Učinila sam sve da naučim sama ili dopustila da me uče oni koji su bolji od mene. Uvijek sam pozivala takve ljude da sudjeluju jer sam osjećala da samo najbolje može biti dovoljno dobro
Dragica Motik, profesorica povijesti i članica Udruge katoličkih pedagoga Slovenije, primila je 6. listopada 2021. najviše priznanje Republike Slovenije u području obrazovanja. Nagradu je dobila za životni rad u području dopunske nastave slovenskog jezika i kulture za Slovence diljem svijeta (DPS). “Radila sam s djecom, učenicima, adolescentima, njihovim roditeljima, odgajateljima i učiteljima”, rekla je za FamilyDevet godina predavala je dopunsku nastavu slovenskog jezika u inozemstvu. Sa svojim je učenicima pripremala i razne kulturne proslave, vodila ih u Sloveniju na profesionalne izlete, te ih vodila u Ljubljanu na dramske, lutkarske i operne priredbe. Potaknula je učenike i odrasle da se okušaju kao glumci i nastupaju na kulturnim događanjima u slovenskim društvima, lokalnim školama, pa čak i na općinskim i drugim proslavama.
Na početku karijere bila je profesorica u srednjoj školi, kao i turistički vodič u Sloveniji i bivšoj Jugoslaviji. Nakon pet godina iskustva u učionici, počela je predavati na DPS-u u Njemačkoj (Mannheim, Heidelberg, Karlsruhe, Pfortzheim, Buchen) između 1981. i 1986. godine. Nakon pet godina vratila se u Sloveniju i ubrzo se zaposlila na Institutu za obrazovanje Republike Slovenije. Postala je savjetnica u području dopunske nastave slovenskog jezika za Slovence diljem svijeta (dom i emigracija).
Treba ustrajati
“Radila sam ovaj posao s velikom predanošću, temeljito, sustavno, ali i srdačno”, kaže ona. “Željela sam napraviti veliku razliku; pomoći učiteljima DPS-a i njihovim učenicima i roditeljima, koji su svi zajedno nastojali očuvati slovenski jezik i ostati nositelji slovenskog kroz buduće generacije.”
Nikada nisam zapela na prvoj prepreci, ni ljudskoj, ni administrativnoj, čak ni tehnički, kada pomislim na digitalne medije. Uvijek sam ustrajala dok nisam stigla na odredište. To ne znači da sam samo tvrdoglava. Ako ništa nisam znala, učinila sam sve da naučim sama ili dopustila da me uče oni koji su bolji od mene. Uvijek sam pozivala takve ljude da sudjeluju jer sam osjećala da samo najbolje može biti dovoljno dobro za ovu djecu i roditelje u inozemstvu.
Prije odlaska u mirovinu, od 2011. do 2015. godine, odlazila je kod učenika, ponovno postajući učiteljica dopunske nastave slovenskog jezika, ovaj put u Hrvatskoj (Rijeka, Pulj (hrvatski napušteni naziva za Pulu (tal. Pola), op.u.), Buzet, Čabar, Tršće). Osim djece i adolescenata, nadahnula je mnoge roditelje da i sami pohađaju nastavu.
Tako je, osim djece, ubrzo imala i odrasle u svojim razredima. Zajedno s djecom rado je sudjelovala u provedbi kulturnih događanja i pratila djecu na izletima po Sloveniji.
Sudionike je uvijek “obasipala” zanimljivim sadržajima iz područja glazbe, narodnim pjesmama, čitala im legende, nadahnjivala ih je na čitanje na slovenskom, a za čitanje im je donosila knjige za čitanje iz Ljubljane i knjižnice. Bili su oduševljeni posjetom turističkim atrakcijama u Sloveniji i kulinarskim atrakcijama, stvarno su osjetili Sloveniju. Moj način podučavanja bio je inspiracija mnogim ljudima za kulturnu kreativnost.”
Voljela sam podučavati, nastava mi je bila zaista dinamična, živahna, prilagođavala sam ih potrebama i željama svakog pojedinca, trudila sam se da lekcije budu zanimljive za polaznike.
Znanje i vještine treba drugima pokazati
U Udruzi katoličkih pedagoga Slovenije Dragica Motik sudjeluje kao članica stručnog vijeća i upravnog odbora, organizacijskog odbora za pripremu međunarodne konferencije Obrazovanje za ljubav prema domovini i domovini, organizatorica je seminara i radionica za učitelje i roditelje, a autorica je i stručnih članaka za stručni časopis Edukacija.
Smatra da određena znanja, iskustva ili vještine ne treba zadržati samo za sebe, već ih mora prenositi dalje. “Ništa dobro ne bi trebalo biti zamagljeno, s dobrim činimo dobro i dobro širenje.” Zato trenutno sudjeluje u pripremi treće međunarodne konferencije pod nazivom Obrazovanje za ljubav prema domovini i domovini, s podnaslovom Odgovorno očuvanje slovenskog identiteta.
“Ovo je veliki izazov za mene i željela sam se uključiti ili su me kolege, članovi Udruge katoličkih odgojitelja Slovenije, rado dočekali među sobom. Štoviše, nominirana sam za nagradu jer su u svom trenutnom zajedničkom radu uočili sadržaj, širinu i značaj mog desetljećima dugog predanog rada na različitim poljima. Danas mogu graditi na tim iskustvima, znanjima i vještinama u novim zadacima.”
Imala sam vrlo širok krug izvrsnih suradnika, bez kojih ne bih mogao realizirati planove na projektima i zadacima koje sam sebi postavila ili koji su mi dodijeljeni. Za sve sam njih pronašla najbolje stručnjake u pojedinim područjima, s kojima sam sve to mogla raditi sa zadovoljstvom i uspješno ih raditi.
Članak je u cijelosti objavljen u tjedniku Rodina (43/2021).