Hrvatski Fokus
Iseljeništvo

Kako žive Hrvati u Irskoj

Hrvati su u Irskoj dobri i cijenjeni radnici

 

Veći val hrvatskih doseljenika u Irsku počeo je ulaskom Hrvatske u EU, a svoj crescendo postiže 2016. godine kada se samo u toj godini doselilo oko 5500 Hrvata. Procjene su da danas u Irskoj živi do 20.000 Hrvata, a po broju izdanih poreznih brojeva (PPS Number), taj bi broj bio preko 30.000. Međutim, kako je zadnje 3-4 godine kretanje migracija vrlo dinamično, prvo zbog covid pandemije, a sada i zbog inflacije i ekonomske krize, što se posebno vidi u visini cijene smještaja, mnogi Hrvati su se vratili u Hrvatsku ili su preselili u neku drugu članicu EU-a.

Hrvatska katolička misija – čuvar hrvatskoga identiteta

Hrvati u Irskoj imaju utemeljenu Hrvatsku katoličku misiju sa sjedištem u Dublinu. Nu, misna slavlja na hrvatskom jeziku održavaju se povremeno i u Corku (drugom najvećem gradu u Irskoj) i još sedam manjih zajednica. Broj osoba i obitelji koji prisustvuju na misama u konstantnom je porastu, ali nisu svi koji su došli u Irsku i praktični vjernici. Također imamo Hrvatsku dopusnu školu za djecu ispred hrvatskog Ministarstva znanosti i obrazovanja i to prvo pokrenutu u Dublinu i Corku, a ove godine u dva manja grada, Waterfordu i Fermoyu. Hrvati u Irskoj još nemaju izgrađene neke organizacije ili institucije kao sto je slučaj sa hrvatskim iseljeništvom diljem svijeta. To je razumljivo jer je naša zajednica još mlada. Nu, počinjemo stvarati hrvatske nogometne klubove, organiziramo jednom godišnje hrvatske nogometne turnire, odlazimo zajedno na utakmice hrvatske nogometne reprezentacije, a ove godine prvi put smo sudjelovali i na Hrvatskim svjetskim igrama u Zagrebu što ih je organizirao Hrvatski svjetski kongres što nas iskreno raduje. 

Radni tjedan se sastoji od 40 sati rada, dva dana slobodno u tjednu, osim ako ne želite raditi prekovremeno što je obično plaćeno i do 50 posto više. U dokolici Hrvati šopingiraju, igraju nogomet, odlaze na gym, a često budu rođendanske i slične zabave.  

Irci nastoje biti gostoljubivi za sve imigrante

Hrvati su se vrlo dobro integrirali u irsko društvo zahvaljujući ponajprije znanju engleskog jezika, ali dobri smo i cijenjeni radnici. Mnogi su već dosad napravili zavidnu karijeru.

U Irsku su se inače doselile mnogobrojne nacije iz cijelog svijeta i vrlo dobro su integrirane u irsko društvo, a i Hrvati imaju dobar odnos s njima posebno s doseljenicima iz država EU-a. Kako Irci imaju svoju veliku dijasporu koja je mnogostruko veća od broja Iraca koji žive u Irskoj, tako nastoje biti gostoljubivi za sve imigrante koji dolaze u Irsku. Stvarno je fascinirajuća njihova ljubaznost i spremnost da uvijek žele pomoći. Posebno je profesionalan i pun poštovanja odnos nadređenog prema radniku kao i napredovanje u hijerarhiji po sposobnosti. Sigurno da od njih mnogo toga možemo naučiti. Standard u Irskoj je vrlo visok. Plaće su dobre, a pronaći posao i nije teško. Mnogo je teže pronaći smještaj, posebno u Dublinu i za cijelu obitelj. Zbog toga u Dublin uglavnom doseljavaju mladi ljudi koji još nisu zasnovali obitelj. Cijene smještaja su astronomske, pa su mnogi bili prisiljeni seliti u manje gradove.

Nu, iako su Irci stvarno gostoljubivi, postoji neki animozitet prema strancima ako je u pitanju uzimanje benefita, boljih radnih mjesta, ili zbog obaranja cijene rada, često zanemarujući činjenicu da isti pune i državni proračun. 

Svjesni su svoje anglikanizacije

Irci vole svoju zemlju, i iako im je službeni jezik engleski (pored irskog) postoji neka netrpeljivost prema svojim bivšim kolonijalistima Englezima. Svjesni su svoje “anglikanizacije” kroz engleski jezik i zato nastoje to kompenzirati učenjem irskog jezika u školama, a posebno njeguju svoj identitet kroz šport, na prvom mjestu gaelic football i hurling, sto su nacionalni športovi u Irskoj. Također vole gledati i kladiti se na utrke konja, vole zalaziti u pubove i ispijati omiljeno irsko pivo guinness. Sjećam se kako smo zajedno s Ircima u pubu navijali za hrvatsku nogometnu reprezentaciju koja je igrala protiv Engleske na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Luka Modrić i nogomet sigurno je na prvom mjestu što asocira Irce kada pomisle na Hrvatsku. Također mnogi Irci za vrijeme godišnjih odmora posjete Hrvatsku i uživaju na našem moru. Nu, opet se čudim kako su većina njih navijači engleskih premijerligaških klubova.

Irci nisu previše sretni navalom ukrajinskih izbjeglica koje su učinile nedostupnim ionako prenatrpane smještajne kapacitete, plus zbog davanja benefita koje isti uživaju.

Nedavni slučaj napada nožem pomahnitalog Alžirca na djecu ispred škole, po riječima nekih Iraca, neke su se stvari promijenile u nepovrat.

Dragan Vujica

Povezane objave

Zagreb je pun čeških tragova…

HF

Lažni izbori za Hrvatsko nacionalno vijeće

HF

Poraz filozofa iz Donjeg Tavankuta

HF

Porez ugostiteljima neshvatljiv za Nijemce

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više