Hrvatski Fokus
Znanost

Jesu li plastične vrećice najvažniji problem hrvatskoga gospodarstva?

Smanjenje potrošnje plastičnih vrećica za nošenje

 

Poticaj za ovaj članak je nedavni iskaz Sanje Radović iz Ministarstva za zaštitu okoliša u emisiji Dobro jutro, Hrvatska na HRT-u. “Od 1. siječnja 2025. godine počinje se naplaćivati korištenje vrlo laganih plastičnih vrećica (do 15 mikrometara, d. a.), koje se najčešće nalaze u rolama (zašto ne namotajima, o. a.) na odjelima voća i povrća u trgovinama te na tržnicama. Ova odluka dio je mjera za smanjenje plastičnog otpada. … Građani su potaknuti koristiti platnene vrećice. Zbog nastavka, pitanje, jesu li plastične vrećice za nošenje s debljinom stjenke 50 i više mikrona (o. a. obvezno mikrometara)?”

Torbe i vrećice

Pitanje. Kako donijeti kući s tržnice ili sve češće iz trgovačkog lanca, primjerice svježi sir u platnenoj vrećici? Ne sjećam se da sam vidio platnenu ili papirnatu vrećicu za mokri sadržaj. Sve to potiče na potrebu da se najprije definiraju osnovni pojmovi na hrvatskom, preciznom sintetskom jeziku. Koji je definitivno ugrožen od sada prevladavajućeg, analitičkog jezika. Sve učestalije se koriste setovi umjesto skupova ili ovaj je najcool.

Valja započeti s nazivljem. Vrećica je umanjenica ili deminutiv od vreća. Vreća je savitljiva i teretu prilagodljiva velika ambalaža (o. a. pakiranje) od jute ili od platna, papira, plastike i sl., s otvorom samo s gornje strane. Služi za čuvanje sipkog materijala (zrnja, brašna i sl.) ili za prenošenje na leđima ili na prijevoznom sredstvu [natrpati vreću; staviti u vreću; vreća za spavanje]. Primjer vreće koja je sada već u širokoj uporabi je Zg-vrećica za mješoviti otpad od 40 L i manje). Za razne sastojke koji se kasnije ne miješaju.

Istina, u jednom jeziku je sve „bag“. No u hrvatskom se nazivaju spremnici kakvi se prodaju, npr. načinjeni od recikliranog materijala, torbama. To spremnici debljine 50 i više mikrometara.

Jezično je sada vrlo jednostavna situacija. Postoje vrećice do 15 mikrometara, vreće velikog obujma (npr. Zg-vrećice 40 L) i torbe. Na tržnici ili u trgovini torbe služe da se u njih stavi više vrećica različitih proizvoda. Plastične vrećice su nezamjenjive pri kupovini vlažnog sadržaja.

Stari primjer. Prenosim rezultate jednog švedskog istraživanja. Da bi ostavio isti ekološki trag (e. footprint, nikako otisak, kojeg ostavlja čizma) kao jedna plastična vrećica, platnenu torbu treba koristiti 56 godina.

Valja zaključiti. Naši stručnjaci ne znaju, pod utjecajem stranog jezika, često osnovne pojmove i što preporučuju. Osnova svakog dokumenta treba biti cjeloživotna bilanca proizvoda (LCA – Life Cycle Assessment). Ova metoda procjenjuje ekološke utjecaje proizvoda kroz cijeli njegov životni ciklus, od sirovina do odlaganja.

On što smeta posebno u ovoj uredbi je da svatko može po slobodnoj volji odrediti cijenu vrećice. Ovaj stavak uredbe znači da prodavač nije dužan dati kupcu odgovarajuću ambalažu.

Igor Čatić

Povezane objave

Klimu uništava korporativni prehrambeni sustav a ne urbano ili kućno vrtlarenje

hrvatski-fokus

Kemija protiv kemijske evolucije

HF

Hrvatski jezik u kurikulskom vrtlogu

HF

Jedan od najvećih hrvatskih matematičara

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više