oluje.

Michael Snyder, popularan autor nekoliko tisuća tekstova i šest knjiga, od kojih je posljednja objavljena pod naslovom „7 Year Apocalypse“ („7 godina apokalipse“) objavio je zanimljiv tekst sa zabrinjavajućim podatcima koji jasno upozoravaju na ekonomski kolaps sa zastrašujućim posljedicama.

„Stvari u Njemačkoj počinju biti stvarno lude. Nijemci se nose s najgorom inflacijskom krizom koju nisu vidjeli od vremena Weimarske republike, a u međuvremenu se gospodarska aktivnost u cijeloj zemlji počela gasiti. Naravno da se i druge europske zemlje suočavaju sa sličnim problemima, ali Njemačka je trebala biti gospodarska ‘stijena’ na koju se ostatak Europe uvijek može osloniti. Nažalost, odluka Rusa da prekinu dotok plina kroz plinovod Sjeverni tok 1 iznimno teško pogađa Njemačku. Kad bismo samo uspjeli pridobiti obje strane da se slože oko okončanja rata u Ukrajini, to bi uvelike pomoglo stvarima, ali to se jednostavno neće dogoditi. Zapravo, čini se da je Vladimir Putin odlučio uvelike eskalirati stvari, a zapadne će sile neizbježno uvelike eskalirati stvari kao odgovor. To znači da ekonomska previranja kojima svjedočimo u Europi neće nikamo otići u skorije vrijeme.“

Nažalost, moram podsjetiti da su u međuvremenu plinovodi Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2 bili metom sabotaže i napada te su pretrpjeli znatna oštećenja, a posljedice za Europu će biti dalekosežne. 

„Ovaj tjedan smo iz Njemačke dobili neke brojke o inflaciji koje su toliko visoke da je teško povjerovati da su zapravo stvarne…“

„Proizvođačke cijene u Njemačkoj porasle su u kolovozu najbrže od početka vođenja evidencije 1949. godine, pokazali su danas objavljeni podatci Saveznog ureda za statistiku, ukazujući na daljnji rast potrošačkih cijena.

Cijene proizvođača industrijskih proizvoda porasle su za 45,8 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. U odnosu na srpanj 2022. cijene su porasle 7,9 posto. Rastuće cijene energije zbog ruskog rata protiv Ukrajine ostaju glavni pokretač rasta cijena.“

Ako nastavimo bilježiti mjesečna povećanja od oko 8 posto, iduće godine u ovo doba mogli bismo govoriti o godišnjem skoku od blizu 100 posto.

Koliko stvari moraju postati loše prije nego počnemo koristiti izraz „hiperinflacija“? – upitao je Snyder.

Cijene energenata najveći su razlog zašto je inflacija potpuno izmakla kontroli, a njemačka vlada je bila prisiljena nacionalizirati ‘Uniper SE’, veliku kompaniju za prirodni plin kako ne bi propala… Izvršni direktor kompanije ‘Uniper’, izjavio je kako tijekom ove krize kompanija dnevno gubi 100 milijuna eura. Nije potrebno reći kako njemačka Vlada ne može sve spasiti – mnoge kompanije ne će preživjeti ovu krizu.

Na primjer, proizvođač koji je gotovo 100 godina proizvodio toaletni papir za Nijemce sada je u stečaju… „Hakle je poznato njemačko ime od 1928. godine, ali proizvođač toaletnog papira sa sjedištem u Düsseldorfu rekao je da je bio dovoljan samo ovoljetni šok cijene plina da ga odvede u stečaj.“

Nažalost, ovo je tek početak. Prema Njemačkoj središnjoj banci, nacija se kreće prema „širokom i dugotrajnom padu ekonomske proizvodnje“ ….

A Snyder upozorava: „Ovog puta ne će samo nekoliko područja planeta patiti. U ovom trenutku doslovno svjedočimo ekonomskim implozijama diljem planeta, a pozornica se priprema za neizmjerno bolnu 2023. godinu.“

Na kraju Snyder je napisao sljedeće: „Jedina stvar koja bi zaista mogla preokrenuti stvari bio bi mir. Nažalost, čini se da su globalni čelnici s obje strane apsolutno odlučni uvući nas u kataklizmički globalni sukob na koji sam godinama upozoravao. Dakle, mira ne će biti, a to znači da će stvari postati jako loše 2023. i kasnije.“

Izvor:

  1. Ethan Huff: „Europe’s top steel plants CLOSE due to ‘exorbitant rise in energy prices’ “; Natural News; 7. 9. 2022.
  2. Tsvetana Paraskova: „World’s Second-Largest Steelmaker Closes European Plant“; Oil Price, 2. 9. 2022., https://oilprice.com
  3. Michael Snyder: „Economic Collapse Has Arrived in Germany. Will The U.S. Be Close Behind?“; The Economic CollapseBlog, 20. 9. 2022.

Rodjena Marija Kuhar, dr. vet. med.

Povezane objave

Nijemci i Amerikanci oštro protiv TTIP-a

HF

Predstavljen časopis Psychiatria Danubina

HF

Dodijeljeni Oskari znanja

HF

Nizozemske poljoprivrednike ​​vlada uništava na temelju nepostojećeg problema s dušikom

hrvatski-fokus

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više