Hrvatski Fokus
Iseljeništvo

Predstavljene dvije knjige Milana Bošnjaka Suvremena hrvatska književnost nastala izvan Hrvatske i Hrvatska nacionalna manjina – status i perspektiva

Knjige donose presjek aktualnoga društvenog i kulturnog života Hrvata izvan Republike Hrvatske

 

U dvorani Hrvatske matice iseljenika na Trgu Stjepana Radića 3, u Zagrebu u povodu Mjeseca hrvatske knjige predstavljene su dvije knjige autora dr. sc. Milana Bošnjaka –  Suvremena hrvatska književnost nastala izvan Hrvatske i Hrvatska nacionalna manjina – status i perspektiva.

Prva knjiga bavi se suvremenom književnošću koju pišu Hrvati izvan domovine. Autor u njoj istražuje i prikazuje bogatstvo i važnost književnog stvaralaštva hrvatskog iseljeništva. Druga knjiga temelji se na autorovim iskustvima i istraživanjima u dvanaest zemalja srednje i jugoistočne Europe. U njoj donosi pregled položaja i života hrvatskih manjina u tim zemljama nakon 1989. godine, kada su se dogodile velike političke promjene u Europi.

Autor Milan Bošnjak istaknuo je da mu je cilj bio predstaviti važna pitanja hrvatske dijaspore i manjinskih zajednica, o kojima se često premalo govori.

„Hrvatska nacionalna manjina je, bez ikakvog pretjerivanja, bogatstvo hrvatskoga naroda i kulture koji je uspio unatoč neprilikama, prijetnjama, mamljenjima, zlostavljanjima ponekad, u svakom slučaju brojnim pritiscima da se odhrvate, da se dekroatiziraju, da se odupru i danas ponosno čuvaju svoj iskonski hrvatski identitet i podsjećaju kakvi smo i sami bili prije nekoliko stoljeća. S druge strane, boraveći prije svega u Njemačkoj, imao sam priliku sudjelovati u tamošnjem kulturnom životu i upoznati ljude koji su puno toga učinili. Tako da me taj moj osobni boravak potaknuo da krenem u tu priču i mislim da je koncept modernoga hrvatskoga zajedništva jedini održivi koncept hrvatskog naroda, nacije i države u 21. stoljeću i to je nešto što nije agresivno, ali ne postavlja granice onom tko želi pristupiti. Na svima nama je da tom konceptu doprinosimo i da ga razvijamo“, poručio je autor.

Među ostalima, predstavljanju dvoknjižja nazočila je i Jasna Vojnić kao izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora. Organizatori promocije bili su Hrvatska matica iseljenika i Matica hrvatska.

Govornici

Uz ravnatelja Hrvatske matice iseljenika mr. sc. Zdeslava Milasa, pozdravnu riječ održao je predsjednik Matice hrvatske dr. sc. Damir Zorić i Zvonko Milas, državni tajnik Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan RH. O knjigama govorili su recenzenti dr. sc. Sanja Vulić i dr. sc. Željko Holjevac te urednici dr. sc. Luka Šeput i mr. sc. Vesna Kukavica, uz autora Milana Bošnjaka. 

O knjigama

Dvije zasebne knjige eseja autora Milana Bošnjaka, koje su nedavno objavljene u nakladi Matice hrvatske i Hrvatske matice iseljenika, predstavljamo zajedno jer obje donose presjek aktualnoga društvenog i kulturnog života Hrvata izvan Republike Hrvatske. Prva knjiga usredotočena je na suvremeno književno stvaralaštvo iseljeništva, promišljeno zahvaćajući naše rasuto filološko blago. Druga pak proizlazi iz autorovih neposrednih uvida u društvene, političke i kulturne prilike hrvatske nacionalne manjine u dvanaest zemalja srednje i jugoistočne Europe. U njoj autor donosi inventivan pokušaj konceptualnog određenja te manjine u razdoblju nakon demokratskih preobrazbi u Europi (1989.), koje su otvorile posve nove perspektive za sve narode toga dijela Staroga kontinenta. Zbog toga vas,  u povodu MJESECA HRVATSKE KNJIGE, pozivamo da kroz raznorodne Bošnjakove eseje upoznate recentno stvaralaštvo našeg izvandomovinstva. 

Životopis autora Milana Bošnjaka

Milan Bošnjak rođen je 1974. u Gospiću. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu završio je studij filozofije i komparativne književnosti te poslijediplomski sveučilišni doktorski studij kroatistike. Niz godina radio je u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, a od 2014. do danas radi u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske.  Član je Matice hrvatske i Društva hrvatskih književnika te predsjednik Znanstvenog i kulturnog društva Kosinj. Književne priloge te znanstvene i stručne članke objavljuje u brojnim časopisima i zbornicima u domovini i inozemstvu.

Dr. sc. Milan Bošnjak

Objavio je tri pjesničke zbirke: Neuki letači, Gospić, 2013., Zelenoplavo, Gospić, 2013. i Tragom ljepote i sjaja, Zagreb, 2022; šest stručnih knjiga: Hrvatska nastava u inozemstvu : priručnik za učiteljice i učitelje, Zagreb, 2012. (priredio s Antom Beženom), Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, aktivnosti i postignuća svibanj 2012. – svibanj 2015., Zagreb, 2015. (priredio sa Žanom Ćorić i Ivankom Kunštić), Hrvatska književnost nastala u Njemačkoj 1990. – 2013., Zagreb, 2021, Hrvatski kulturni institut Marulić : nacrt projekta, Zagreb, 2023. Središnji državni arhiv za Hrvate izvan Republike Hrvatske: Osam godina rasta i razvoja, SDUHIRH, Zagreb, 2024. (priredio sa Žanom Ćorić, Croatianom Gregurić i Vedranom Iskrom), Hrvatska nacionalna manjina – status i perspektiva, Hrvatska matica iseljenika, Zagreb, 2024. te jedan edukacijsko-ekološki vodič: Kosinjska dolina: edukacijsko-ekološki vodič, Eko Kosinj, Kosinj, 2003. (priredio s Ivicom Biljmanom).

Anđelka Felja

Povezane objave

​Al’ na sve je povijest slijepa

hrvatski-fokus

Dojmljiva kronika australskih Hrvata s Korčule

hrvatski-fokus

Joseph D. Petrovich 1972. dobio Oscara u kategoriji kratkog animiranog film

hrvatski-fokus

Redovita Godišnja skupština HKUPD “Stanislav Preprek”

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više