Na više se načina manifestira IDS-ovo posijano sjeme mržnje prema Hrvatima i državi Hrvatskoj!
Događaji u Tinjanu jasni su izraz nepriznavanja države Hrvatske, njene povijesti i njenog identiteta. Oni su odraz ustrajne 34-godišnje politike IDS-a, u ponekada otvorenoj, a ponekada podzemnoj borbi protiv države Hrvatske.
Čelnici općine Tinjan iz duboke mržnje prema Hrvatima i državi Hrvatskoj ne dopuštaju ni obilježavanje, ni sjećanje na žrtve njihove jugo-titoističke ideologije.
Svakim danom iznova u brojnim se primjerima, potvrđuje USTRAJNA antihrvatska politika IDS-a i njima pridruženog SDP-a. Nažalost ne samo čelnika općine Tinjan! Sličnih primjera ima po cijeloj Istri. IDS-ove metode negiranja hrvatskog identiteta Istre manifestiraju se preko regionalizma, lokalne samouprave, istrijanstva i talijanizacije, sa ciljem smanjenja utjecaja hrvatske vlasti u Istri i rashrvaćivanja Istre.
Istarski Hrvati kroz cijelu su se povijest borili za svoj hrvatski identitet, a najžalosnije je što se moraju i sada boriti u svojoj državi Hrvatskoj!
U Austro-ugarskoj monarhiji protiv talijanaša, mada je po svim popisima stanovništva u Austro-Ugarskoj Monarhiji u XIX. i početkom XX. stoljeća, Hrvata bilo više od Talijana.
Autonomaši nastavljaju tamo gdje su stali talijanaši i iredentisti
U vrijeme Talijanske okupacije Istre (1918.-1943.) opet protiv talijanizacije za očuvanje svog hrvatskog jezika i identiteta. U Jugoslaviji od 1945.-1990., za svoju vjeru, Katoličku crkvu, svoj hrvatski jezik i čakavsko narječje, protiv nametanja srpskog jezika i nakaradnog srpsko-hrvatskog ili hrvatsko-srpskog jezika. Konačno u svojoj državi Hrvatskoj protiv istrijanizacije, talijanizacije i jugo-titoističke ideologije IDS-a. Stranke koja je od 1990., od samog otimanja stranke talijanaša, iredentista i autonomaša od hrvatske komponente, počela sistematski rashrvaćivati Istru.
U demokratskom državnom uređenju, vlast izabrana na demokratskim izborima, mora prije svega poštovati državu i njeno zakonodavstvo, i to je iznad svih parcijalnih i stranačkih interesa. Državnu vlast ne predstavlja samo jedna stranka! Državna vlast treba zastupati sve hrvatske građane, a ne samo svoje stranačko članstvo.
Nedavno je gradonačelnik Labina Valter Glavičić izjavio: „Istra mora dignuti glas protiv fašizma koji puzi kroz Učku“!? Koja i čija to Istra? Jesu li je Glavičić i njegov IDS dobili u dotu, pa diktiraju što Istra mora? „Drug“ Glavičić ovim je riječima opalio pljusku svojoj stranki, njenoj „demokraciji, toleranciji, multietničnosti i multikulturalnosti“ čime se IDS busa u prsa, jer je sve „priko Učke“ proglasio fašistima!? A fašizam je kapitulirao još 8. rujna 1943. godine.
Županov govor mržnje
Župan Boris Miletić, bivši dugogodišnji predsjednik IDS-a, koji je po funkciji predstavnik državne vlasti na području županije i nositelj izvršne vlasti u županiji, nije se uopće pojavio, ni poslao izaslanika na 6. Kongres hrvatskog iseljeništva, koji se održao od 28. do 30. lipnja u Puli. U radu Kongresu sudjelovalo je 150 delegata iz cijeloga svijeta i svatko je na svoj način doprinio njegovu uspješnom odvijanju i završetku. Župan Miletić je kao predstavnik državne vlasti u Istarskoj županiji trebao pozdraviti skup i zaželjeti dobrodošlicu Hrvatima koji su iz cijelog svijeta došli u Pulu i Istru, ali nije imao obraza. To je očito nepoštivanje države Hrvatske, od strane državnih dužnosnika koji su plaćeni novcem poreznih obveznika iz Proračuna RH, nepoštivanje Vlade koja je poslala Ministra demografije i nepoštivanje Katoličke crkve, jer je porečki i puljski biskup na svetoj misi i otvorenju blagoslovio sudionike Kongresa. Ali nikakvih dvojbi IDS nije imao glede Kongresa Istrijana koji je organizirao u travnju 1995. Na Kongres je došlo oko 800 sudionika iz Amerike, Kanade, Italije, Slovenije i Australije. Svi su tražili neki specijalni status i pristup Istri, samo da se smanji utjecaj i značaj Zagreba i RH. Tim Kongresom IDS je htio internacionalizirati svoju autonomašku antihrvatsku politiku.[1]
NACRT POLITIČKE DEKLARACIJE, koji je prethodno pročitan na Kongresu, imao je vise edukativnu i sentimentalnu, stišavajuću funkciju, pa se piše da su Istrijani “kao državljani svojih država (..) most prijateljstva među svojim državama” i da su “ponosni sto mogu raditi na dobrobiti svojih domovina”. Nacrt još upućuje na odgovornost većine (istarski Hrvati) prema pravima manjine (Talijani, Slovenci i ostali), kao i na odgovornost istarskih Talijana u Republici Italiji (..) “da putem svoje Vlade i europskih tijela potiču brzu integraciju Hrvatske i Slovenije u Europsku Uniju”. Istranima se savjetuje promicanje načela praštanja i pomirbe, jer “naša je tradicija i kultura utemeljena u kršćanskoj civilizaciji”. Temeljna poruka Političkog Nacrta je “praštanje u ime suživota i razvitka na političkom i gospodarskom planu”, i sve to u ime “naše djece i budućnosti”.
Sve te teze odražavaju se u politici IDS-a do dan danas, sa time što se ideesovci nisu pokazali kao tolerantni, već naprotiv nameću svoju politiku, kojom i dalje lažima i jugo-komunističkim agitpropom, truju mržnjom vlastiti narod.
Župnik na mukama
Događaji u Tinjanu pokazali su da nema nikakvog kršćanskog praštanja, ni pomirbe, nema suživota, već samo duboka mržnja, s kojom beskrupulozno manipuliraju. Kolateralna žrtva njihove manipulacije ove godine je župnik Mladen Matika, koji iz čisto tehničkih razloga nije mogao slaviti misu taj dan (ne može slaviti četiri mise u jednom danu). Naime, župnik Matika je župnik i župe Sv. Nikole biskupa u Pazinu, pa su organizatori komemoracije o tome trebali voditi računa. Ovom mu se prigodom duboko i iskreno ispričavam, na krivom navodu, jer kako sam i navela bilo mi je čudno s obzirom da se do sada svake godine misa zadušnica održavala u crkvi. Vjerujem da mu u takvoj isključivoj i netolerantnoj sredini zatrovanoj mržnjom nije lako pastoralno djelovati i raditi. I što još proizlazi iz te mržnje? Hrvatski barjak ponižavajuće postaviti na zadnje mjesto, poslije općinske, županijske u EU zastave umjesto na prvo!
„Člankom 18. Pravilnika o postupku davanja odobrenja grba i zastave jedinici lokalne samouprave propisano je i postavljanje drugih zastava uz onu Republike Hrvatske, a uvijek gledano s ulice prema zastavama. Pod ‘drugim zastavama’ mislimo na one županije, grada i/ili općine. Tako se zastava JLS-a (jedinica lokalne samouprave) ističe uz zastavu Republike Hrvatske s desne strane“. Eto na koliko se sve načina manifestira to IDS-ovo posijano sjeme mržnje prema Hrvatima i državi Hrvatskoj u Istri!
Bilješka:
[1] https://aimpress.forumcivique.org/article/50425-001-pubs-zag/