Titanov dioksid može oštetiti genetski materijal. Stoga je zabranjen u hrani. Ali zašto je to još uvijek dopušteno u lijekovima?
Nedavno je skupina stručnjaka došla do zaključka da se ne može isključiti šteta uzrokovana oralno unesenom kozmetikom poput paste za zube. Očekuje se ponovna procjena lijekova.
Pitanje čitatelja: Titanov dioksid zabranjen je u hrani, ali ne i u lijekovima i kozmetici. Kako je to moguće? Titanov dioksid je mini čestica. U prošlosti su se molekule dodavale brojnim namirnicama, jer su osvjetljavale preljeve za salatu, mozzarellu i juhe, davale žvakaćoj gumi ili glazuri za kolače lijepo sjajnu boju. Ali 2022. tomu je došao kraj: dodavanje titanovog dioksida u hranu zabranjeno je i u EU-u i u Švicarskoj. Međutim, trgovcima je i dalje dopušteno preprodavati stare dionice do datuma isteka.
Rezultati pokusa na životinjama
Pozadina zabrane bila je istraga Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA). U prethodnoj godini njezini su stručnjaci pročešljali više od 12.000 publikacija u kojima su ispitani učinci titanijevog dioksida na zdravlje. To su bile studije na životinjama i pokusi sa staničnim kulturama. EFSA-in tim zaključio je da podaci ne pružaju dokaze o oštećenju organa. Osim toga, u ispitivanjima na životinjama nisu primijećeni neželjeni učinci na plodnost i razvoj potomstva. Međutim, budući da još uvijek postoje praznine u podacima, sumnja na mutageni učinak titanovog dioksida nije se mogla opovrgnuti. Posljedično, nije utvrđen prihvatljiv dnevni unos. Budući da titanov dioksid ne čini hranu trajnijom ili na drugi način sigurnijom, tvar je zabranjena. Još uvijek nije jasno kako bi se točno moglo dogoditi oštećenje genetskog materijala. Pretpostavlja se da se miničestice izlegu u stanice i vežu za molekule DNK genetskog materijala, između ostalog, i tako ga oštećuju.
Kako mogu znati sadrži li moja pasta za zube titanijev dioksid?
Međutim, zabrana hrane nije zatvorila datoteku titanovog dioksida. To je zato što su nanočestice još uvijek sadržane u lijekovima i kozmetici. U kremama za sunčanje reflektiraju UV zrake sunčeve svjetlosti, dok kreme i paste za zube čine da sjaje prekrasno bijelo.
Budući da se titanov dioksid ne apsorbira kroz kožu, proizvodi koji se primjenjuju izvana smatraju se bezopasnima za zdravlje. Ali pasta za zube ulazi u usta, a tamošnja sluznica, slična onoj u ostatku probavnog trakta, nije stopostotno nepremostiva barijera. Osim toga, pastu za zube često gutaju, posebno djeca.
U ponovnoj procjeni kozmetike koja sadrži titanijev dioksid, Znanstveni odbor za sigurnost potrošača pri Europskoj komisiji (SCCS) došao je prije nekoliko tjedana do zaključka da se oštećenje genetskog materijala nanočesticama ne može isključiti ni u slučaju oralno unesene kozmetike koja sadrži titanijev dioksid.
Kozmetika s titanovim dioksidom još nije zabranjena u EU-u ili Švicarskoj. Ali neki proizvođači već rade bez njega. Potrošači to mogu lako saznati prilikom kupnje: Ako je kratica “Cl 77891”, “Pigment White” ili “Titan Dioxide” na popisu sastojaka, tada proizvod sadrži nanočestice.
Regulatorno tijelo strahuje od nestašice lijekova
A što je s lijekovima? Mnoge tablete imaju tvrdu, sjajnu prevlaku s titanovim dioksidom, a mini čestice također čine kapsule neprozirnima. Europska agencija za lijekove (EMA) još nije izdala zabranu titanijevog dioksida u lijekovima jer ne vidi veliku opasnost i strahuje od nestašice lijekova zbog trenutne zabrane.
“Odluka EMA-e znanstveno je utemeljena i uravnotežena”, kaže Martine Jéquier, znanstvena suradnica u Swissmedicu, švicarskom regulatornom tijelu za lijekove. Mnogo manje titanovog dioksida apsorbira se lijekovima nego hranom. Da li nanočestice koje se tamo nalaze uopće predstavljaju opasnost nije jasno dokazano, prema Jéquieru. U svakom slučaju, zdravstveni rizik je višestruko veći ako se medicinski propisani lijek više ne uzima zbog straha od titanovog dioksida.
Osim toga, titanijev dioksid ispunjava važnu zaštitnu funkciju u lijekovima: reflektira UV zrake i stvara barijeru protiv vlage. Oba čimbenika mogu oštetiti aktivne sastojke. Trenutno nema dostupnih sličnih dobrih zamjena, dodaje Jéquier. Proizvođači lijekova već neko vrijeme istražuju alternative. Ali drugi premazi, na primjer, pucaju brže ili nisu tako neprozirni kao titanov dioksid.
Potraga za alternativama uskoro bi se mogla ubrzati. EMA trenutačno radi na ponovnoj procjeni titanijeva dioksida u lijekovima. Rezultat se očekuje početkom 2025. godine.