Hrvatski Fokus
Znanost

Kriminalizirajte “rodni apartheid”, kaže Američka odvjetnička komora

Izraz “rodni apartheid” aktivisti su koristili za kritiziranje Katoličke crkve i drugih vjerskih institucija koje imaju isključivo muško svećenstvo

 

Stručnjaci UN-a za ljudska prava nedavno su pozvali da se “rodni aparthejd” smatra zločinom protiv čovječnosti. Američka odvjetnička komora usvojila je sličnu rezoluciju, obećavajući da će podržati međunarodne i nacionalne napore za kriminalizaciju i suprotstavljanje “rodnom aparthejdu”.

Izraz “rodni apartheid” aktivisti su koristili za kritiziranje Katoličke crkve i drugih vjerskih institucija koje imaju isključivo muško svećenstvo. Do danas se izraz koristio u odnosu na položaj žena u Afganistanu i Iranu, koji su uređeni islamskim pravom. Jasno je kamo ide taj pojam, a to je napad na sve vjere koje feministička internacionala smatra “konzervativnima”.

Predstojeća opasnost je da se taj izraz promovira u pregovorima o novom ugovoru o zločinima protiv čovječnosti.

I UN-ova radna skupina za diskriminaciju žena i djevojaka i Američka odvjetnička komora definiraju “rodni aparthejd” kao “nehumana djela počinjena u kontekstu institucionaliziranog režima sustavnog ugnjetavanja i dominacije jedne rodne skupine nad bilo kojom drugom rodnom skupinom ili skupinama i počinjena s namjerom održavanja tog režima”. Ova definicija temelji se na definiciji “aparthejda” iz Rimskog statuta Međunarodnog kaznenog suda, a odnosi se na ugnjetavanje na temelju rase.

UN u službi sotone

Izraz su preuzela i druga tijela UN-a, uključujući UN Women, koji opisuje talibanska zlostavljanja kao “s pravom i široko smatran rodnim aparthejdom”.

Razvoj ugovora o zločinima protiv čovječnosti suočava se s drugim kontroverzama. Postoje napori zapadnih zemalja i njihovih saveznika da redefiniraju “rod” od odnosa samo na muškarce i žene na način koji bi homofobiju mogao učiniti navodnim međunarodnim zločinom. U međuvremenu, aktivisti pozivaju na proširenje relativno uske definicije “prisilne trudnoće” kako bi uključila ograničenja pobačaja.

Stručnjaci UN-a za ljudska prava već su pokazali spremnost da napadnu Katoličku crkvu – i Svetu Stolicu, koja ima diplomatski status države promatrača u UN-u – zbog svog stava protiv pobačaja, homoseksualnosti i ređenja žena.

Posebni izvjestitelj UN-a za slobodu vjeroispovijesti ili uvjerenja 2020. citirao je feminističke znanstvenice u izvješću u kojem se tvrdi da “pravila koja reguliraju status muškaraca i žena, uključujući imenovanje svećenstva”, nisu samo vjerska, već i politička, te stoga “zabrinjavaju državno i međunarodno pravo o ljudskim pravima”.

Kada je Odbor za prava djeteta 2014. godine pregledao Svetu Stolicu, rečeno joj je da “preispita svoje stajalište o pobačaju” i “izmijeni kanon 1398 koji se odnosi na pobačaj s ciljem utvrđivanja okolnosti pod kojima se pristup uslugama pobačaja može dopustiti”. Odbor je također rekao Svetoj Stolici da “podrži napore na međunarodnoj razini za dekriminalizaciju homoseksualnosti”.

Nijedan od ovih stručnjaka nema obvezujuće ovlasti nad vladama članicama UN-a, ali njihova mišljenja imaju uvjerljivu težinu kod zemalja istomišljenika i unutar birokratskog sustava UN-a, koji se oslanja na njih da pomognu u tumačenju ugovora o tvrdom pravu poput nadolazećeg instrumenta o zločinima protiv čovječnosti.

Disidentske skupine koje tvrde da su katolici, kao što je pro-pobačaj Katolici za izbor, također su navele stav Crkve o ređenju samo muškaraca i protivljenje pobačaju u pozivu da se Svetoj Stolici oduzme status države promatrača UN-a.

Dr. sc. Rebecca Oas, https://c-fam.org/friday_fax/criminalize-gender-apartheid-says-american-bar-association/

Povezane objave

Američki CDC objavio nove smjernice za Covid-19

hrvatski-fokus

Svi trebaju imati iste proizvode

HF

Marburg – Genocid ili ništa ozbiljno? “Pripremite se za bolest smrtonosniju od Covida” (2)

hrvatski-fokus

Pametna proizvodna specijalizacija

HF

Ostavi komentar

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više